Wpis z mikrobloga

Proszę o pomoc. Będę przez kilka miesięcy mieszkał za granicą i myślę jak rozwiązywać sprawę finansów. Mógłbym założyć konto w banku za granicą i przelewać pieniądze z polskiego konta na zagraniczne, ale takie przelewy są drogie. Mógłbym płacić za granicą kartą z polskiego konta, ale kurs jest raczej nieopłacalny. Mógłbym założyć PayPala i robić przelew Polska->PayPal->zagranica, ale nie wiem ile na tym stracę. Jak stracić najmniej pieniędzy?
#podroze #paypal #banki #erasmus #finanse
  • 29
@musialmi: Proponuję Ci konto w euro w polskim banku z kartą płatniczą.
Poszukaj najatrakcyjniejszej oferty, ja 2 lata temu brałem w Raiffaisen Polbank ale warunki mogły się zmienić.
AliorKantor w AliorBank warto przeanalizować pod kątem kosztów. Kasę możesz wymieniać właśnie przez AliorKantor albo Walutomat.
@musialmi:
Jeśli masz/planujesz mieć włoskie konto, to prześlij tam pieniądze przez coś typu TransferWise.
Tak poza tym, to zwykły przelew SEPA w EUR kosztuje w każdym banku 5zł, więc przelewy w strefie euro nie są drogie, problemem może być przewalutowanie po słabym kursie banku.

Możesz też założyć konto walutowe w Polsce i kupić euro w kantorze internetowym.
Dwie najlepsze opcje:
karta w EUR z kantor.aliorbank.pl - karta za darmo, jedna wypłata
@Watherek: wypłata z bankomatu nie jest kluczowa, teraz wszędzie płaci się kartą.
Istotne są koszty otwarcia/prowadzenia konta oraz kurs przewalutowania (gdy płacisz w kraju poza strefą euro). Jak kurs jest banku to się nie opłaca, bo mają duży spread.
@vans: Byś się mocno zdziwił z tym płaceniem kartą, dla mnie jest to istotne czy mam za darmo wypłatę. W momencie jak mieszkałem za granicą najlepszy kurs miał cinckarz i zawsze jeśli robiło się im przelew rano to w ten sam dzień hajs był wymieniony już na koncie walutowym. Ja mam rachunek w euro prowadzony za free roczna opłata za kartę 10e.
@vans: @PszczolkaFajaa: @ms93: @Watherek: Na razie widzę, że najlepszą możliwością jest założenie konta walutowego w moim banku (mBank) za 0zł, kupienie karty za 30zł/rok z wypłatami z bankomatów poza Polską za 0zł i płatnościami w sklepach itd. za 0zł, przez internet też za 0zł, a pieniądze na to konto zdobywać przez Walutomat (0zł za wpłatę do Walutomatu i 4zł za wpłatę na konto walutowe w banku) lub Cinkciarza
@musialmi: Dlaczego uważasz wydanie 30zł/rok za najlepszą opcję? Chyba nie zrozumiałeś mojego wpisu. W T-Mobile Usługi Bankowe wydanie karty ważnej 3 lata kosztuje 10zł, czyli wychodzi 9 razy taniej niż w mBanku. Waluty możesz wymienić w Walutomacie czy czymś takim albo na kantor.aliorbank.pl, gdzie przelejesz do TMUB za darmo i natychmiast (bo to też Alior).
Nie cwaniakuj, trzeba mieć konto walutowe, żeby taki wykonać. Dla Ciebie to pewnie oczywiste, ale dla mnie nie.

@musialmi: Nie trzeba mieć konta walutowego, można też ze złotówkowego, ale po słabym kursie. Opłata za przelew cały czas 5zl.
@musialmi: dokładnie tak robisz konto w mbanku subkonto w euro w mbanku i przelewy przez cinkciarza, robiłem tak przez spory okres czasu i zawsze byłem zadowolony i z kursu i z czasu wykonania. Działa to tak że ty im wysyłasz plny z mbanku na mbank a oni z konta euro wysyłają na konto euro i to jest po najmniejszych kosztach, wydaje mi się że taniej się nie da.
Opłata za przelew cały czas 5zl.


@ms93: Właśnie nie, ja nie mam takiej opcji. Mam tylko SWIFT za "około 25zł". Mam jakieś niedorobione konto może :p
Rozumiem tego T-Mobile'a, zastanowię się. Nie wiem czy chce mi się pitolić z robieniem konta w nowym banku, żeby oszczędzić 20zł :D Ale dziękuję za radę. I w ogóle wszystkim dziękuję za odpowiedzi.