Wpis z mikrobloga

Także ten, #piwowarstwo
Zabutelkowałem własnie swoje pierwsze świąteczne. Na efekty końcowe poczekam do świąt, ale pochwalić się już trzeba. To moja 7 warka i pierwsza (oprócz zestawu startowego) z czyjejś receptury - dokładnie receptury od @MrPickles pod linkiem http://www.wykop.pl/wpis/19794331/#comment-70569861.
Surowce zamówione w #twojbrowar, szanuję za opisanie co do czego zalecane, jaki max zalecany zasyp (niestety nie każdy sklep to posiada). Sam proces zacierania i warzenia przebiegł raczej bezproblemowo, pierwszy raz dawałem przyprawy, więc może jakieś głupoty popełniłem (jak wyciąganie większości przypraw sitkiem przed samym chłodzeniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Piwo w 2 tygodnie przefermentowało z 16 do <6 BLG, pokryło się mniej więcej z testem fermentacji, a że jestem niecierpliwy to już zabutelkowałem nie czekając na ew dalszą fermentację. Piwo daje na razie dość ostro przyprawami, chyba kardamon i anyż na pierwszym planie. Wanilia i cynamon gdzieś daleko w tle. Na święta powinno być ok
W każdym razie nigdy więcej nie będę sypać glukozy prosto do butelki, za dużo czasu schodzi no i ten cukier na szyjce.. Tylko syrop cukrowy.
Następne w planach są porter bałtycki (w końcu mam piwnicę) i jakaś brett ipa - chyba, że mi zdejmą promocje, to może coś innego ;) Chcę też przy okazji poeksperymentować z brewkitem - podzielić warkę stouta coopersa na pół, jedną połówkę fermentować s-04, a drugą drożdżami z brewkitu. Eksperymentujecie w ten sposób? Popróbowałbym też przy zacieraniu różnych wersji, ale samo zacieranie trwa za długo jak na takie zabawy, przy fermentacji aż tyle czasu nie trzeba
aleocotuchodzi - Także ten, #piwowarstwo
Zabutelkowałem własnie swoje pierwsze świąt...

źródło: comment_BX0P54hKfVQ0vzDcj5bgT4EKOBNjq5o6.jpg

Pobierz
  • 14
@aleocotuchodzi
Daj sobie spokój z fermentowaniem brewkitu różnymi drożdżami. Poza tym to tylko stout, gdzie drożdże mają za zadanie zeżreć cukier i jak najmniej pozostawić po sobie śladu, więc żadnej różnicy nie odczujesz.
Chcesz cieszyć się własnym piwem to warz tylko z zacieraniem, a gotowymi recepturami możesz wspierać się na piwo.org, bo warzenie z brewkitów/ekstraktów i tak znudzi się Tobie prędzej czy później. Warzenie ze słodów na pewno wymaga więcej czasu w
@kln88: W sumie nie napisałem tego, ale jak na razie każda warka była zacierana. Tylko dla testów łatwiej mi użyć brewkita. Chociaż może tę ipę bym podzielił na brett i na zwykłą na s-05. Szkoda tylko mi tyle drożdży naraz rzucać do połowy normalnej warki (garnek mam tylko 28L i na razie nie planuję większego). Chodzi mi o same porównywanie efektów z drożdży.