Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagów #finanse oraz #podatki - wybaczcie, że wołam masowo - potrzebuję waszej pomocy!

Dostałem fuchę, zadanie było do wykonania na szybko, więc o umowie, etc. nie było mowy - trzeba było wykonać zadanie. Zadanie wykonałem w półtorej godziny, sporo przed dedlajnem, więc zleceniodawca zadowolony. Przeszliśmy do kwestii wynagrodzenia i tu nastąpił zgrzyt - dostałem wzór faktury,


którą mam im wystawić. Wiem, dałem ciała, że wcześniej tego nie załatwiłem, przed wykonaniem pracy; człowiek uczy się na błędach. Napisałem więc, że chciałbym umowę o dzieło, która załatwiłaby sprawę i byłoby po problemie. Dostałem odpowiedź, iż:

- nie muszę mieć DG, żeby wystawić fakturę;
- > nie mamy rozliczenia w oparciu o UoD bo płatnikiem jest podmiot brytyjski, nie odprowadzamy podatku w Polsce, osoby fizyczne mają wypłacane kwoty brutto i same opłacają podatek dochodowy [to dostałem od zleceniodawcy];
- dostałem też propozycje współpracy i umowę ramową o współpracy do przeczytania;
- w razie nawiązania współpracy miałbym wystawiać kolejne faktury.

Szukałem w google i nie widzę odpowiedzi - jak ja niby miałbym się z tego rozliczyć?

#kiciochpyta #freelance [?]
  • 9
  • Odpowiedz
@czarnawrona: Sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli zleceniodawca jest brytyjski, wystaw rachunek do umowy o dzieło (pewnie wymienialiście maile dotyczące szczegółów zlecenia) i rozlicz podatek dochodowy samemu.
  • Odpowiedz
@czarnawrona: Bez przesady.. Nie jest to aż tak skomplikowane. Z tego co kiedyś czytałem (nie wiem czy to prawda, musiałbyś zweryfikować). Możesz przez cały rok zbierać rachunki do tego typu umów i potem je ująć w rozliczeniu rocznym. W przybliżeniu zajmie to 30min w roku.
  • Odpowiedz