Wpis z mikrobloga

Kupiłem fotel Q-229 ze sklepu użytkownika @meblujdom_pl i ze względu na dość skromny opis na stronie sklepu, producenta i gdziekolwiek indziej, opiszę pokrótce najważniejsze cechy tego fotela.

Oparcie
- Oparcie w pozycji wyjściowej jest wystarczająco zgięte, aby przylegać do niego plecami podczas pracy przy komputerze. Pozycja jest naturalna, nie ma potrzeby schylania się. Na pewno pomagają tutaj regulowane podłokietniki, które pozwalają na głębsze wsunięcie się pod biurko.
- Mechanizm odchylania oparcia jest rozwiązany inaczej niż w innych fotelach z jakich miałem okazję dotąd korzystać. Oparcie nie jest na stałe przytwierdzone do siedziska. Zarówno oparcie jak i siedzisko jest niezależnie połączone z mechanizmem. Nie jest też tak, że oparcie odchyla się w 100% niezależnie od siedziska.
W tym fotelu w pozycji wyjściowej oparcie wraz z siedziskiem tworzą kąt ok. 90 stopni. Wraz z odchylaniem oparcia delikatnie podnosi się także siedzisko, tworząc coraz większy kąt rozwarty.
W praktyce takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Przy maksymalnym wychyleniu siedzisko podnosi się jedynie nieznacznie i uniemożliwia zsunięcie się z niego.
- Oparcie można zablokować w dowolnym wychyleniu. Nie ma tutaj stopniowej blokady. Po prostu ile się wychyli, tak można zablokować.
- Bardzo ważną dla mnie funkcją, jest możliwość ustawienia siły oporu wychylania oparcia. W praktyce działa to tak, że nie blokuję jego pozycji w jednym położeniu, tylko pozwalam oparciu "podążać" za moimi plecami. W ten sposób gdy jestem mocno skupiony na pracy przy komputerze, oparcie przyjmuje maksymalnie zgiętą pozycję. Do przeglądania stron lekko się odchylam. Natomiast do relaksu wychylam się jeszcze bardziej, lub nawet całkiem, do pozycji półleżącej. Taką funkcję posiadają najbardziej podstawowe krzesła komputerowe, jednak co ciekawe wielu fotelom biurowym jej brakuje.
- Zagłówek jest dobrze wyprofilowany. Znajduje się w bardzo małej odległości od głowy, więc wystarczy ją lekko odgiąć, aby się o niego oprzeć.

Podłokietniki
Można wyregulować:
- Wysokość - Za pomocą przycisku z boku podłokietnika zwalnia się jego blokadę, co umożliwia ustawienie go na zadanej wysokości. W przeciwieństwie do pochylenia oparcia, tutaj są gęsto umieszczone pozycje blokady wysokości. Z drugiej strony ułatwia to ustawienie obu podłokietników na tej samej wysokości.
- Obrót - Sam podłokietnik można skręcić o ok. 30 stopni do wewnątrz, lub na zewnątrz.
- Przysunięcie do siebie / od siebie - Ta regulacja nie jest już tak łatwa, bo wymaga przekręcenia trzech śrub podtrzymujących cały podłokietnik. Jednak zawsze jest to dodatkowa opcja dostosowania fotelu pod siebie i pod swoje preferencje.

Podłokietniki są wygodne, z półmiękkiego plastiku. Ilość skoków wysokości jest na tyle duża, że każdy będzie w stanie ustawić je pod siebie. Jedyna rzecz, która wydaje mi się, że mogłaby być lepiej dopracowana, to usunięcie lekkich luzów podłokietników, które wyczuwalne są, gdy złapie się je dłonią. Przy oparciu ręki, czyli przy standardowym korzystaniu z fotela są one w pełni stabilne.

Montaż
Montaż przebiegł szybko i bez jakichkolwiek problemów. Zestaw zawierał komplet części, które do siebie idealnie pasowały. Przy tańszych modelach foteli, to nie jest taki standard.

Obsługa sklepu
Na wstępie wspomniałem, że opis tego fotela jest bardzo skromny. Dlatego o jego kilka cech musiałem dopytać @meblujdom_pl. Na wszystkie pytania otrzymałem szybką odpowiedź. Co więcej, czego nie dało się łatwo opisać, to otrzymałem zdjęcia, a gdy zaszła potrzeba, to nawet filmik wykonany specjalnie dla mnie, żeby było jasne jak działa fotel, który kupuję.
Moim zdaniem taka obsługa wymaga podkreślenia, a użytkownik @meblujdom_pl zasługuje na polecenie ;).
Oczywiście skorzystałem z rabatu 5% dostępnego dla mirków.

