Wpis z mikrobloga

Jak ja kisnę z wypokowych programistów, którzy niby zarabiają te 15k plnów i mają siebie za jakiś guru i geniuszy. Sam jestem programistą, wszystkie nauczyłem się sam i teraz zarabiam troszkę mniej niż 15k. Do nauki programowania zachęciłem znajomych, którzy nigdy z tym nie mieli wspólnego, skończyli jakieś gówno kierunki studiów i bez żądnego doświadczenia zarabiają o wiele więcej, niż w wyuczonych zawodach mogliby zarabiać, gdyby znaleźli pracę. Programowanie nie jest trudne. Nawet małpa nauczy się klepać kod w takim stopniu, żeby w obecnych czasach dostawać te 8-9k po roku - dwóch doświadczenia. Po prostu obecna sytuacja rynkowa i pewna bańka sprawiła, że programiści dostają więcej hajsu, a nie dlatego, że są to jakieś elitarne umiejętności. Programowania można się samemu nauczyć, a widzieliscie kiedyś lekarza, który sam nauczył się operować na sercu? Albo budowlańca, który sam nauczył się projektować mosty, aby nie #!$%@?ęły pod pociągiem? Albo geodete, który sam nauczył się to wszystko mierzyć i wrzucać na mapy? Nie. Te zawody są o milion razy trudniejsze, ale taki programista "podobno" 15k będzie czuł się mądrzejszy, bo potrafi klepać kod i zarabia więcej. Serio mirki i mirabelki, jesli macie czas lub sposobności to bierzcie się za naukę, to nie jest nic trudnego. Nie słuchajcie wykopowych kuców, którzy chcą sobie podnieść ego, bo mimo zarabiania 15k nigdy nie ruchali xD

#programowanie #takaprawda #pracbaza
  • 45
@drag_op: Serio uważasz, że obecnie studia są jakąś wartością dodaną dla programisty? Znam ludzi po zwykłym liceum w wieku 18-19, którzy programują lepiej niz wielcy magistrzy sztuki infromatycznej.
@halfmaniac taki programista 15k to raczej się zajmuje consultingiem, nie klepaniem kodu z tego co słyszałem. Podstawy łatwo jest ogarnac, ale czy szybko będziesz rozwiązywał problemy to inna sprawa. Nie każdy się do tego nadaje, a jeśli by było inaczej to nikt by tyle nie zarabiał. Często ludzi przychodzą na rozmowy o pracę, a jakoś dalej nikogo się nie zatrudnia, bo są za słabi. Żeby zaprojektować most trzeba poświęcić trochę czasu na
@halfmaniac dla mnie studia bez doświadczenia są bez wartości. Ale student myśli, że jak już ma inz. i umi napisać hello world to chce 8koła na rękę. A nadal nie potrafi zoptymalizować kodu. Czepiam się może, ale jako sysadmin mam pogląd na to ile zjadają zasobów aplikacje genialnych programistów.
@drag_op: No i co z tego, że zjadają zasoby? Żyjemy w czasach, gdy bardziej opłaca się pisać czytelny kod niż szybki kod. Godzina pracy serwera jest tańsza niż godzina pracy programisty, co nie?
@drag_op: @sharaquss: Z mojego również. Jak ktoś naklepał się po nocach i nie przespał swojego to jednak bardziej wartościowy potencjalny pracownik niż roszczeniowy gość z dyplomem, który może świetnie zna teorię, ale za #!$%@? nie umie kodzić i to nie jest tylko kwestia szybkiego przyuczenia się, ale całego nawyku i radości jaką daje praktyczne rozwiązywanie problemów. I później niby mądry gość, a wypisuje jakieś cuda, bo nie ma po prostu
@o-o_i Godzina pracy serwera może i tańsza. Ale w pewnych środowiskach zasoby nie są nieograniczone. Takie choćby serwery MSa cholernie lubią ograniczać zasoby licencjami per core np. I robi się mały zgryz.
Programowania można się samemu nauczyć, a widzieliscie kiedyś lekarza, który sam nauczył się operować na sercu? Albo budowlańca, który sam nauczył się projektować mosty, aby nie #!$%@?ęły pod pociągiem?


@halfmaniac: Porównałeś zawód gdzie można próbować sobie do skutku i maksymalnie co się może stać to wymuszony reset skrzynki podłączonej do prądu z zawodami gdzie jest odpowiedzialność za ludzkie życie i nie ma miejsca na pomyłki, a wszystko musi być wyuczone i
Programowania można się samemu nauczyć, a widzieliscie kiedyś lekarza, który sam nauczył się operować na sercu? Albo budowlańca, który sam nauczył się projektować mosty, aby nie #!$%@?ęły pod pociągiem? Albo geodete, który sam nauczył się to wszystko mierzyć i wrzucać na mapy? Nie. Te zawody są o milion razy trudniejsze


Aha, czyli: nie można się samemu nauczyć == trudne? ...
@Pan_Mirek: Ano coś w tym jest. Chociaż jeśli ta skrzynka trzyma transakcje giełdy papierów wartościowych to potencjalnie więcej żyć można mieć na sumieniu niż jedno :D Ale racja, nie ma co porównywać wolnego zawodu do "licencjonowanych".
@halfmaniac: nikt juz w tych czasach nie bierze programistow bez 1-2 lat doswiadczenia do roboty, wiec skoncz #!$%@?, z tym ze studia informatyczne to syf jest prawda, wiecej tam #!$%@? o matmie, elektronice czy innych #!$%@? zamiast po prostu pisania kodu, juz lepiej isc na jakis kierunek ktory cie interesuje a programowania uczyc sie w domu na wlasna reke