Wpis z mikrobloga

@mmprogr: Generalnie ciężko jest się nastawiać na sam Android development. Aplikacje mobilne w dużej części opierają się na komunikacji z jakimś WebApi (np. RESTowym). Jeżeli nie piszesz gierki, to nic ciekawego na telefonie nie będziesz robił (praktycznie tylko programowanie UI). Zapisywanie danych do bazy, logika biznesowa itp. - to wszystko dzieje się najczęściej po stronie serwera. Od webdevelopmentu nie uciekniesz.

tak więc podsumowując co robi android developer, który nie jest w
@mmprogr: Bo to jest przyszłość, każda aplikacja ma teraz wersję mobilną. Problem w tym, że sam development appki mobilnej ciekawy nie jest, bo w dużej części jest to budowanie UI i niewiele więcej. Po prostu uświadamiam cię, że mobile development nie istnieje bez webdevelopmentu (powtarzam, sprawa ma się inaczej, jeżeli programujemy gierkę). Jeżeli chcesz pisać aplikacje na androida, warto liznąć webdevelopmentu (bo inaczej możesz mieć problem ze znalezieniem roboty).
@mmprogr: Całe programowanie można w sumie sprowadzić do poniższych punktów:

1. Relacja klient->serwer serwer to webdevelopment, a klient to moze byc frontend webowy, aplikacja mobilna, aplikacja desktopowa
2. Gamedev
3. Praca ze sprzętem, czyli programowanie mikrokontrolerow, maszyn itp.
4. Data science

Oczywiście, mimo że jako developer możesz wpaść w punkt pierwszy, nie oznacza to, że w jego obrębie robisz ciągle to samo. W różnych branżach praca potrafi wyglądać bardzo odmiennie.
Szukam czegoś, czym mógłbym się zająć obok gamedevu, bo z tego co wiem, to ciężko w nim znaleźć pracę i chcę mieć jakiś drugi kierunek. Najwięcej ofert jest dla programistów javy/c# i chyba ten kierunek obiorę, ale wydaje się on trochę nudny
@mmprogr: Słusznie. Na polskim rynku najrozsądniej iść w jave/c#. Co do nudy, to ja tak nie uważam. Dla jednego bedzie to nudne a drugiego nie. Poswiec troche czasu na tutoriale w kierunku webdevelopmentu w tych jezykach i zobacz czy ciebie to kreci.
A co uważacie o frameworkach typu Apache Cordova? Czy warto jeszcze uczyć się UI Androida, czy tego typu rzeczy wyprą wkrótce tradycyjne robienie aplikacji? Czego uczyć się myśląc o pracy nad apkami mobilnymi?


@stefansiarrasiarzewski: Na papierze wszystko wygląda cacy. Tanie developowanie na wszystkie platformy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, biorąc pod uwagę optymalizację i utrzymywanie aplikacji po skończeniu developmentu.

Ponadto taki Xamarin ma prawe 6700 błędów na bugtrackerze https://bugzilla.xamarin.com/buglist.cgi?bug_status=__open__&limit=0&no_redirect=1ℴ=priority%2Cbugseverity&query
Najwięcej ofert jest dla programistów javy/c# i chyba ten kierunek obiorę, ale wydaje się on trochę nudny


@mmprogr: Jest tak nudny, jak każda inna praca - możesz być kierowcą autobusu i jeździć w kółko przez 20 lat po tej samej trasie, a możesz być kierowcą rajdowym. Tak samo możesz klepać jakieś crudowe webappki, z których każda wyciąga coś z bazy, mieli i zwraca do RESTa (chociaż tego typu roboty to akurat
@phomerus panie, "niewiele wiecej"? A takie cos jak RX Panu cos mowi? Albo MVP na sensownym DI I typach generycznych? Odpieprzyc UI, podpiac retrofita I liczyc, ze wszystko bedzie pinknie to mozna jak sie inzynierkie pisze, a nie aplikacje dla klienta.
@Gluptaki co ma do rzeczy to jakich uzywasz design patternow i frameworkow? Nigdzie nie napisalem ze w mobile devie nie korzysta sie z ogolnodostepnej wiedzy programistycznej. Nie zmienia to faktu ze uzywasz tych patternow glownie do zaprogramowania UI, bo cala magia dzieje sie w serwisach. Nie mowie ze to zle czy dobrze, po prostu uznalem ze op moze tego nie wiedziec i go uswiadomilem.
@phomerus koncowe przetwarzanie leci przez rx vide mapy, filtry I obsluga strumieni. Twierdzenie, ze DI czy MVP/MVVM sluzy do tworzenia UI to juz w ogole jakas kompletna bzdura. Dobor layoutu I UX/UI a odseparowanie modelu, logiki I widoku wlasnie po to by moc to sensownie otestowac, zhermetyzowac I pozbyc sie leakow to zupelnie co innego. Juz nawet nie wchodze w kwestie bezpieczenstwa I szyfrowania danych.

Cala magia nie dzieje sie w serwisach,
@Gluptaki stary wymieniasz metodologie pracy, ktore sprawiaja ze development jest lzejszy, aplikacja otestowana i nie ma problemow z jej utrzymaniem. W zaden sposob to nie zmienia ze aplikacja ktora developujesz to wlasnie interfejs do serwisu.

To ze piszesz ui nie znaczy ze musisz je klepac jak gimbus. Wyrafinowanie kodu nie zmienia jednak w zaden sposob meritum, czyli tego, ze napisales klienta do serwisow.
@phomerus to tak jakbys powiedzial, ze obsluga dzwigu jest prostsza niz noszenie cegiel bo jest lzejsza I skuteczniejsza. Mylisz pojecia jednoczesnie butem wpychajac wszysto w szufladki serwis I interfejs.