Wpis z mikrobloga

Cześć mirki.

Pytanko z dziedziny #programowanie #siecikomputerowe
Ogólnie rozumiem podstawowe koncepcje na jakich działają sieci, jednakże w przypadku nad którym się zastanawiam, ewidentnie czegoś nie widzę do końca.

Załóżmy, że mam dwa komputery.
Komputer A w Polsce.
Komputer B w Australii(odległość nie ma znaczenia, po prostu lubię ten kraj).

Na komputerze A oraz B mamy uruchomione komunikatory(np. gg).
Jak wygląda przykładowe wysyłanie wiadomości, czy powiadomienie, że np. znajomy jest dostępny?

Rozumiem, że pomiędzy tymi dwiema aplikacjami występuje zapewne serwer pośredniczący, jednakże o ile komunikacja z nim jest względnie bezproblemowa(publiczne IP), o tyle komunikacja serwera z wybraną aplikacją wydaje się być bardziej złożona, ze względu na to, że w sieci w której znajduje się komputer B, może być również dziesiątki innych komputerów łączących się przez jeden router, oraz jedno publiczne IP do świata zewnętrznego.

Czy takie aplikacje jak np. GG korzystają z NAT?

Dawno już gg nie używałem, ale nie kojarzę, żeby trzeba było robić jakieś przekierowania portów.
Czy aplikacja sama tego dokonuje?

Jeżeli nie, to na jakiej zasadzie ruch z komputera A, trafia do komputera B?

Moja wiedza z dziedziny #siecikomputerowe jest bardzo ogólna, dlatego będę wdzięczny jak ktoś mnie nakieruje na właściwy tor.

#sieci
  • 4
o tyle komunikacja serwera z wybraną aplikacją wydaje się być bardziej złożona, ze względu na to, że w sieci w której znajduje się komputer B, może być również dziesiątki innych komputerów łączących się przez jeden router, oraz jedno publiczne IP do świata zewnętrznego.


@pepepanpatryk: Niby dlaczego? Jakby to był problem to byś nie mógł otworzyć żadnej strony w sieci.
@pepepanpatryk: Obydwa komputery A i B muszą być w pewien sposób połączone z gg. W sensie takim, że w momencie odpalania aplikacji obydwa komputery informują serwer gadu-gadu, że mogą odbierać/wysyłać wiadomość. W związku z tym, serwery GG posiadają w swoich tablicach informację, że klienci A i B nawiązali połączenie z serwerami za pomocą określonego adresu IP zewnętrznego i losowego portu >1023. User A wysyła wiadomość do usera B zapewne w taki