Wpis z mikrobloga

#milionowamotywacja #motywacja #wychodzimyzprzegrywu #wygryw #rozwojosobisty #prokrastynacja

#tldr

Enjoy, notatki.

4 błędy rozwoju osobistego

- Brak systematyczności

Jest to pierwszy i jeden z najważniejszych błędów rozwoju osobistego. Poprzez brak systematyczności nasza wiedza, którą pochłaniamy z książek, filmów, warsztatów itd. ulatnia się w 75% . Jeśli zrobisz jedną sesję i przeczytasz książkę w ciągu kilku godzin, zamkniesz ją i rzucisz w kąt to jest oczywiste, że po jakimś czasie zapomnisz o czym była i o refleksjach z nią związanych. Aby self-coaching był dla nas przydatny należy informacji utrwalać i uczyć się i powtarzać nowych rzeczy nawet przez 15 minut dziennie, ale w odstępie 2-3 dni , nie więcej. Bo 2 tygodniach od nauki self-coachingu gdy nie pracujemy systematycznie, nasza nauka idzie na marne, ponieważ część istotnych informacji się ulatnia.

Siła pracy self-coachingowej leży w regularnej pracy nad sobą. Nie musisz tego robić codziennie i przenaczać na to dużej ilości czasu. Wystarczy już nawet 15 minut co dwa lub trzy dni. Robisz to we własnym tempie, tak aby było Ci wygodnie.

Reguralność sprawi, że rozwój osobisty staje się nieodłączną częścią Twojego życia. Potraktuje higienę psychiczną i rozwój osobisty jak coś, co jest częścią Twojej codzienności – tak samo jak praktyka motywacji, ruch fizyczny, czy mycie zębów. Jeśli robisz to systematycznie, zmiana dzieje się cały czas – również między Twoimi „sesjami”. Na trwałą zmianę składają się systematyczne ustawiane małe cegiełki, a nie jednorazowe, nieregularne zrywy.

- Brak praktyki

Praktyka w self-coachingu to jest niemal 80% sukcesu. Bez praktyki niczego się nie nauczymy, a teoria wiele nie zdziała. Nawet jak przeczytamy 20 książek na temat rozwoju osobistego i nie będziemy wykonywać ćwiczeń opisanych przez autorów owych książek to cała nasz nauka pójdzie w las, a po czasie cała nasza teoria się ulotni. Aby zmiany weszły w nasze życie, niezbędne jest praktykowanie ćwiczeń znajdujących się artykułach bądź książkach. Wiadomo przecież, że jak osoba, która przeczyta książę jak się jeździ samochodem, nigdy nie wsiadła za kółko , to jej wiedza jest jedynie czysto ogólnikowa. Dopiero jak wsiądziemy do tego auta, poznamy wszystkie mechanizmy i nauczymy się nie sprawnie poruszać to wtedy w 100% wykorzystaliśmy nasz potencjał w nauce. 80 % tego czego się uczymy to jest praktykowanie omawianych ćwiczeń, zaś 20% to jest czysta teoria, która daje nam jedynie zarys tego czego się nauczyliśmy.

Za praktyką stoi ryzyko zmiany, co nie podoba się naszej części osobowości. Jeśli tak jest to strach przed zmianą powinien być pierwszą rzeczą, którą się zajmiesz w rozwoju osobistym.

- Brak poukładanego procesu

Rozwój osobisty większości osób jest przypadkowy i chaotyczny. Gdy już jesteśmy głodni wiedzy rozwoju osobistego czytamy co popadnie - co jest powodem braku realnych efektów. Odpowiednie poukładanie etapów pracy nad sobą ma w rozwoju osobistym ogromne znaczenie.

Wskazówki, które pomogą mi podejść do praktyki rozwoju osobistego bardziej przemyślany sposób:

- Zacznij od obserwowania siebie. Jeśli pracujesz nad asertywnością, obserwuj swoje nieasertywne zachowania i rób notatki Uświadom sobie kiedy problem się pojawia, co jest bodźcem, jakie myśli i emocje temu towarzyszą, itp. Tutaj zbierzesz najważniejsze informacje, dzięki którym będziesz wiedzieć, co dalej.
- Poczytaj w książkach lub na blogach o interesującym Cię temacie i zbierz wskazówki i ćwiczenia z nim związane. W jednym miejscu podsumuj myśli, które chcesz zapamiętać.
- Po kilku dniach lub tygodniach obserwacji siebie i zbierania materiałów zbierz wszystkie notatki i poukładaj je tematycznie. Wybierz te ćwiczenia lub wskazówki, które najbardziej odpowiadają temu, co zaobserwowałeś w swoim myśleniu lub zachowaniu. Według własnego uznania podziel pracę nad tą kwestią na kilka etapów i zaplanuj każdy z nich tak, aby odstępy pracy nad nimi nie były dłuższe niż 2-3 dni.

