Wpis z mikrobloga

Multikino zawyża objętość kartoników w których sprzedaje popcorn a co za tym idzie również i ilość tego popcornu.
Zakupiłem dziś popcorn duży (4.2l) za sporą ilość $$ ale już po samym podaniu nie pasowała mi wielkość pudełka.
Z zapytaniem zwróciłem się do sprzedawcy to ten na odwrocie pudełka wskazał mi wielkość i zapewniał mnie że jest wszystko w porządku a nie jest.
Zmierzyłem wymiary pudełka. Pudełko jest to ścięty ostrosłup o wymiarach 16cm x 9cm x 22cm (szerokość górnej podstawy, szerokość dolnej i długość boku) i po obliczeniach wychodzi ~ 3,5l co jest ewidentną kpiną z klienta.

#afera #multikino #oszukujo
Pobierz mechatronics - Multikino zawyża objętość kartoników w których sprzedaje popcorn a co ...
źródło: comment_b8EOdR3uPCwlHUgsW5uz3kYtzFqxs22o.jpg
  • 228
Pracowałam tam dwa lata i w sumie tysiące tych pudełek złożyłam, ale nigdy tego nie mierzyłam. Pudełko do małego popcornu zawsze wydawało mi się za małe, bo niby miało mieścić 2 l, a takie jakieś malutkie było. Dodatkowo zabraniali nam sypać popcornu z górą (ale ja tak zawsze sypałam ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Praca w Multi nauczyła mnie żeby w kinach nic nie kupować - woda 0,5l
Nie wiem jak Ty to liczysz, że ~3,5L, a nie 4,2L, ale tak "na oko" to z tych wymiarów bardziej prawdopodobne, że 4,2L wyjdzie (przypuszczam, że nie uwzględniłeś że kwadrat liczby nie rośnie liniowo w stosunku do liczby).
Ponad 3000 plusów i ze setka komentarzy i nikt nie policzył. A jestem przekonany że jest ok. Nie pamiętam wzoru na objętość takiego pojemnika, ale jak nie zapomnę to w wolnym czasie wyprowadzę albo policzę całką.
@materacci: Tylko nie wiem czy w przypadku opakowania dedykowanego nie mogą podać objętości produktu. Ale faktycznie sensowniejsza jest pojemność opakowania.
Tak poza tym to przyglądając się zdjęciom widzę że pomiary przeprowadzono niedokładnie stąd i wynik niepewny.
@mechatronics: mireczku, ale jesli masz smartfona to bilet blikiem/podpieta karta kupisz w 2min na allegro i po 2min masz bilety. Co do popcornu mozesz zrobic myk ze zamiast pytac o popcorn zaproponuj czy chcialaby cos z mcdonanlds, bo popcorn tobie nie smakuje. Torbe z jedzeniem mcdonalds zwin w rulonik a cole do reki zeby sie nie wylala (+zakupy na bonifikarte/kody) ( ͡º ͜ʖ͡º) #sekretykuzniara
@SoulMan: Ja policzyłem, zgadza się. Dla boków podstaw a1, a2 i wysokości h, objętość to (a1^2 + a1*a2 + a2^2)*h/3. Wychodzi niecałe 3,5 l (wysokość, jak wspomniane wyżej, ok. 21,44 cm).

@cepik: No tak, niepewności pomiarowe też warto uwzględnić... ;)
awsze zastanawiam się jakim frustratem trzeba być, by wkurzał odgłos jedzenia


@enron: A jakim trzeba być prosiakiem, żeby nie wytrzymać w kinie tych około dwóch godzin bez zapychania sobie ryja?
no to przewał, opakowanie może ma 4,2 L max, ale jak sypią płasko to faktycznie koło 3,5 L. A jeszcze jakby ten popcorn sprasować to zostało by jakieś 0,15 L :D
@cepik @SoulMan W sumie górna podstawa spokojnie ma ze 17 cm jakby ją wyprostować, doliczmy jeszcze szczodrze po 0,5 cm do każdego pomiaru jako niepewność pomiarową, to wychodzi max. 4,08 l.
Bez doliczania tych 0,5 cm mamy jakieś 3,71 l, czyli w sumie można by wynik sprowadzić do 3,71 ± 0,37 l - do 4,2 ciągle brakuje... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(Idealna analiza niepewności to to nie jest,
@mechatronics: Aż to #!$%@? sobie policzyłem, przyjmując górną wartość boku jako 17 (tak mi bardziej to wyglądało na tej linijce). I wiesz co mi wyszło? 3.687 +- jakaś tam niepewność przy zaokrągleniach. Zgłaszaj to, niech płacą kary za robienie w bulwę konsumentów.
@damiano_polishiano: Policz sobie tak: Z zależności o proporcjonalności trójkąta przyrównaj 16/(22+a)=9/a a - to "zamaskowana" długość uciętej części boku od pełnego stożka. Masz pełną długość (22+a) oraz długość boku małego stożka - a. Teraz z pitagorasa sobie policz wysokości: (16V2 / 2)^2 + H^2 = (22+a)^2 (wysokość dla dużego) i (9V2 / 2)^2 + h^2 = a^2 (wysokość dla zamaskowanego małego). Teraz, jak masz wysokości, to standard. Objętość dużego - małego.