Wpis z mikrobloga

Mireczki kochane, ostatnio czaję się na zakup nowej #kartygraficzne i przeglądam ceny w polskich sklepach. Stwierdziłem, że tym razem wybór padnie na jakiś układ od #nvidia. Doznałem szoku, głównie związanego z cenami.

Niedawno wyszedł nowy GTX 1080 Ti, więc ceny GTX 1080 spadły do tych okolic 2500 złotych. Tak zapowiadała Nvidia, tak się stało, ale dalej jest już tylko gorzej. Mój portfel nakazał uderzyć w modele GTX 1070 i widzę, że pomimo obiecanych obniżek, w tym segmencie zmieniło się tyle co nic. Karta nadal kosztuje ponad 2000 złotych! Wystarczy dopłacić niecałe 300-400 złotych, by cieszyć się większą wydajnością o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent.

Postanowiłem zatem, że polecę na zachód i spojrzałem na sklep caseking.de, który polecił mi znajomy jakiś czas temu. Pierwszy lepszy model GTX 1070 od EVGA... 419 euro, co po dodaniu tych kosztów wysyłki w wysokości 13 euro, daje nam 432 euro, co przy obecnym kursie euro (4,33 zł) przeradza się w sumę 1870 złotych. Ponad 150 złotych taniej niż u nas, choć to też zależy jakie modele porównujemy.

Nadal to spora ilość kasy, a obniżek jako takich raczej nie widać. Nvidia powinna uplasować tego GTX 1070 w okolicach gdzieś 1700-1800 złotych, bo to świetny układ, który pozwala na komfortowe granie we wszystkie #gry w 1080p 60fps na super duper ustawieniach.

Dlatego pozostaje jedno pytanie - czekać na ten #amd #vega? Do not know...
  • 15
Dlatego pozostaje jedno pytanie - czekać na ten #amd #vega? Do not know...


@Rasgul: @anna-frasyniuk: Problem z AMD jest taki, że niestety nie wiadomo na co się czeka. Czekałem na RX 480 i w dniu premiery zawód. Kibicowałem Ryzenowi i znowu zawód (z punktu widzenia gracza). Dobrze, że nie czekałem na Ryzena z budową nowego komputera.

Jak najbardziej kibicuję #amd żeby wydali świetną kartę w rozsądnej cenie bo to
nie wiadomo na co się czeka.


@Raffael: w przypadku Ryzena każdy rozsądny wiedział na co czeka... i spośród tych rozsądnych każdy jest zachwycony.

problem z nvidią jest taki że ceny daja z kosmosu


@qdynek: to prawda, NV zawsze była droższa, rzadko szybsza w tym samym przedziale cenowym i zawsze po jakimś czasie spada wydajność względem konkurenta AMD. Więc jeżeli kupujesz na dłużej i nie zależy co mocno na funkcjach zapewnianych
@Xerlathoatl: Zawód, bo może jest dobrze wyceniona, ale trzecia najlepsza grafa AMD leje się z piątą Nvidią i Vega najpewniej niewiele tu zmieni. AMD zamiast walczyć obniża poprzeczkę i bez jakiejś rewolucji 580 będzie dzielnie biło 1150.
@Cinoski: No to musiałeś kompletnie nie ogarniać rynku żeby wysnuć takie wnioski. RX 4xx są celowo w średnią półkę, bo tam są pieniądze - AMD nie miało budżetu żeby pozwolic sobie na próby konkurowania z 1070 i 1080, nie mając technologii. Od tego maja mieć (oby) Vegę. RX480 i 470 zrobiły to co miały, czyli zawalczyły o najlepsze cena/jakość.
@majk3l: Zależy mi na tym, żeby wszystkie nowe gry swobodnie latały w tym 1080p i 60fps na najwyższych detalach. Zamierzam włożyć nieco gotówki w kartę i po prostu mieć z głowy ten wydatek na najbliższe lata. :D
@Rasgul: mam ten sam problem, najkorzystniejsze ceny widzę na ebay.co.uk, karty zwrócone przez klientów nieużywane (ta zasada o 14-30 dniach na zwrot) potrafią być 400-500 zł tańsze niż u nas