Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Elo Mircy,
w niedzielę na TTV ma mieć premierę nowy program: "Dzień, w którym pojawiła się forsa", skłoniło mnie to do przemyśleń.
Zastanawia mnie, jak ludzie są nieprzyzwyczajeni do zarządzania pieniędzmi. Mam wielu znajomych w wieku ok 30. lat, każdy ma mieszkanie na kredyt, auto za ok. 50 tys i regularne wczasy. Pytanie, dlaczego ludzie nie oszczędzają, tylko wywalają kasę na zachcianki - nie mówię tu o bieżących potrzebach. Zakładają, że jakoś to będzie. Aktualnie tworzę grupę inwestycyjna, jako zaplecze finansowe dla spółki deweloperskiej w której pracuję, zaproponowałem paru znajomym skorzystanie z tego bo sami o to prosili (bezpieczna sprawa, grupa zabezpieczona jest na hipotece nieruchomości na której prowadzona jest inwestycja, zysk 12% w skali roku). Porozmawiałem szczerze z nimi i okazało się, ze oszczędności mają w przedziale 0-60 tys zł w wieku 27-34 lat. A przypominam, jak spotkacie takiego, to każdy udaje człowieka sukcesu. Zarabiają nieźle, ale pytanie, gdzie te pieniądze? Ja mam 29 lat, 600 tys zł w gotówce (odpowiednio zainwestowane), dwa mieszkania w Krakowie (kupione tak, że zawsze je sprzedam z zyskiem) i citroena za 23 tys zł. 65% dochodu rocznego mam z pracy a 35% z obracania pieniędzmi. Dlaczego mam wrażenie, ze jeśli by ktoś wszedł w moje buty, to pierwsze co by zrobił, to #!$%@?ł te pieniądze na głupoty?
Wyprzedzając pytania, po studiach ojciec pożyczył mi 200 tys zł i to tylko dlatego, że chciałem kupić zadłużone mieszkanie. Zarobiłem na tym w pół roku ok 70 tys. zł. po tym ojciec stwierdził, ze mogę zachować, to co mi dał, bo wiem co robię. Od tego momentu powiększyłem majątek o to co powyżej.
Wiem jedno i moja żona tez, że za 5 lat będziemy mogli sobie pozwolić, na duży dom bez kredytu, dobre auto i dodatkowo spore zaplecze finansowe, a nie kierować się powiedzenie: "Zastaw się, a postaw się"


#oswiadczenie #gorzkiezale #pieniadze #pracbaza #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Elo Mircy,
w niedzielę na TTV ma m...

źródło: comment_msDEWl4fMW4wgkRXwrFNfIFnSSEbI21i.jpg

Pobierz
  • 103
@AnonimoweMirkoWyznania: Niestety, ale żyjesz na innym poziomie i sporo spraw nie będziesz w stanie zrozumieć. Dlaczego ludzie nie oszczędzają? Jedna przyczyna jest prosta – nie stać ich na to ze względu na słabe finanse, brak zamożnej rodziny i tak długo można wymieniać. W dodatku ludzie mają różną mentalność i np. dla ciebie wzięcie się w garść i powiedzmy edukacja, czy zmiana pracy to coś normalnego tak dla drugiej osoby może być
@AnonimoweMirkoWyznania: Z połową się zgadzam - zgadzam się, że ludzie żyją generalnie bardzo niefrasobliwie i też nie rozumiem braku oszczędności.

