Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Nie mam konta, ale zauważyłem pod filmem ze sprężynami (http://www.wykop.pl/link/3424139/produkcja-duzych-sprezyn) pytanie @EpudWIcJuhc o to jak wysoko wzniosłaby się tona, zrzucona z wysokości 100 metrów i odbiła z tej sprężyny (http://www.wykop.pl/link/3424139/produkcja-duzych-sprezyn/#comment-40493597).

No więc z ciekawości wziąłem się za obliczenia.

Najtrudniej było oszacować współczynnik sprężystości tej dużej sprężyny z filmu (wziąłem pod uwagę tę drugą na filmie, nie pierwszą). Oszacowałem średnicę pręta sprężyny na 10 cm; całkowitą długość sprężyny na 1,8 m; średnicę zewnętrzną na 0,7 m; liczbę aktywnych zwojów na 7-8 z 9 całkowitych. Przy pomocy różnych stron do szacowania współczynników sprężystości wyszło na to, że taka sprężyna na współczynnik sprężystości (w zależności od rodzaju użytej stali) około 600 N/mm. Brzmi racjonalnie - połóżmy na niej 60 kg a ugnie się o 1 mm. Gdyby założyć, że taka sprężyna ugnie się prawie na płasko pod wpływem spadku tej tony to można by założyć, że sprasowana na płasko generuje siłę około 1 000 000 N. Kalkulatory współczynników sprężystości były tutaj zgodne, że maksymalna siła możliwa do wygenerowania przez tę sprężynę to około jedna trzecia z tego ~ 340 000 N. Uznałem tę wartość.

Uznając ją można łatwo wyliczyć, że owa tona wyrzucona przez tę sprężynę po upadku osiągnęłaby prędkość początkową około 20 m/s. To daje nam maksymalną wysokość wzniesienia się na około 20 metrów. Czas wznoszenia to około 2 sekund, czas spadku również 2 sekund.

Taguję #fizyka

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( http://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Zkropkao_Na
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Nie mam konta, ale zauważyłem pod f...
źródło: comment_F6MKVx9pGOQQAehJDKCf45Kv5lV3ZfZI.jpg
  • 11
Inżynier: Też nie mam konta tutaj więc anonimowo odpowiem: mam wątpliwości.

Gdyby założyć, że taka sprężyna ugnie się prawie na płasko pod wpływem spadku tej tony to można by założyć, że sprasowana na płasko generuje siłę około 1 000 000 N.

Co nie ma związku z postawionym pytaniem. Pytanie brzmi: co się stanie z kostką zrzuconą z wysokości 100m. Poza tym co rozumiesz pod pojęciem sprężyny sprasowanej na płasko?

Ponadto boli
OP(niezapisalemkodu): Twoje obliczenia mogą być faktycznie prawidłowe. Ja poszedłem taką drogą, że założyłem faktycznie jak Ty maksymalne ugięcie sprężyny na ~ 0,56 metra a maksymalną siłę generowaną przez sprężynę na 340 000 N. Biorąc pod uwagę, że 0,56 metra to tylko około 1/3 całej sprężyny, uprościłem siłę zakładając że będzie liniowa. Nie chciało mi się całkować. Tu może być pies pogrzebany. Następnie zakładając właśnie oddanie tej siły 340 000 N tonie
87ad76e931: >Nie chciało mi się całkować. Tu może być pies pogrzebany.
Wiesz - przeliczanie przesunięcia w ruchu jednostajnie przyspieszonym już wymaga całkowania.

Następnie zakładając właśnie oddanie tej siły 340 000 N tonie na dystansie 0,56 metra obliczyłem prędkość początkową (po opuszczeniu sprężyny) i stąd wysokość wzniesienia i czas.

Nie rozumiem jak niby to policzyłeś? Jeżeli energetycznie, a potem zamieniałeś na prędkość, no to rozumiem tak:
mV^2/x = kx^2/2
Nie chce mi