Wpis z mikrobloga

Mirki jak to jest po wyrwaniu ósemki. Miałem ją zepsuta i dentysta mówił ze wyrwać najlepiej. Trwało to może 2 minuty i nie bolało. Krew była na początku a teraz już nic. Dentysta mówił mi ze mogę robić co chce byleby gorącego narazie nie brać do buzi. A w internecie piszą ze najlepiej to 3 dni nie żyć. To jak to jest, mogę jeść normalnie i palić ? Czy to co internecie opisują to ciężkie przypadki gdzie to dziąsło było przeorane ?
#zdrowie #medycyna #zeby #dentysta
  • 20
  • Odpowiedz
@xspeditor generalnie chyba chodzi o to, żeby nie sasysać powietrza, żeby skrzep nie poszedł ( ͡ ͜ʖ ͡) ja na drugi dzień normalnie jadłam, piłam, opuchnięta nie byłam. Ale z tego co kojarzę, to sprawa bardzo indywidualna więc musisz sam ocenić jak się czujesz
  • Odpowiedz
Ja daję takie zalecenia pacjentom:
SKRZEP TWORZĄCY SIĘ W ZĘBODOLE TO NAJLEPSZY OPATRUNEK I MATRYCA DO REGENERACJI KOŚCI PO USUNIĘTYM ZĘBIE – SZARY NALOT TO FIZJOLOGICZNA OZNAKA GOJENIA

- OPATRUNEK usunąć po 20 min
- NIE JEŚĆ, NIE PIĆ 2 h po zabiegu, dieta chłodna, półpłynna, wskazane lody
- NIE WYPŁUKAĆ SKRZEPU – nie płukać jamy ustnej, nie palić papierosów, nie pić przez słomkę minimum 24h – W RAZIE WYPADNIĘCIA SKRZEPU BOLESNE
  • Odpowiedz
@jablkozz: no to w sumie wszsytko b sie zgadzało, mineło właśnie 3h od zabiegu. Nie krwawi mi chyba ze tam palcem poruszam. Pokusa z fajką była silniejsza to gaze przyłozylem deliaktnie i delikanie pociągałem to cos tam kwi na tej gazie było
  • Odpowiedz
@xspeditor: słaby pomysł, do gazy może się przykleić skrzep i możesz go wyciągnąc razem z gazą. Zostanie goła kość, co skutkuje powikłaniem - suchym zębodołem. To samo dotyczy palenia - podciśnienie przy pociąganiu papierosa może spowodować, że delikatny skrzep "wystrzeli" z zębodołu.
  • Odpowiedz
@jablkozz: dzięki za wszelkie info, już palił do jutra nie będę a do gazy nic sie nie przykleiło. Czyli jutro już jak wstane to w miarę normalnie mogę robić wszystko ?
  • Odpowiedz
@xspeditor: no rekordu w martwym ciągu bym proponował nie próbować :) w zasadzie tak, szczególnie, że piszesz o ekstrakcji trwającej 2 minuty, więc bezproblemowo. Chociaż z paleniem bym się wstrzymał.
  • Odpowiedz
@xspeditor: tak jak pisałem, chodzi o wytwarzanie podciśnienia w jamie ustnej podczas pociągania papierosa/picie przez słomkę. Skrzep parę godzin po usunięciu jest delikatny i nie przywiera mocno do ścian zębodołu. Jak wypadnie, nie będzie następnego - nie ma krwawienia i nie ma z czego się zrobić. Oczywiście to co pacjent zrobi, jest jego decyzją, ja zawsze informuję. Czasem pacjent wychodzi z gabinetu i pierwsze co robi w nerwach po zabiegu, to
  • Odpowiedz
  • 0
@jablkozz: dzięki jeszcze raz Mirku za rady. Przeżyłem pierwsze24h, raczej nie czuje tego nawet :)
Można piwko walnąc przy weekendzie czy wstrzymać się lepiej ?
Jakbyś się kiedyś przeprowadzał Albo potrzebował coś przewieźć to pisz
  • Odpowiedz