Wpis z mikrobloga

"Ponieważ częściej jesteśmy dla innych mili, kiedy zrobią coś po naszej myśli, a niemili, kiedy nam sprawią przykrość, ze statystycznego punktu widzenia jesteśmy karani za bycie miłymi i nagradzani za bycie nieprzyjemnymi".

Daniel Kahneman dostał Nobla z dziedziny nauk ekonomicznych za coś, co opublikował z przyjacielem dekady temu, a co parę lat wstecz ubrał w przystępne słowa i wydał w formie 600 stron dostępnych dla każdego. Przyznam, że pierwsze sto stron pokonałem w nieco ponad tydzień, ale później poszło mi już jak z automatu. A mówiąc językiem przywołanego wyżej psychologa - system 1 mojej głowy nie mógł sobie poradzić z nieprzyjemną dla oczu zbitą czcionką książki, a już tym mniej z rzucającą wyzwanie wcześniejszemu pojmowaniu myślenia treścią. A System 2, często leń, czasem jednak całkiem logiczny, postanowił dodać wpis na Mirko i polecić Pułapki myślenia każdemu, kto szuka mądrej i wcale nietrudnej do czytania lektury.

Pułapki myślenia.

Jeszcze raz dzięki @Kir91 czyli Mireczkowi, który polecał tę książkę. Napisałeś, że zmieniła ona twój sposób patrzenia na świat i ja się wcale temu nie dziwię.

#ksiazki #psychologia #nauka #ekonomia
Pobierz RDwojak - "Ponieważ częściej jesteśmy dla innych mili, kiedy zrobią coś po naszej myś...
źródło: comment_k7GRsuVEcWJU3FuYRAK3GnfvzenHojA8.jpg
  • 8
@Hubolb: bo... tak właśnie zrobiłem ( ). To wyjęty cytat gdzieś ze środka, wywód do niego prowadzący jest jednym z najciekawszych fragmentów książki. Wszystko sprowadza się do "równania do średniej". Kahneman opisał sytuację izraelskich pilotów ganionych za kiepskie loty. Po takich naganach z reguły piloci radzili sobie lepiej, bo równali do średniej (słabszy lot każdemu się zdarza). Z kolei po lepszych lotach pilotów nagradzano pochwałami
@RDwojak: Szkoda, że nie ma w sieci jakiegoś spisu książek z literatury niefantastycznej (a może jest?) bo często przeczytał bym coś, ale jest taki natłok polecanego gówna, że już sam nie wiem co jest, a co nie jest stratą czasu