Wpis z mikrobloga

OBALAMY WYPOKOWE MITY cz.1

Temat na dziś:
Podział lewica-prawica, czyli "hurr durr, PiS to lewica tylko rozmodlona"

Socjalizm to lewica, kapitalizm to prawica.
To bardzo mylne uproszczenie propagowane przez środowiska konserwatywno-liberalne (m.in. Janusza Korwina-Mikke), aby móc sobie przykleić łatkę jedynego słusznego prawicowca.

Oczywiście, zdecydowana większość partii lewicowych jest z reguły bardziej socjalna, ale jest to efekt wtórny, a nie pierwotny podziału (o czym za chwilę).

To niby na czym polega podział prawica-lewica?
Aby lepiej to zrozumieć, należy wrócić do historii tego podziału: wywodzi się on z rewolucji francuskiej. W zgromadzeniu narodowym politycy domagający się zmian społeczno-gospodarczych zasiadały po lewej stronie, osoby opowiadające się za utrzymaniem feudalnego porządku (głównie szlachta i duchowieństwo) - po prawej.

I tak - ruchy lewicowe w skrócie postrzegają dotychczasowe sposoby organizacji społeczeństwa jako wadliwe i niesprawiedliwe, starają się szukać nowych sposobów i rozwiązań. Po drugiej stronie stoi prawica - ostrożnie podchodząca do eksperymentów społecznych i uważająca tradycyjny podział i hierarchię społeczną za naturalną, odwołująca się do tradycyjnych wartości takich jak religia.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwsze próby łączenia kapitalizmu z prawicą zaczęły się dopiero w połowie XIX w., gdy oczywistym stało się, że feudalizmu na dłuższą metę nie uda się utrzymać.

Tak? To dlaczego wszyscy lewacy to socjaliści?!
Prawda, zdecydowana większość partii lewicowych z reguły w dużym stopniu opiera swój program na socjalistycznych ideach.

Nie wynika to jednak z żadnego "lewicowego obowiązku" a z faktu, że kapitalizm uważany jest za jedną z tych idei, którą trzeba zastąpić czymś lepszym, sprawiedliwszym.

Prawica nie ma takich uprzedzeń co do przeszłych rozwiązań, więc część prawicowych ugrupowań (lecz nie wszystkie!) identyfikuje się z klasycznym kapitalizmem.

Ale PiS to lewactwo, w końcu rozdawnictwo i duże podatki!
Bzdura.

Tutaj trzeba zastanowić się czemu służy "solidarna" polityka PiS. Tworzeniu nowego, nowoczesnego, równego społeczeństwa? Nie.

PiS odwołuje się do historii i tradycji. Nie ukrywając - byliśmy oszukiwani przez technokratów i postępowców, pora zrobić krok w tył w kierunku tradycyjnych wartości, aby Polska była świetna jak kiedyś ("Make Poland Great AGAIN").

Pomysły PiS-u są nastawione na konserwację tradycyjnych rozwiązań - klasycznego modelu rodziny, tradycyjnej religijności (silnie połączonej z państwem), jedności narodowej, nieufności do rozwiązań charakterystycznych dla nowoczesnych demokracji. To klasyczne i bardzo prawicowe idee (zahaczające wręcz o skrajną prawicę).

Ale NSDAP było lewackie - w końcu miało "socjalistyczne" w nazwie
I co z tego? Korea Północna raczej nie jest "demokratyczna", PZPR była średnio "robotnicza", a PiS ma raczej nietypowe podejście zarówno do "prawa", jak i "sprawiedliwości".

Jednak trzeba zauważyć, że część politologów uważa III Rzeszę za prawicowo-lewicowy miks. A to dlatego, że Hitler starał się zbudować kompletnie nowe, nieznane dotąd społeczeństwo (lewica) jednak oparte na historycznych, tradycyjnych wartościach (prawica).

Czy podział lewica-prawica ma dziś sens?
To zależy. Wydaje mi się, że ma to sens w takich krajach jak USA czy UK, gdzie podział między dwoma głównymi partiami przebiega dość wyraźnie. Całkowicie inaczej wygląda to na polskim gruncie nie wiele partii dostosowuje swój program do aktualnych wymagań społecznych (np. PO) i stara się prowadzić politykę typu "patrzymy w przyszłość szanując tradycję".

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest zachowanie umiaru. Jeśli etykietki pomagają w dyskusji - jak najbardziej. Jeśli tylko zaciemniają sytuację (np. wrzucając do jednego worka ludzi o bardzo odmiennych poglądach), lepiej ich omijać.

#polityka #neuropa #4konserwy
  • 70
  • Odpowiedz
@NapalInTheMorning:

Lewica to zmuszanie innych aby rozwiązali wszystkie problemy gdy sam zbierasz za to pochwały,
prawica to wolność i odpowiedzialność.

Dlatego PO/Nowoczesna, PiS, to lewactwo - socjaliści.

TL;DR #!$%@? z nimi wszystkimi
  • Odpowiedz
@safehouse: ale wiesz że liberałowie siedzieli po lewo i dość długo lewica była tożsama z liberalizmem? Prawica to był absolutyzm, często nawet bez konstytucji - chęć silnej władzy wśród prawicy został do dziś vide korwin czy pis.
  • Odpowiedz
że liberałowie siedzieli po lewo i dość długo lewica była tożsama z liberalizmem


@JanuszKek: a teraz pojęcia się zmieniły.

Mamy klasycznych liberałów którzy szanują prawa innych ludzi,
oraz idiotów SJW z USA.
  • Odpowiedz
Już nawet tutaj w komentarzach widać najazd hord troglodytów ( ͡° ʖ̯ ͡°)

"Lewica to zabijanie niewinnych ludzi dla chorej ideologii (po wcześniejszym okradzeniu ich), a prawica to szlachetność, ostateczny cel człowieka, jego doskonałość".
  • Odpowiedz
Lewica to zabijanie niewinnych ludzi dla chorej ideologii (po wcześniejszym okradzeniu ich), a prawica to szlachetność, ostateczny cel człowieka, jego doskonałość

@BongoBong: zbyt ogólnie, proponuję:
"Prawica to gdy ktoś robi coś dobrego. Gdy ktoś robi coś złego, to jest Lewica"
  • Odpowiedz
Ale NSDAP było lewackie - w końcu miało "socjalistyczne" w nazwie

I co z tego? Korea Północna raczej nie jest "demokratyczna", PZPR była średnio "robotnicza", a PiS ma raczej nietypowe podejście zarówno do "prawa", jak i "sprawiedliwości".


@NapalInTheMorning: złoto
  • Odpowiedz
@safehouse: No rzeczywiście. Dzięki, że mi to wyjaśniłeś. Wydawało mi się, że będąc lewicowcem chcę dobrze dla ludzi, ale w sumie to rzeczywiście chciałem do nich strzelać. Dzięki, że tą błyskotliwą myślą pozwoliłeś mi prześwietlić w co wszedłem i jakim jestem człowiekiem.
  • Odpowiedz