Wpis z mikrobloga

Ollantaytambo - tajemnicza forteca Inków w Peru pełna zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu, na widok których aż kusi o twierdzenie, że użyto tu zaawansowanej technologii. Na zdjęciu głównym wycięty sześcian ze skały andezytu o idealnych proporcjach - jak tego dokonano pozostaje tajemnicą. W Ollantaytambo znajdziemy także ogromne kamienie o ciężarze do 100 ton, które w tajemniczy sposób zostały przetransportowane na wzgórze, ogromne mury z kamieni wyglądających jak dopasowane puzzle czy struktury na których widać symetryczne cięcia. Wg archeologów kompleks został zbudowany przez Inków w XV wieku, jednakże sami Inkowie mieli twierdzić, że jedynie podbili te tereny i budowali niektóre struktury na już wcześniejszych, zbudowanych przez nieznany lud. Wg legendy przy budowie pomagali dwaj bogowie, którzy ułatwiali pracę za pomocą artefaktu opisywanego przez Inków jako 'złoty klin'. Więcej zdjęć w komentarzach.
#historia #architektura #budownictwo #kultura #swiat #zainteresowania #ciekawostki #peru
Gorti - Ollantaytambo - tajemnicza forteca Inków w Peru pełna zdumiewających struktur...

źródło: comment_q6iBxCo2uYIu0C1mYs1vMrBbJepEYdEA.jpg

Pobierz
  • 28
@kurt_hectic: @Gorti: Większą zagadkę dla mnie stanowi nie ,,Jak?", lecz ,,Po co?".
Przy odpowiednio długim czasie współcześni więźniowie też by mogli coś takiego zbudować.
Dlaczego tamtym budowniczym nie wystarczyła zwykła, losowo ułożona kupka kamieni?
Ollantaytambo - tajemnicza forteca Inków w Peru pełna zdumiewających struktur wyrzeźbionych z andezytu, na widok których aż kusi o twierdzenie, że użyto tu zaawansowanej technologii. Na zdjęciu głównym wycięty sześcian ze skały andezytu o idealnych proporcjach - jak tego dokonano pozostaje tajemnicą. W Ollantaytambo znajdziemy także ogromne kamienie o ciężarze do 100 ton, które w tajemniczy sposób zostały przetransportowane na wzgórze, ogromne mury z kamieni wyglądających jak dopasowane puzzle czy struktury na
@nexiplexi:
0. Serio nie widzisz sześcianu na pierwszym zdjęciu? Na środku? Wycięty mimo, że nie było dostępu ani od dołu ani od góry? Czy tylko się zgrywasz?
1. Tak, prosty w 'obróbce ręcznej', ale chyba nie rozumiesz czym jest wycięcie sześcianu ze skały. Nie obróbka kawałka andezytu. Wycięcie ze skały. Dziś użylibyśmy skomplikowanych narzędzi technicznych, tak zresztą twierdzą budowniczowie, którzy oglądali tę świątynię Kondora.
2. Różnie, zależnie od przeznaczenia.
3. Były
@Gorti:
0. widzę wnękę - może po wyciętym sześcianie, może po prostu wykutą w skale (jeśli wykuta, to nie ma problemu z jej wykonaniem
1. nadal odnosimy się do 1. zdjęcia? dalej nie widzę żadnej kostki
2. i tu jest pies pogrzebany - sprawdzano wszystkie "głazy"? co jest pod okładziną? jakaś ichnia cegła, kamienie, skała?
3. transport jest pewny? z jakiej skały są te góry? skąd tak wielkie głazy na wzgórzu?