Wpis z mikrobloga

Zostało mi półtora roku nauki do ukończenia zawodu na #emigracja, lecz powoli mam juz dosyć tego życia tutaj, ciągła ta wegetacja i stres w pracy i tęsknota za krajem. Tak naprawdę jest to zawód w kierunku gastronomicznym, więc dużej straty by nie było. Myślicie, że bym popełnił duży błąd wracając do Polski i rozpoczęcie jakiejkolwiek nauki tam? Jedna szkole skończyłem juz za granica, cos w stylu liceum z kierunkiem ekonomicznym i doświadczenie w gastro jakieś juz mam . #pracbaza #niemcy #pytanie
  • 12
@pan_pringles Napisz wpierw co chcesz w ogóle robić. Ty chcesz robić maturę w Polsce czy jakiś zawód? Bo jeśli to drugie, to chyba niepoważny jesteś ;)

PS Skończ wpierw ten Ausbildung, nie świeruj.
@spokojnie_to_ja: panna niestety w Polsce tez jest :/ a tęsknota zawsze jakaś była i nie ustala nawet po tych niespełna 5 latach. Perspektywy pewnie jakieś by sie znalazły, z ta znajomością języków, zawsze by sie cos znalazło .
@Volki: pewnie zacząłbym robić maturę
@pan_pringles troche jestes jak moja ciotka 10 lat temu przyjechala do Niemiec i od poerwszego dnia miala tęsknotę za Polską. Lata leciala i tesknila grzmiala na Niemcow.Po 10 latach maz jej umarł , dostala rente po nim i wrocila do Polski.
Po co tam jechala jak wiedziala ze to nie dla niej?!

Twoja panna jak skonczy studia to pewnie w Polsce zostanie ,a ty jak skończysz szkole to pewnie i tak do
@spokojnie_to_ja: prawda jest taka ze ja przyjechałem tutaj razem z rodzicami zaraz po gimnazjum , Wiec nie było możliwości żebym został w Polsce gdzieś u dziadków. Jest to po prostu hotelarstwo, ale i tak pracuje ( praktyki) mam cały czas jako kelner w restauracji .
@pan_pringles Jeśli chcesz robić maturę i potem studiować, to raczej twój zawód się nie przyda. Kwestia czy masz na siebie pomysł, co będziesz robił do zdania matury, żeby nie tracić znowu czasu.
Nie ma też sensu uczyć się zawodu, którego nie będziesz wykonać.
@pan_pringles Ty chcesz w Polsce pracować w gastronomii? Nie bardzo cię już rozumiem.

Ogólnie dziwię się, że chcesz się uczyć w Polsce, choć w Niemczech masz lepsze warunki. Po zdaniu matury możesz zrobić duales Studium i mieć zawód i np. bachelora. Potem jakiś master. Ewentualnie Ausbildung, potem studia. Albo samo Ausbildung np. Lokführer (syn mojego znajomego to robi, bo dobry pieniądz), albo na policjanta, bo w Brandenburgii szukają ze znajomością j. polskiego
@Volki: pewnie na początku musiałbym sobie gdzieś dorabiać w tym fachu. Bardziej mi chodzi o to, jakie mam możliwości po tym ausbildung w Polsce i jak są uwzględniane te praktyki pózniej. Z tego co mi wiadomo, nie można od tak zrobić studiów po ausbildung, nie potrzeba czasem abitur do tego ?
@pan_pringles Oczywiście matura potrzebna, napisałem o tym. Chodziło mi bardziej, żeby jednak w Niemczech się kształcić, bo masz lepsze perspektywy. Jeśli jednak wolisz Polskę i to przemyślałeś, to spoko, byle byś miał na siebie pomysł, bo inaczej będziesz tracił czas.

W Polsce raczej to wykształcenie dużo nie da, jedynie doświadczenie jak już, tak że coś tam już masz. Ja akurat nie jestem w tym temacie, więc nie chcę ci źle doradzać. Nie