Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie
Zostałem skierowany na badania lekarskie przez firmę X.
Badania podbite, wszystko ok
Wczoraj 1 dzień pracy, ale że dostałem lepszą ofertę (ta wspomniana to typowa praca na chwile), zwolniłem się.
Teraz ta firma chce mnie obciążyć kosztami badań + nie chce wypłacić wynagrodzenia za przepracowany dzień ( choć tu #!$%@?łem ,bo nie podpisałem umowy). HR zasłania się tym, że w sumie nie pokazałem wyników badań (fakt, #!$%@?łem, po prostu chciałem to załatwić po robocie).
Czy mają prawo obciążyć mnie tymi kosztami badań?
Podsumowując : nie mam umowy , mam badania, chcą zwrotu kasy
#prawo #praca #pracbaza
  • 31
@YoshiTurboMaster: No babeczka z HR chciała deklaracji na pracę + 3 miechy ( umowa zlecenie), nie miałem pojęcia jak praca wygląda,zwolniłem po 1 dniu bo szkoda zdrowia, znacznie ciężej niż myślałem, a teraz do mnie pretensje mają.
Fakt, wyszedłem trochę niepoważnie i przyznaję, że nawet jestem w stanie darować te wynagrodzenie za parę godzin pracy, ale jeszcze im płacić za badania to trochę przesada chyba
@Klosa: Oczywiście, że nie mogą Cię obciążyć. Są również zobligowani do wypłacenia pieniędzy za nawet kilka godzin pracy. Do jakiejś firmy krzak chyba poszedłeś. Pójdziesz do sądu pracy to na wezwanie zmiękną im kolana i jeszcze Cię przeproszą.
@Klosa: Nic nie zmienia. Codziennie wydaję skierowania kandydatom do pracy i zdarza się, że zrobią badania, doniosą nawet i nie stawią się już na szkoleniu. Nigdy nikogo nie obciążaliśmy :D Co to za pomysł w ogóle. Mają podpisany kontrakt z medycyną pracy i muszą się z tym liczyć.
@Klosa: Jest to w Kodeksie Pracy. Obowiązek pokrycia kosztów za badania wstępne jest zawsze po stronie Pracodawcy. Wykonanie badań profilaktycznych przed podjęciem pracy, w tym przypadku badań wstępnych, jest wymogiem ustawowym. Zgodnie z art. 229 § 1 K.p., wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy. Badania przeprowadza lekarz medycyny pracy, na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Należy podkreślić, że koszty badań profilaktycznych - wstępnych, okresowych i kontrolnych - ponosi