Ale druga połowa - to chyba zarzutka, prawda? Dostałeś 200 tysięcy; ile osób ma tyle na starcie? Łatwo zarządzać, jak się ma czym. A wiele osób musi się utrzymać już od czasu studiów. Nie jest łatwo zebrać taki kapitał bez wsparcia innych zamożnych osób, tak finansowego, jak i poczucia bezpieczeństwa -
OP: @wykopowy_brukselek to było skierowane do ludzi z mojego środowiska, wszystkim się wydaje, ze jak ktoś jedzie dobrym autem, to ma na koncie miliony, a tak nie jest.
Ja żyje na dobrym poziomie, ale nie kupiłbym sobie macbooka za 10k czy auta za 150k, Pieniądze które dostałem od ojca, nigdy fizycznie nie wykorzystałem.Cały czas je inwestuję. Jeszcze rok temu jeździłem autem, za które otrzymałem 3 tys zł. Czy osoba korzystającą z
OP: @measure mam znajomego, którego ojciec jest w zarządzie inpostu, jego syn po studiach dostał audi s3, więc porównywalne pieniądze. To jak się tak łatwo rozmnaża pieniądze, to dlaczego tak mało osób inwestuje ? 10 tys wystarczy by coś sensownego z nimi zrobić. Mieć pieniądze i wiedzieć co z nimi zrobić, to tez sztuka. Powiedz mi, co ty byś zrobiła teraz z 200 tys zł? masz jakiś pomysł?


Ten komentarz został
@AnonimoweMirkoWyznania: ja jezdze autem kilkuletnim, sporym vanem bo mam dzieci
nic sportowego, nic super szybkiego, duze 7 osobowe auto, dobre na wakacje
ale wydaje mnostwo kasy na glupoty, daje sobie po 250 euro na miesiac kieszonkowego, zona tak samo I to jest na przewalenie na siebie, uzbieram to sobie kupie console, pelno gierek itp...
oszczedzanie wszystkiego jest bez sensu, kiedy to wydasz?
jak sie ma juz jakas poduszke finansowa to mozna
Wyprzedzając pytania, po studiach ojciec pożyczył mi 200 tys zł i to tylko dlatego, że chciałem kupić zadłużone mieszkanie. Zarobiłem na tym w pół roku ok 70 tys. zł


@AnonimoweMirkoWyznania: Tu jest słowo klucz. Pierwsze pieniądze dostałeś od rodziny i to ułatwiło Ci start. Ktoś inny wchodząc w Twoje buty ma przynajmniej do tyłu o 6-7 lat żeby dozbierać 200k na pierwszy ruch, jaki zrobiłeś świeżo po studiach. Dodatkowo jak np.
to było skierowane do ludzi z mojego środowiska, wszystkim się wydaje, ze jak ktoś jedzie dobrym autem, to ma na koncie miliony, a tak nie jest.


@AnonimoweMirkoWyznania: Taka już ludzka mentalność. Sam jeżdżę Audi, które ma naście lat, mimo, że mógłbym mieć nówkę z Salonu za 100k. Dla mnie to niepotrzebne nabijanie kosztów życia, bo samochodem nie pracuje. Mam kilku znajomych co uważa podobnie. Mimo wszystko w większości przeważa tendencja ->
@AnonimoweMirkoWyznania: powiem Ci tak. Ja zarabiam 4k, moja dziewczyna jakieś grosze, po 500-800zł w miesiącu, bo studiuje. I oszczędzamy po 2k w miesiącu. Za rok biorę mieszkanie na kredyt pod wynajem. ALE dostałem mieszkanie od rodziny (do remontu ale zawsze), więc odchodzi nam 1,5k na czynsz. Start w postaci własnej chaty to jest różnica między mieć, a nie mieć perspektyw na rozwój oszczędności.
Mam wielu znajomych w wieku ok 30. lat, każdy ma mieszkanie na kredyt, auto za ok. 50 tys i regularne wczasy.

...Porozmawiałem szczerze z nimi i okazało się, ze oszczędności mają w przedziale 0-60 tys zł

Wiem jedno i moja żona tez, że za 5 lat będziemy mogli sobie pozwolić, na duży dom bez kredytu, dobre auto


@AnonimoweMirkoWyznania: Czyli zrobisz dokładnie to, co oni teraz zrobili.
Jeżeli mają mieszkanie na kredyt,