Wpis z mikrobloga

W ogólności, litość staje w poprzek prawu rozwoju, które jest prawem selekcji. Litość zachowuje przy życiu to, co dojrzało do zagłady, broni wydziedziczonych i skazańców życia, mnóstwem wszelkiego rodzaju nieudatnych tworów, które utrzymuje przy życiu, nadaje samemu życiu posępny i podejrzany widok.


Nietzschego lepszego nie wymyślono, nawet z tym nie dilujcie.

#filozofia #nietzsche
MyPhilosophy - > W ogólności, litość staje w poprzek prawu rozwoju, które jest prawem...

źródło: comment_sFpZydhww0WaJVFW07xM8Ep3oUae5h6F.jpg

Pobierz
  • 15
@JakisTakiNick: @MyPhilosophy:
Filozofia Nietzschego to filozofia nienawistnego przegrywa pełnego żółci. Kaleki, który nie mogąc wyjść poza piwnicę, usiłował ulżyć sobie wizjami niedostępnej mu w rzeczywistości potęgi.
Co do myśli z cytatu - niezbyt oryginalna i nowatorska. Dodatkowo sam Fryderyk był tym, którego należałoby się pozbyć po odrzuceniu litości i współczucia.
@Turysta_Onanista: @MyPhilosophy
Warto dodać co się stało z Fryderykiem gardzącym litością.

Rankiem 3 stycznia 1889 Nietzsche wyszedł ze swego mieszkania (mieszkał wtedy w Turynie) i na Piazza Carlo Alberto zauważył dorożkarza bijącego bezlitośnie swego konia batogiem. Nietzsche, przepełniony litością, z oczyma pełnymi łez, wyskoczył na jezdnię, objął szyję konia i .. upadł bez przytomności. Zaniesiono go do mieszkania. Przez jakiś czas leżał bez ruchu, potem nagle zaczął zachowywać się bardzo hałaśliwie,
@Mo_xito: DOI: 10.12968/hosp.2000.61.8.1403
The madness of Nietzsche: a misdiagnosis of the millennium?
Oczywiście dostępne na sci-hubie.
W skrócie kiła (syfilis) wcale tak często nie powodowała zaburzeń psychicznych, autorka wskazuje na możliwe rozpoznanie zaburzeń nastroju (ChAD). O guzie nic nie wyszperałem- może wcale go nie było. Oczywiście i jedno i drugie mogło mieć wpływ na to co się stalo. Katastrofa ma zwykle wiele przyczyn.
@Fleischer: Zbyteczny wysiłek, skoro Jaspers gości na półce w mieszkaniu. I to zbyteczny w dwójnasób, gdyż Jaspers nie napisał nic, co obalałoby stwierdzenie, że etyka Nietzschego to sen sfrustrowanego i zalęknionego inwalidy. Może wydać się to zaskakujące, ale nie przeszkadza mi to zgadzać się Fryderykiem w wielu kwestiach.
Zamiast czytać o Nietzschem wolę czytać Nietzschego.

Zapomniałem o Xd, xD.