Pamiętaj, że proces zmiany to proces, który wymaga czasu. Każdy etap jest istotny i chęć przyspieszeni tego procesu może tylko i wyłącznie zmniejszyć Twoją szansę na trwały efekt. Nigdzie się nie spiesz, ze wszystkim zdążysz. Postaw na jakość pracy nad sobą, a Twój rozwój w końcu zacznie działać jak należy.

Presja i brak cierpliwości

Brak cierpliwości podczas nauki rozwoju osobistego jest złym nawykiem. Nie możemy przecież nauczyć się tych wszystkich rzeczy w przeciągu kilku miesięcy. Każdy materiał powinien być starannie omawiany. Będąc niecierpliwym nie nauczymy się i nie utrwalimy naszej wiedzy, którą zdobyliśmy czytając lub oglądając vlogi.

Presja nas ogranicza. Nie może sobie jasno ustalić, że mam się na przykład nauczyć lub przeczytać tych wszystkich rzeczy w przeciągu 2 miesięcy. Nasz czas jest w tej chwili nie ograniczony, nie powinieneś się nigdzie spieszyć. Postaw na jakość a nie na ilość wchłanianej wiedzy.

Jeśli pracujesz nad ważnymi dla siebie kwestiami we własnym tempie, zawsze dajesz sobie tyle czasu ile potrzebujesz na każdy etap rozwoju. Angażujesz się w każdy etap w 100% i nie odwracasz swojej uwagi myśleniem typu “powinienem już to mieć z głowy”, “jeszcze tyle rzeczy chcę w sobie zmienić”.

Brak presji to wolność Twojego kreatywnego umysłu. A twój kreatywny umysł jest najważniejszym narzędziem w odnajdywaniu konstruktywnych rozwiązań dla Twoich problemów, mentalnych przeszkód i zaplanowanych celów.

W rozwoju osobistym ważna jest pokora i cierpliwość. Tylko wtedy jesteś gotowy do porządnej, głębokiej pracy nad sobą. Tylko taka praca da Ci realne i długotrwałe efekty. Gdy szukasz dróg na skróty, tkwisz w iluzji rozwoju, przekonując się, że ta kolejna książka już na pewno coś zmieni.

Jeśli przestawisz w swojej głowie ten horyzont czasowy związany z osiągnięciem swoich rozwojowych celów z dwóch lub trzech miesięcy na dwa lub trzy lata, poczujesz wielką ulgę i w końcu będziesz się mógł skupić na jednej rzeczy na raz. Powoli, spokojnie, we własnym tempie. Dokładnie pracując nad każdym tematem, który jest dla Ciebie ważny. Bez presji, dając sobie dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz. Cegiełka po cegiełce.

Tylko wtedy nowe nawyki i umiejętności mogą dokładnie zakorzenić się w Twoim systemie nerwowym, bo masz czas, aby „przetrawić” każdy kawałek tego, czego się uczysz.

Podsumowanie, czyli co należy więc robić:

- Pracuj systematycznie nad sobą , nawet po 15 minut lub więcej co 2-3 dni.
- Praktykuj ćwiczenia dotyczące rozwoju osobistego z artykułów / książek. 80 % sukcesu to jest praktyka, 20% to teoria.
- Dokładnie poukładaj etap rozwoju osobistego nad sobą. Nie przyspieszaj pracy nad sobą, postaw na jakość, a nie ilość.
- Bądź cierpliwy, nie nauczysz się wszystkiego w przeciągu 2 miesięcy. Daj sobie czas, nigdzie Ci się nie śpieszy, wszystkiego możesz się nauczyć, tylko potrzebujesz czasu.
- Gdy już dasz sobie więcej czasu to już nie będziesz ograniczony i twoja presja by wszystkiego się nauczyć w krótkim czasie nie będzie Cie blokowała.

Źródło: http://michalpasterski.pl/2015/07/4-bledy-rozwoju-osobistego/
  • 2