Wpis z mikrobloga

Wiem, że teorii jest dużo ale zaciekawiła mnie teoria o chorobie psychicznej. Z tego co mówią jej rodzice Magdalena nie miała problemów psychicznych ale z własnego doświadczenia i relacji znajomych wiem, że w czasie podróży jednak ten mózg nie pracuje tak jak w rodzinnych stronach.

Sam gdy pare lat temu jechałem na work&travel do stanów miałem takie lekkie poczucie odrealnienia i poczucie "lekkiej głowy" po przyjeździe. Samotna podróż daleko od domu nie działa komfortowo na nasza psychike i poczucie bezpieczeństwa. Bardziej poważne historie słyszałem od brata i znajomej którzy opowiadali o przypadkach gdzie osoba która przyjechała z daleka, nagle po 1-2 dniach stała się agresywna, słyszała głosy i doszło do prób ataku na osoby w pobliżu i próby ucieczki z miejsca gdzie przyleciały. Jeśli ktoś będzie chciał to mogę opowiedzieć bardzije szczególowo o tych przypadkach, sa bardzo podobne do tego co robiła Magdalena Żuk.

Więc zacząłem szukać jak podróże wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Jak tutaj wiele osób wspomniało jest tak zwany syndrom paryski, ale to co przydarzyło się Magdzie jest trochę bardziej "hardkorowe". Polskie google zbyt wiele nie piszą, ale można znaleźć informację że mózg w czasie podróży do nowego miejsca przestawia się w tryb obronny, nasze zmysły wyostrzają się mamy problemy z zaśnięciem.

Zacząłem szukać po angielsk
u i po chwili wpadł ciekawe artykuły o psychozie która może pojawić się w czasie podróżowania.
https://www.iamat.org/elibrary/view/id/1384
http://befriendly.blogspot.com/2012/08/traveling-psychosis-be-careful-new.html

Po pierwsze, stany psychozy mogą pojawić się u osób które nie miały nigdy problemów psychicznych. Podróż do ogromny stres dla mózgu. Jeśli Magda miała w głowie to że na wycieczkę pojedzie z narzeczonnym a w ostatniej chwili jej wizja runęła w gruzach i musiała lecieć tam sama to mogę wyobrazić sobie że nie była w zbyt dobrym stanie psychicznym. Dodajmy do tego to że mózg w nowym miejscu zaczyna szukać zagrożeń, zmiana klimatu na cieplejszy powoduje również zaburzenia w psychice (w czasie wiosny jest najwięcej samobójstwo) i taka możliwość pojawienia się psychozy wg mnei zwiększa się a następne wydarzenia tylko ją pogłębiały.

Napisane było też, że schizofrenia objawia sie właśnie w wieku kiedy zaczynamy zmieniać miejsce zamieszkania, podróżować, wyprowadzać się do nowego domu, pracy, szkoły etc. Więc też taka samotna podróż w stresie związanym z nieudaną wspólna wycieczką mogła spowodować ujawnienie się schizofrenii.

Jeśli macie jakieś artykuły związne z zaburzeniami psychicznymi wywyłanymi podróżowaniem to chętnie poczytam i będę wdzięczny jeśli podeślecie :)

#magdalenazuk #magdazuk #csiwykop #psychologia
  • 18
@cyberspace: @cumulung: ok może w moim przyypadku to był jetlag ale opwoeim sytuacje znajomej. Nie chce podawać super szczegółów ale historia miała miejsce rok temu. Znajoma pracowała wtedy za granicą i mieszkała w wynajętym przez pracodawców mieszkaniu gdzie mieszkali też inni pracownicy. Przyjechała wtedy właśnie dziewczyna do pracy. Zupełnie normalna i zdrowa na pierwszy rzut oka. Ludzie mieszkali tam zazwyczaj po 2 osoby w pokoju, najczęściej ze znajomymi jeśli przyjechali
@Bamex: ale weźmy pod uwagę ,jesli to prawda, ze ta podróż wg niej miała wyglądać zupełnie inaczej, a tutaj nie poszło nic według jej myśli. Zapożyczyła się na wycieczkę, miała jechać z narzeczonym, miło i romantycznie. A okazuje się że znajduje się daleko od domu, sama, bez chłopaka z którym chciała spędzić urlop.
@prezeskuliziemskiej: Mózg u każdego działa inaczej wiadomo. Możliwe, że nasłuchała/naczytała się o że Egipcjanie potrafią molestować turystyki i gdy okazało się, że leci sama zaczęła trochę panikować. Na miejscu faktycznie może jakiś zaczął się dobierać czy coś do niej to ona spanikowała i odleciała psychicznie. To mogłoby wyjaśniać nawet tą rozmowę i to gdy wypowiada "zgwałcili mnie" być może wypowiedziała czy chciała powiedzieć, że ja zgwałcą. Gdyby się okazało, że jednak
@prezeskuliziemskiej: Z instagrama wynika że to nie pierwsza jej podróż zagraniczna. Gdyby Twoja hipoteza była prawdziwa, to już wcześniej pojawiłyby się podobne zwiastuny...

btw. tym bardziej mało wiarygodne w przypadku dziewczyny która pochodząc z małej miejscowości przez ostatnie kilka lat ciągle gdzieś się przeprowadza.
pekajacym kilka dni tetniakiem, nastepnie araby klamia, ze to nie tetniak, ze Magda wyskoczyla z ktoregos pietra, popelnila samobojstwo, p


@comielipsa: chodzi o to że jednym z objawów pęknięcia tetniaka, albo guza mózgu są zaburzenia psychiczne, i dziwne zachowanie, agresja, światłowstret itp.. ale już nie podtrzymuje tej teorii bo w przypadku tętniaka musiała by odczuwać silne bóle głowy, nudności, wymioty, a tego nie było..
jetlag


@prezeskuliziemskiej: zespół objawów pojawiający się w trakcie podróży w kierunku równoleżnikowym (wschód–zachód lub zachód–wschód)
Egipt lezy w sąsiedniej strefie czasowej.
Trzeba by sprawdzić czy ktokolwiek podróżujący do tego kraju miał zdiagnozowany ten syndrom.

Btw. co z pilotami samolotów rejsowych? Mimo, że były przypadki samobójstw to chyba w zadnym przypadku nie stwierdzono tej przypadłości?