Wpis z mikrobloga

Odcinek 2 #uratujzycie czyli ZAWAŁ SERCA. Ruszamy z tym tematem nie bez powodu, bowiem choroby układu krążenia są przyczyną 46% zgonów w Polsce.

Jak objawi się zawał?
Poszkodowany może zgłaszać ból w klatce piersiowej, trwający ponad 20 minut, stale narastający, nieustępujący po odpoczynku, promieniujący do szyi, żuchwy, lewej kończyny górnej, a także na brzuch i plecy; może zgłaszać lęk przed śmiercią, uczucie duszności czy kołatanie serca (poszkodowany czuje, że jego serce szybko bije)
Ty możesz zauważyć, że skóra stała się blada, a mimo to jest pokryta kroplami potu, chory może być pobudzony- lub wręcz przeciwnie- osłabiony. Mogą pojawić się nudności i wymioty, zawroty głowy i omdlenie oraz sine zabarwienie kończyn górnych, dolnych (stóp) czy warg.

Zawał jest jednym z tych schorzeń, których objawy są niejednoznaczne.Jak to mówią, choroba książek nie czyta. Stąd może zdarzyć się zawał, który przebiega bez bólu w klatce piersiowej ani innych wyżej wymienionych objawów. Objawy zawału możemy błędnie pomylić z objawami choroby wrzodowej żołądka czy nawet zgagi!

Więc u kogo mogę podejrzewać zawał?
A więc to zgaga, nerwobóle czy może jednak zawał? Jeżeli poszkodowany to Twój bliski (a jednak takie przypadki są najczęstsze, biorąc pod uwagę,że do zawału zazwyczaj dochodzi w godzinach porannych) to trochę go znasz. Powinieneś więc wiedzieć, czy pali papierosy, czy ma nadciśnienie tętnicze, czy ma wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, czy mało się rusza, czy ma cukrzycę, czy ma marskość wątroby, czy przebył już kiedyś zawał serca, czy ktoś w rodzinie miał kiedyś zawał serca i czy prowadzi stresogenny tryb życia. Wszystkie te czynniki są czynnikami predysponującymi do wystąpienia zawału mięśnia sercowego! Ponadto, u każdego poszkodowanego możesz ocenić czy jest on otyły i w jakim jest wieku. Wiek krytyczny u kobiet to 45-70 lat, a u mężczyzn 32-50 lat.

Co robić, gdy podejrzewam zawał?
1. Po pierwsze i najważniejsze- jeżeli chory jest przytomny MA OGRANICZYĆ RUCHY. Usadź go lub ułóż w wygodnej dla niego pozycji i zakaż wszelkich niepotrzebnych ruchów. Nie ma żadnego podlewania kwiatków, nie ma chodzenia do łazienki, żeby podmalować oko bo karetka przyjedzie i nie ma żadnej zmiany ciuchów, bo te takie niewyjściowe! ZAKAZ.
2. Zapewnij dostęp świeżego powietrza- otwórz okna, jeżeli znajdujecie się w pomieszczeniu.
3. Wezwij karetkę. Podaj dyspozytorowi objawy, jakie wystąpiły u poszkodowanego, w szczególności ból w klatce piersiowej oraz poinformuj go o chorobach współistniejących jakie predysponują do wystąpienia zawału, np. powiedz, że osoba jest chora na nadciśnienie albo cukrzycę, jeśli o tym wiesz.
4. Kontroluj tętno i oddech- to znaczy zostań przy chorym i obserwuj go. Jeżeli jesteś w domu i masz dostęp do ciśnieniomierza, warto z niego korzystać i oznaczyć wartość ciśnienia, którą podasz już dyspozytorowi.
5. Jeżeli dojdzie do zatrzymania krążenia, podejmij czynności RKO tak jak na załączonym obrazku czy w poprzednim wpisie.
6. NIE INFORMUJ POSZKODOWANEGO, CO PODEJRZEWASZ. Postaraj się, by nie słyszał Twojej rozmowy z dyspozytorem jeżeli jest to możliwe. Weliminuj wszelkie źródło stresu w jego otoczeniu.
7. Jeżeli wiesz, że chory nie jest uczulony na aspirynę lub na Twoje pytanie- neguje alergię, możesz mu ją podać w dawce 300-500mg. Oczywiście, nikt nie nosi ze sobą apteczki do sklepu spożywczego czy do pracbazy, ale sytuacja zmienia się, gdy jesteś w swoim mieszkaniu. Aspiryna, Polopiryna, Etopiryna, Polocard, Neopyrin to tabletki, które są w domach powszechnie stosowane na bóle głowy, przeziębienie czy przez osoby z chorobami krążenia na rozrzedzenie krwi. Wszystkie preparaty mają tą samą substancję czynną, która w tym przypadku może poprawić rokowanie. 500mg to zazwyczaj jedna dawka powyższego leku.
8. Nie podawaj Nitrogliceryny, nawet jeżeli chory ma ją przepisaną od lekarza. Po pierwsze, NTG gwałtownie obniża ciśnienie tętnicze krwi, więc jeżeli nie mamy go oznaczonego- zrobimy jeszcze więcej szkody niż pożytku. Podobnie jest, gdy mamy do czynienia z zawałem prawej komory serca, czego nie jesteśmy w stanie sprawdzić bez wykonania EKG.
9. Pozostań z chorym do przyjazdu karetki, ciągle kontrolując stan jego przytomności.
10. Brawo! Już drugi raz uratowałeś czyjeś życie.

