Wpis z mikrobloga

Taki o to news znalazłem:
https://news.osu.edu/news/2016/06/24/climate-theory/
Przyda się zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom imigracji ;)

Luźne tłumaczenie wycinków:

Badania wielokrotnie wykazywały, że poziom przemocy i zachowań agresywnych jest wyższy w gorącym klimacie.
Dotychczasowe dwie teorie nie wyjaśniały zjawiska w sposób satysfakcjonujący, stąd próba stworzenia nowego modelu.

Pierwszy z tych modeli - General Aggression Model - zakładał, iż z uwagi na odczuwany dyskomfort (spowodowany klimatem) ludzie są poirytowani i skłonni do zachowań agresywnych.

Drugi - Routine Activity Theory – wskazywał na fakt, iż więcej czasu na zewnątrz, to również więcej okazji do sporów.

W końcu – model CLASH (starcie) – mniejsze zmiany w temperaturze, połączone z upałem przynoszą pewną dozę stabilizacji w codziennym życiu. Nie ma potrzeby zabezpieczania się przed zmianami temperatury, stąd strategia przetrwania jest nastawiona na działania bardziej krótkofalowe, bez potrzeby samokontroli.

Zmiany pór roku wymuszają konieczność długofalowego planowania i kontrolowania własnych działań – w uprawach, czy gromadzeniu zapasów. To wpływa na to jak nasza kultura wartościuje czas i samokontrolę.

W mniej zmiennym, gorętszym klimacie człowiek ma większą swobodę działania – nie musi się martwić o pożywienie, czy opał. Jesteś za to bardziej rozdrażniony zagrożeniem ze strony pasożytów, czy dzikich zwierząt.

Dowodami na krótkofalowa strategię przetrwania w tamtym rejonie są choćby: mniejsze znaczenie czasu i jego upływu, skromniejsze wykorzystanie kontroli urodzin, czy płodzenie dzieci w młodszym wieku i częściej.

Skoro ludzie są nie są skłonni planować długofalowo, mniej kontrolują własne emocje, a stąd prosta droga do zachowań egoistycznych i agresywnych.

Powyższy wpis dedykuję koleżance, przed paru laty silnie oburzonej sugestią, że te czynniki mogą być przyczyną kryzysu na południu Europy...

#nauka #klimatyzacja #upalcwel