Podsumowanie
Fotel jest bardzo fajnie wyprofilowany. Bardzo wygodny, zwłaszcza dla pleców. Wykonany został z materiału, co według mnie jest zaletą. Jeśli dla kogoś jest to istotne, to tak, materiał jest miły w dotyku.
Cały fotel nie jest duży, więc nie zajmuje wiele miejsca. Ważniejsze tutaj chyba jest optyczne odczucie, że jest on zgrabny i nie zajmuje dużo przestrzeni.
Wszystkie elementy fotela sprawiają wrażenie solidnie wykonanych i nie mam do nich zastrzeżeń. Jaka będzie trwałość tego fotela, to będę w stanie stwierdzić dopiero po pewnym czasie. Jest to model na 2016 rok, dlatego też na ten moment nie ma o tym żadnych opinii.

Uprzedzając pytania o porównanie z fotelami konkurencji. Niestety nie miałem okazji przetestować foteli dxracer, ani innych tego typu. Z ich opisu i testów nie znalazłem funkcji, które przekonałyby mnie akurat do nich. Mi osobiście bardzo przypadł do gustu jego stonowany design (głównie kolorystycznie). Dodatkowo różnica w cenie jest naprawdę spora.

Miał być opis, a wyszła krótka recenzja. Wyżej wymienione informacje były dla mnie kluczowe do podjęcia decyzji o zakupie tego fotela. Mam nadzieję, że dzięki niemu inni będą mogli podjąć bardziej świadomą decyzję odnośnie zakupu.

#fotel #meble #opinia #recenzja #komputery
Snakeyes - Kupiłem fotel Q-229 ze sklepu użytkownika @meblujdompl i ze względu na doś...

źródło: comment_prEobV2CAakBxKF6cW5BQzi9g4fOW7Kj.jpg

Pobierz
  • 25
@meblujdom_pl: Dla mnie wybór właściwego fotela jest bardzo ważny. Miałem co do niego określone wymagania zarówno pod względem wygody jak i funkcjonalności. Mimo zakupu przez internet udało mi się wybrać taki, który posiada wszystko to, czego potrzebuję. Na pewno nie jestem jedyny, a właśnie ten opis może pomóc komuś podjąć decyzję.

Planuję tę opinię dodać także na stronę sklepu. Muszę tylko pousuwać fragmenty związane z mirko, bo inni się nie połapią
@fnzavrjvrz: Jakość wykonania Markusa jest bardzo dobra i to nie podlega dyskusji. Jego tańsze odpowiedniki (choć popularne) czyli Vire orazQ-025 nawet mu do pięt nie dorastają solidnością. Natomiast jest to fotel stricte biurowy i nie można się w nim rozsiąść, odchylić i oglądnąć dodatkowo filmu. O to mi chodziło - ponieważ jakość jest podobna obydwu rozwiązań.
@Arcziii: niestety producenci nie podają tego parametru technicznego tak więc nie mogę posortować produktów po tym parametrze (mogę tylko podawać te, które ściągniemy do siebie i sami pomierzymy - dla przykładu Q-229 ma 80 cm i jest to całkiem sporo i jeszcze nie spotkałem się z większym, Hadrian jest ogromny a również ma 80 cm -> http://meblujdom.pl/fotel-obrotowy-hadrian-halmar-id709.html). Chyba nie spotkałem się jeszcze z 90 cm oparciem.

Jesteś z Rzeszowa - gdybyś
@Snakeyes: Cześć. Jak po takim czasie sprawuje się fotel? Coś się zepsuło, zużyło? Co najważniejsze, jak z wytrzymałością podłokietników i mechanizmu "bujającego"?
Aha, ile masz wzrostu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Abu_Hajar_ibn_Zbigniew: Fotel sprawuje się bardzo dobrze. Nie zauważyłem żadnych śladów zużycia. Zarówno podłokietniki jak i mechanizm blokujący (ten fotel nie ma opcji bujania) działają tak samo jak zaraz po złożeniu. Podkreślę tutaj, że jestem z tych dbających o rzeczy, ale też bez przesady. Mam 174 cm wzrostu i jak dla mnie pasuje super.
Dodatkowo po pewnym czasie dokupiłem zagłówek (koniecznie!) i poduchę na siedzisko.

Niedawno kupiłem także Evolve PRO. Na nim
@Dorken: Mój egzemplarz także skrzypiał, ale okazało się, że była to wina śrub, które się same poluzowały. Po dokręceniu absolutna cisza :). Sprawdź, czy to nie jest przyczyna także u Ciebie.