#medycyna #ratownictwo #ratownictwomedyczne #ladnypan #zawalserca
WesolaZaba_jpg - Odcinek 2 #uratujzycie czyli ZAWAŁ SERCA. Ruszamy z tym tematem nie ...

źródło: comment_HyoIROGVMpnmpH510HbjruEgJCnnkvti.jpg

Pobierz
  • 26
@WesolaZaba_jpg: Super wpisy, czekam na więcej! Może teraz coś o 1 pomocy w przypadku ataku padaczki albo np uderzenia w głowę i utraty przytomności? Miałem taką sytuację , a interesuję się medycyną, nie dam rady pójść na studia. Gość dostał kopnięty w twarz, głową uderzył o chodnik, nagle, krew z ucha (Czerwona lampka ) , tył głowy spuchnięty w ciągu 1 minuty, "chrapanie" , źrenice nie reagowały,nie kontaktował, dusił się, przez
@vexevir: Masz jak w banku, że oba tematy zrealizuję. Zwłaszcza, że drugi przypadek jest niezwykle ciekawy. Dzięki za propozycje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pamiętaj tylko, że gdyby poszkodowany się do Ciebie rzucał, groził i miał pretensje- chroni Cię prawo. Dla dokładniejszego zobrazowania tematu- bo przyda się to nie tylko Tobie, przytoczę artykuł Kodeksu Karnego. Prawdą jest, że KK nakłada obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, ale chroni nas w
@LewackiKrul: Pamiętaj, że jak przestaniesz oddychać to umrzesz.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@apee Może chory miał uczulenie, chorobę wrzodową żołądka, astmę o podłożu alergicznym? Lub była to kobieta w okresie ciąży lub karmienia piersią? Albo chory wcześniej sam przyjął aspirynę lub przyjmuje ją na stałe?
Istnieją pewne przeciwwskazania do podania kwasu acetylosalicylowego, aczkolwiek większość z nich jest względna. Tzn. np. kobieta w I-II trymestrze ciąży może przyjąć
@JajecznicaNaGrzankach: Jak pisałam w poprzednim wpisie, powietrze nie gra tak dużej roli. Udowodniono, że same uciśnięcia bez wdechów ratowniczych mają duże znaczenie. Więc może to być i 3000 uciśnięć oraz 0 wdechów. Zmniejszenie czasu pomiędzy kolejnymi uciśnięciami poprawia rokowanie w zatrzymaniu krążenia, a wdechy często są nieefektywne.
@#!$%@? To mega mądre pytanie. Jak najbardziej można- zdjąć/rozciąć koszulę/biustonosz. Z tego względu, że nie będziesz podejrzewany o naruszenie nietykalności osobistej jeżeli robisz to
Jak pisałam w poprzednim wpisie, powietrze nie gra tak dużej roli. Udowodniono, że same uciśnięcia bez wdechów ratowniczych mają duże znaczenie. Więc może to być i 3000 uciśnięć oraz 0 wdechów. Zmniejszenie czasu pomiędzy kolejnymi uciśnięciami poprawia rokowanie w zatrzymaniu krążenia, a wdechy często są nieefektywne.


@WesolaZaba_jpg: a tlen to niby skąd? 3000 uciśnięc to nawet 10 minut a RKO wykonuje sie by dotlenić mózg głównie bo po 3-4 minutach jest
@JajecznicaNaGrzankach: Po kolei, mówimy o pierwszej pomocy przedmedycznej czyli o BLS. I trzeba ustalić pewne kwestie:
1) Sekwencja 30:2 jest OPTYMALNA.
2) Po zatrzymaniu krążenia mamy zapasy tlenu w tkankach i płucach, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie narządów przez pewien czas. Jaki? Około 4-6 minut, bo w takim czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, jak powiedziałeś.
3) Istnieje jednak wiele czynników, które przez ratującego wykluczają wykonanie wdechów- ratujący się brzydzi,