Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do anglistow. @Rozowaskarpetka @cheft i kto jeszcze. Polacy mają swoje "smacznego" i używają go nader chętnie. Anglicy używają, z tego co wiem, "enjoy your meal". Pytanie, używają tego z taka intensywnością i ochota jak Polacy? Czy np. przysiadajac się do jakiegoś obcokrajowca w knajpie, kiedy on już je powinnam wg tamtejszej etykiety życzyć smacznego posiłku czy zachować powściągliwość pytając tylko, czy mogę usiąść? Nie wiem, jak wygląda uzus, czy to "enjoy..." w barze z hambusiami nie jest czasem zbyt pompatyczne.

#jezyki #kultura #jezykangielski #angielski #wielkabrytania #zachowanie #savoivivre #anglicy
  • 18
@GrabkaMan: W Polsce, dosiadajac się do Polaka poczulabym się jak absolutny gamon, tak jestem nauczona. Dosiadam się, korzystam z uprzejmości, jestem uprzejma. A co wg angielskiej zasady? Jak się ma "enjoy..." do naszego "smacznego"?
@simsoniak: zwyczaj jaki jest to dokładnie nie wiem - nie miałem okazji przysiadać się do nieznajomego w kawiarniach. :D

Ale ja bym użył jednego z trzech wyrażeń - normalnie tak, jak w domu byś powiedziała.

Nikt Cię nie zabije za to, że mu powiesz "have a good meal" czy też "enjoy your meal" albo "bon eppetit". Ale też nie zabiją, że im nie powiesz. ;)
@simsoniak: "Enjoy your meal" istnieje, ale jest sztuczne, szczególnie między znajomymi. Obowiązuje to bardziej w relacji kelner-klient.

Żeby semantycznie oddać nasze "smacznego" dla kompana, lepiej użyć bon appétit.

Nie jest to światowe, a ogólnie przyjęte, bo angielski jest przepełniony zapożyczeniami od francuskiego, także bez obaw :)

Również jak chcesz luźniej, to tak jak Grabka powiedział: have a good meal.
@simsoniak: Enjoyr your meal właściwie nie jest odpowiednikiem naszego smacznego. Enjoy your meal usłyszysz od kelnera w restauracji, ale nie od znajomego, bo to tak nie działa. Anglicy nie mają zwyczaju wypowiadania enjoy your meal gdzie popadnie, jak my. Nawet jak zostaniesz zaproszona do kogoś na obiad, który przygotowywała np. jego mama, to ona - podając jedzenie na stół - nie powie enjoy your meal, bo jest to dla