Wpis z mikrobloga

Mirki modelarze, czym kleicie styropianowe (? EPO foam) kadłuby samolotów itp ustrojstw, gdzie jest niewielka powierzchnia łączenia, a ma trzymać maks solidnie, a równocześnie nie być sztywnym (w stosunku do dość elastycznej pianki? ob by pękło przy pierwszym uderzeniu)?
Jedni krzyczą "tylko CA!" (cyanoAkryl? żel?) inni "tylko godzilla glue!" (a inni "nie ma mowy, zareaguje z pianką!"), jeszcze inni "jakiśtam superduper contact cement!" - a na zachodnich YT tutorialach znów używają czegoś żółto-mazistego, w gdzieniegdzie dodatku po sklejeniu CA psikają czymś w aerozolu po całości łączenia (?) https://youtu.be/sDUelSSUPME?t=3m15s - ki czort?

Druga sprawa - czym wygładzić/pokryć taką styropiankę, by była a) gładka/opływowa b) odporniejsza na UV i uszkodzenia ? (i by nie był to kartongips ;) bo ma być maksymalnie lekkie, stąd też pytanie do lotnicznych modelarzy)

#majsterkowanie #modelarstwo #rc #modeledosklejania #budujedrona :)
  • 11
w gdzieniegdzie dodatku po sklejeniu CA psikają czymś w aerozolu po całości łączenia


@hrumque: Nie pamiętam teraz konkretnej marki ale to jest do przyśpieszenia łączenia. Cyjanoakryl spryskany tym akceleratorem od razu wiąże, nawet jak jest go za dużo i normalnie trzeba było by poczekać aż odparuje.
co składasz?

@Bob_: Knuję pewną maszynę latającą, chcę użyć (przynajmniej części) kadłuba i skrzydła z gotowego modelu + trochę własnych konstrukcji, i zrobić latadło ale z zmiennym ustawieniem śmigieł, ale w każdym razie muszę ten kadłub nie dość że trochę przerobić, to skleić solidnie z włóknem szklanym i elementami styropianowymi
@hrumque: uhu por do klejenia jest fajny. Smarujesz cienką warstwą, składasz na chwilę obie powierzchnie i rozklejasz, po 5-10 minutach przykładasz drugi raz i trzyma. (praktycznie brak możliwości korekty wtedy, ale idzie się przyzwyczaić)
Moim zdaniem nie ma sensu wygładzać tych pianek. Niektórzy naklejają szarą taśmą zbrojoną na miejsca narażone na uszkodzenia i tyle.
@hrumque: dlatego tylko w newralgiczne miejsca. I nie mówię tego jako teoretyk tylko to co widziałem na różnych lotniskach modelarskich. Inna opcja to biała taśma wzmacniania włóknem szklanym
uhu por do klejenia jest fajny


@AdamES: No widzę, że dobry na gładkie (prosto z formy) wytłoczki z EPO Foam (styropian?) i EPP, a czy na styropian cięty (termicznie, drutem lub laserem) też się nada?
@hrumque: jasne, że tak. A jak masz gdzieś duże ubytki to możesz bawić się soudalem 66A, jest puchnący więc wypełnia ubytki, ale spoina jest twarda. Przy jego użyciu warto delikatnie zwilżyć klejone powierzchnie. no i niestety brudzi jak gdzieś kapnie.