Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie #film "Lista Schindlera" i w ramach przerwy (to ma 4 godziny) postanowiłem doczytać to i owo.

Wiki doprowadziła mnie do ciekawej wiedzy. Polacy mieli najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w wartościach bezwzględnych. Ale najbardziej miłosiernym narodem byli Holendrzy:

On a population of 9 million in 1940 the figure represents the largest per capita number: 1 in 1,700 Dutch was awarded (Poland: 1 in 3,700; population of 24,300,000 ethnic Poles in 1939).

Dochodzi jeszcze fakcik, że Żyda w Holandii było jakieś 40 razy trudniej spotkać niż w Polsce. Gdy patrzę na to od tej strony (proporcji i znacznego udziału obszarów wiejskich, gdzie łatwiej kogoś ukryć niż w holenderskich miastach), zastanawiam się czy tych dobrych Polaków nie było zbyt niewielu.

#zydzi #wpolsceniemaantysemityzmu #przemyslenia #polska #historia

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Righteous_Among_the_Nations_by_country

https://www.ushmm.org/lcmedia/map/lc/image/eur77040.gif
(wyskakiwał błąd przy ładowaniu obrazka do posta)
  • 49
  • Odpowiedz
@bygsyti: Pewnie już ktoś o tym wspominał ale co tam:zwróć uwagę jakie represję spotykały Holendra a jakie Polaka za ukrywanie Żyda.Pokaż mi odpowiednika Sendlerowej,albo Kossak Szuckiej wśród Holendrów.
  • Odpowiedz
@Den_Waldganger:

Raz że było ryzyko także:

Generally speaking punishment was less severe in Western Europe, although there too the consequences could be formidable and some of the Righteous Among the Nations were incarcerated in camps and killed.

A dwa jeśli Polacy byli chrześcijanami, to powinni byli to traktować jako test...
  • Odpowiedz
@bygsyti: Oczywiście każdy sprawiedliwy zasługuję na szacunek bez względu na narodowość,ale patrząc obiektywnie Polak ryzykował życiem swoim i swojej rodziny zawsze,natomiast często represje wobec holenderskich sprawiedliwych zależały od humoru lokalnego przedstawiciela władz okupacyjnych.Bywały przypadki że grożono ludziom palcem,albo kazano płacić jakąś tam grzywnę i puszczano do domu.

A dwa jeśli Polacy byli chrześcijanami, to powinni byli to traktować jako test...


Szczerze:ryzykowałbyś życie swoje i swojej rodziny żeby pomóc obcym sobie ludziom?
  • Odpowiedz
Szczerze:ryzykowałbyś życie swoje i swojej rodziny żeby pomóc obcym sobie ludziom?


@Den_Waldganger: Gdybym był chrześcijaninem...

A jeśli widzę że czasami mogło być tylko pogrożenie palcem, a czasem np. wywózka do Oświęcimia, to propsuję holenderskiego ducha ponad polski. Tyle mówią mi liczby i osobiste doświadczenia.
  • Odpowiedz