Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w Aleppo miało miejsce kolejne ważne zwycięstwo syryjskiej armii. Po kilku dniach walk i ciągłych bombardowań, siły rządowe odzyskały całą dzielnicę przemysłową Ramosueh (1) utraconą w trakcie ostatniej ofensywy rebeliantów z Fatah Halab i dżihadystów z Dżaisz al-Fatah. Odbicie Remosueh jest już ostatnim krokiem do ponownego otwarcia głównego traktu zaopatrzeniowego (2) do rządowej, zachodniej części Aleppo. Obecnie armia oczyszcza drogę (2) z potencjalnych IED-ów pozostawionych przez przeciwnika, by oddać ją do ruchu cywilnego.

Front po ostatnich zwycięstwach armii zaczyna powoli wracać się do stanu sprzed wielkiej ofensywy dżihadystów. W rękach rebeliantów pozostaje już tylko cześć osiedla 1070 (3) i tereny wokół szkoły w Hikma (4). Co ciekawe, dzisiaj w Ramosueh armia zdołała zająć budynki, które były poza jej kontrolą przez ok 4 lata, tym samym uzyskując korzystniejszy stan posiadania niż to miało miejsce przed sierpniową ofensywą przeciwnika.

--------------------------------------------------------------------------------------

Ponowny przejazd drogą zaopatrzeniową po miesiącu przerwy
Dla porównanie ta sama trasa sprzed ofensywy dżihadystów dokładnie miesiąc temu
Walki w Ramouseh 1
Walki w Ramouseh 2

#syria #bitwaoaleppo #syriafaq #bliskiwschod
Pobierz 60groszyzawpis - Dzisiaj w Aleppo miało miejsce kolejne ważne zwycięstwo syryjskiej a...
źródło: comment_sFFXU0g3dzDvs8DYedhA1Hss4UoZgyO8.jpg
  • 21
@Jerry664: Quarrasi było przez parę dni pod kontrolą armii, ale przedwczoraj dżihadyści odbili. Trwają walki o wioskę. Przeciwnicy łatwo nie odpuszczą bo jest ważna.

Co do Khan Tuman, to były parę razy plotki, że armia przekroczyła kamieniołomy i podeszła pod miejscowość. Wszystko jednak wskazuje, że nie udało się nic tam utrzymać. Sama wioska od tej strony jest twierdzą. Zdobycie jej jest bardzo trudne. Za pierwszym razem, armia będąc w gazie, potrzebowała
mirkolisty.pvu.pl


@RPG-7: Jak ogarnę jak to działa, to postaram się założyć listę.

@Siotson: Generalnie to trudno w tym momencie coś przewidywać jeśli chodzi o działania ofensywne rebeliantów. Na pewno stracili inicjatywę i będą musieli się przegrupować i skupić też na obronie, bo rządowi mają w planach poszerzenie strefy buforowej.
W sumie to hooy mnie to obchodzi. Tam pokoju i tak nigdy nie będzie dopóki ktoś ich nie zrówna z ziemią, że smród nawet nie zostanie. Smutne, ale niestety prawdziwe.
@erse właśnie trochę mi o to chodzi - hooy mnie to obchodzi bo te walki tam nie odnoszą żadnych skutków. Tam chyba tylko i wyłącznie zmasowane naloty atomowe by załatwiły sprawę - zabijając wszystko co żyje. Niestety to chyba jedyne rozwiązanie z wyłapaniem wszystkich nieeuropejczyków żyjących w europie (niestety też nie da się odróżnić dzihadzysty od normalnego pokojowego muzułmanina) Dlatego piszę że nie wykonalne i #!$%@? mnie to obchodzi. Niestety będzie wolna
@60groszyzawpis: patrząc na Liveuamap, na wchód od aleppo jest enklawa zielonych (rebelianci), i malutka enklawa żółtych (kurdowe, jej kawałek widoczny na obrazku). Wygląda na to, że czerwoni już otoczyli tę enklawę, więc powinna zaraz zniknąć z powodu braku zapasów.
jestem zielony, kurdowie współpracują z armią syryjską?


@Szarypasek: Zależy od miejsca, jednak generalnie można powiedzieć, że się wzajemnie tolerują. Tak przynajmniej było jeszcze do niedawna, bo ostatnio w mieście Hasaka, odcięta od reszty kraju rządowa enklawa, została zajęta przez Kurdów. Obie strony czasem się tam ścierały po jakichś sprzeczkach, jednak to był pierwszy taki przypadek, że doszło do pełnowymiarowej eskalacji. W wyniku tego zdarzania mogło być gorąco na linii Kurdowie -
@60groszyzawpis: No widzisz, a takie było biadolenie miesiąc temu, jakby się świat walił, a Assad miałby następnego dnia skończyć jak Kaddafi. A tu patrz, nie minęło 30 dni, a sytuacja jest lepsza niż była przedtem.