Wpis z mikrobloga

Mam dla was mireczki kolejną zagadkę. Dlaczego kobiety częściej zrywają ACL (więzadło krzyżowe przednie)? Bo baby tło jinne so i nie łumiejo chodzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak jesteście ciekawi krótkim przedstawieniem roli powyższego więzadła i znalezieniem odpowiedzi na powyższą zagadkę, zapraszam do czytania.

Ciekawostka wstępna: bazę do przeprowadzania badań klinicznych związanych z traumą więzadeł krzyżowych posłużyły zawodniczki piłki nożnej w USA, które były idealną grupą badawczą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ACL jest najczęściej zrywanym więzadłem. Jakbyście przyjmowali pacjentów w poradni ortopedycznej, to na 10 przypadków zerwanych ACL będzie 1 przypadek zerwanego PCL (więzadło krzyżowe tylne). No dobra, ale co on robi? Najprościej mówiąc, razem z PCL zabezpiecza kolano przed nadmiernym skrętem dośrodkowym oraz stabilizuje kolano, aby nam nie wypadło do przodu podczas hamowania. Dlaczego hamowania? Odpowiedź na to pytanie, równocześnie stanowi odpowiedź na zagadkę.

Najpierw jednak co się dzieje z kolanem podczas hamowania. Na staw kolanowy przenoszony jest cały pęd ciała. Więzadła się napinają (nie tylko krzyżowe), mięśnie wchodzą w maksymalne napięcie, udo przesuwa się do przodu względem goleni, a my wytracamy prędkość. Jeżeli dołożymy do tego silną rotację wewnętrzną stawu kolanowego oraz przeniesienie ciężaru ciała na jedną nogę (jak to podczas wykonywania kopnięcia piłki) mamy stworzone idealne warunki do zerwania ACL.

Ale dlaczego kobiety częściej? Różne są powody, zaczynając od słabszej siły mięśni (przez co większy ciężar jest przykładany do więzadeł), po większe rozluźnienie więzadeł (dzięki estrogenom, co zwiększa ruchomość kości w stawie). Najciekawszym jest jednak to, że kobiety inaczej niż mężczyźni hamują.

Coo? Tak. Mężczyźni idąc, hamują piętami. Przenoszą ciężar ciała na pięty, co zapobiega nadmiernej protrakcji ("wypadaniu do przodu"). Używane są prócz tego mięśnie dwugłowe uda, które pomagają utrzymać kolano w ryzach. Ciało jest bardziej wychylone do tyłu, dzięki czemu staw kolanowy nie bierze na siebie całego ciężaru ciała.

Kobiety natomiast, hamują przenosząc ciężar ciała na palce i śródstopie. Kolano ulega większej protrakcji, bo są wtedy bardziej wychylone do przodu i używają do hamowania mięśni czworogłowych uda, które nawet fizjologicznie wysuwają staw do przodu. Skutkuje to gigantycznym napięciem więzadeł oraz oczywiście zwiększonym ryzykiem zerwania ACL.

Jak działają więzadła: https://www.youtube.com/watch?v=B7iAaTrj558

Obrazek przedstawia uraz związany z nadmierną rotacją wewnętrzną stawu kolanowego.

#medycyna #mlodysumcontent #ciekawostki #niebieskiepaski #rozowepaski
mlodysum - Mam dla was mireczki kolejną zagadkę. Dlaczego kobiety częściej zrywają AC...

źródło: comment_Ht0i9zqZZegytHEHRtkpySuGbdK5QwVc.jpg

Pobierz
  • 20
@Sarza01: Dosyć częste u kulturystów oraz amatorów siłowni zażywających sterydy. Bez sterydów też oczywiście może się zdarzyć. Chodzi mniej więcej o to, że mięśnie mocno przerastają, wzrasta siła i ścięgna, mimo iż też grubieją są zbyt słabe i pękają.
@mlodysum: wiem co i dlaczego sie stało. U mnie bez sterydów, 10 lat na siłowni.. w pracy, duży ciężar, podchwyt, największe rozciągnięcie mięśnia, ciężar przeniesiony do środka i sie urwało. Najgłupsze co zrobiłem w życiu. Lekarze mówią ze ogólnie sie rzadko zdarza. Znasz kogoś z takim urazem? Jestem ciekaw czy w ogóle bede mógł wrócić do sportu..
@Sarza01: Mięsień po zerwaniu znajduje inne miejsce przyczepu, do którego przyrasta. Generalnie wrócić do sportu, tak. Jaszczur (Karmowski) ma zerwany piersiowy większy i jakoś daje rade :P. Jednak nigdy to nie będzie ani wyglądało jak fizjologicznie, ani nie będziesz miał takich samych osiągnięć.
@mlodysum: przyczep to element ścięgna, nie "miejsce". ja miałem operacje na to stary.. przywiązane na nić i śrubę. Jak bym z tym został przyrośniętym w połowie to dopiero było by słabo..
  • 0
@Sarza01 jak miales operacje to i owszem, mowie co sie dzieje normalnie.
Generalnie istnieje zasada w ortopedii, ze po kazdej traumie, niezaleznie jak opatrzonej, funkcja danego narzadu bedzie ograniczona. Jak to sie ma do zerwania bicepsa, nie wiem. Ciagle studiuje, moja wiedza jest ograniczona.
@mlodysum
@WstretnyOwsik też zerwałem. Razem z pobocznym piszczelowym. Ból nie do opisania, jeszcze pielęgniarka "no co pan, niech pan włazi na ten stół!". Gdyby nie to, że ledwo myślałem trzeźwo w tamtym momencie, to bym jej wygarnął. Mięsień uda lewego pozostał mniejszy. jakoś 6 lat temu podczas gry w piłkę.