Wpis z mikrobloga

Chcial bym wam dzisiaj przedstawic "Trzy Siostry"... i bynajmniej nie chodzi mi tutaj o dramat Czechowa :)

Mirki ktore uwazaly na pszyrce w szkole pewnie kojarza ze gdzies tak w okolicach XIII wieku w Polsce rolnictwo przestalo polegac na prymitywnym ugorowaniu a popularnosc zaczal zdobywac plodozmian (a konkretnie trojpolowka) ktorej nauczali chlopow przybywajacy z Francji Cystersi.

Dla tych co nie uwazali a wies widzieli tylko na obrazku, w skrocie wyglada to tak. Dzielisz pole na 3 czesci. Na jednej sadzisz jare (to co mozna wysiac i zebrac w tym samym roku), na drugiej ozime (to co potrzebuje przelezec w ziemi przez zime zeby wyroslo) a z trzeciej robisz pastwisko i co roku zmieniasz miejscami zeby uniknac wyjalowienia gleby.

W tym momencie do krola przybiegl poslaniec z wiadomoscia "Dzieki nowej technologii uzyskano obfite plony. Populacja rosnie."

Indianie ogarneli problem rolnictwa troche inaczej (ponoc pierwsi zaczeli to stosowac Irokezi). Postawili na symbioze. Sadzili w jednym miejscu kukurydze, fasole i dynie. Plan byl chytry jak lis.

Kukurydza rosnie w gore wiec moze robic za naturalna tyczke dla fasoli. Nie trzeba sie meczyc z wbijaniem patykow w ziemie. Fasola jako bobowata pomaga w przyswajaniu azotu z powietrza do gleby (nawoz) a dyniowate duzymi liscmi oslaniaja ziemie, pozwalajac lepiej utrzymac wilgoc, zaslaniajac slonce chwastom i utrudniajac swoimi cierniami dostep szkodnikom.

Dodatkowy plus byl taki ze dieta byla stosunkow zbilansowana. Kukurydza dawala wegle, fasola bialko a dyniowate tluszcze.

Jako czwarta siostre sadzono czesto slonecznik ktorego kwiaty wabily owady pomagajace w zapylaniu a jak juz dojrzal to ptaki wolaly jego nasiona niz wydziobywac kukurydze :)

Na zdjeciu wspolczesny ogrod w tym stylu.

#podrugiejstroniebajora moj tag o roznych rzeczach zwiazanych ze stanami
no i w sumie to troche #rolnictwo i #ogrodnictwo
Taco_Polaco - Chcial bym wam dzisiaj przedstawic "Trzy Siostry"... i bynajmniej nie c...

źródło: comment_2ZabHe4p9OcE7Cw73Fgp5qWhWCl9wzSE.jpg

Pobierz
  • 47