Wpis z mikrobloga

#nauka #fizyka #matematyka #pomocy
Mirki, pomocy, zgłupiałem.
Mam kulę o masie 1 kg wystrzeloną w tarczę z prędkością początkową 12 m/s. Tarcza posadowiona jest swobodnie na słupie o wysokości 4 metry i masa tej tarczy to 9 kg. Z jaką prędkością końcową tarcza uderzy w ziemię, zrzucona ze słupa uderzeniem kuli? Za stary już jestem na takie rzeczy... albo za głupi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 20
@stan_rzeczy: Bez tarcia spadek prędkości nie występuje, zresztą nie znasz odległości miejsca strzału do tarczy. Co więcej - ewentualna pionowa składowa prędkości kuli (opad ze względu na grawitacje) nie ma znaczenia - tarczę można zrzucić tylko do tyłu.
Kula zostaje w tarczy czy się odbija? Zakładam że zostaje.
Prędkość pozioma tarczy z kulą - 1,2m/s
Prędkosć pionowa - (2*g*4)^1/2
@graf_zero: czyli mam rozumieć, że pionowe składowe kuli nie mają żadnego znaczenia? Wydaje mi się (podkreślam to słowo ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), że kula uderzy w tarczę z zupełnie inną prędkością na wysokości tych 4 metrów a zupełnie inną na wysokości np 14 m?
@stan_rzeczy: Jesli strzelamy z ziemi w tarcze na wys. 4m to nie będziemy w stanie nic powiedzieć jeśli nie znamy odległosci do tarczy i nie wiemy czy te 12m/s to prędkosć pozioma, czy liniowa.
Bo faktycznie może być sytuacja że tarczę zrzucamy "do góry" strzałem od dołu. Wtedy końcowa prędkość może wyjść inna.
Ja #!$%@? wykop taki mądry co jeden to informatyk 15k, albo inny inżynier, a jak przychodzi rozwiązać zadanie z fizyki na poziomie liceum albo pomoc z matma z pierwszego roku studiów to "hehe kiedy to było", "hehe nie pamięta się już cnie". Gorzej idzie w inną stronę i chłopaki w modelu uproszczonym zaczynają uwzględniać grawitacji księżyca Jowisza
Jak #!$%@? wiecie, to przynajmniej nie masuje się wspólnie po #!$%@? wprowadzając kogoś w błąd tylko po to żeby we własnej głowie poczuć się lepiej