Wpis z mikrobloga

Witam,
po 5 latach pracy, pracodawca wysyła mnie na pakiet kilku szkoleń. Związane jest z obsługą nowo zakupionego sprzętu. W ramach umowy zakupu, dostawca sprzętu zdeklarował się do przeprowadzenia bezpłatnych szkoleń (część na miejscu, część za granica). Choć szkolenie nie jest pierwsze, to nigdy wczesniej nie wymagano ode mnie podpisania umowy lojalnościowej.

1) Czy w związku z tym że szkolenie jest darmowe, zasadne jest wymuszenie na mnie (przez pracodawcę) podpisania umowy lojalnościowej?
2) Czy jeżeli ją podpiszę, to będę musiał oddać jakieś pieniądze za te darmowe szkolenia?
3) Czy to prawda, że w związku z odmową udziału w szkoleniu, pracodawca może wypowiedzieć umowę?
4) Czy pracodawca może wymagać umowy lojalnościowej na 5 lat? Doczytałem się, że tylko 3 lata.
5) Zakładając że podpiszę umowę, mogę mieć wgląd w koszty jakie poniósł pracodawca?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
#prawo #prawopracy
  • 9
@ManDZiO: W lojalkach jest podana kwota oraz okres, do kiedy musisz pracować. Jeżeli odejdziesz w trakcie, to koszty są odpowiednio wyliczone. Czasami wystarczy tylko zdany egzamin/certyfikat. Czas obowiązywania lojalki leci po przedstawieniu pracodawcy certyfikatu.
@szczym_do_ludzi pierwszy raz spotkałem się z tym w tej firmie. Zanim zapytałem przejrzałem kilka stron. Wszędzie jest na temat płatnych szkoleń. To akurat nie powinno mojego pracodawcę nic kosztować. Czy zatem to normalne że chce taką umowę?
@ManDZiO:
Nie wiem czy to standard, ale u mnie w firmie na umowie lojalnościowej są podane koszty jakie miałbym zwrócić, gdybym zwolnił się przed jej upływem. Nigdy nie zdarzyło się, że były wyższe niż rzeczywisty koszt szkolenia (miałem wgląd). Poza tym nie ma darmowych szkoleń, do których jeszcze może dojść transport i zakwaterowanie. Być może jego cena była wliczona w koszt zakupu sprzętu. Jeżeli Twoje obowiązki przewidują pracę z daną maszyną,
@zagu: Nie jest tak, że chcę uniknąć szkolenia. Nie chcę się też zwalniać z tej firmy, bo jestem zadowolony z pracy którą wykonuję. Tylko uważam że to nie fair wymagać ode mnie 5 lat przywiązania.
Poza tym kiedy podpiszę taką umowę, to pewnie na 5 lat będę mógł zapomnieć od podwyżce, bo firma będzie miała mnie w garści.

Rozmowa o warunkach i samo podpisanie umowy jeszcze przede mną. Zadałem te wszystkie
@zagu: 10k zł za 5 dni szkolenia. Z tym, że to musi być dojazd i zakwaterowanie, bo samo szkolenie organizuje dostawca sprzętu. Widziałem zestawienie na którym było to napisane.

Sam nie wiem co o tym myśleć. Ale wiadomo, że wszystko jeszcze omówię z osobą za to odpowiedzialną.
@ManDZiO: Tylko na szybko wyczytałem, że można wpisać i 20 lat, ale wiążące są tylko trzy. Poza tym pracodawca nie może Cię zmusić do podpisania umowy (aczkolwiek co z tego wyniknie...) i w umowie muszą być wpisane wszystkie informacje dotyczące kwoty, sposobu spłaty itd.
@zagu: Ok, dzieki za pomoc :). czytałem o tym, że nie może mnie zmusić, ale jednocześnie może rozwiązać umowę. Dziwił mnie fakt, że szkolenie jest darmowe, a chcą lojalki - myślałem że nie ponoszą kosztów. Teraz wydaje mi się, że może chodzić o dojazd i zakwaterowanie, skoro samo szkolenie jest darmowe. Ważne jest też to, że warunki umowy można negocjować, jest w nie wgląd i w zasadzie nie jestem skazany na