Wpis z mikrobloga

Przed chwilą dostałem telefon z banku #alior #aliorbank że wykryli u mnie na komputerze złośliwe oprogramowanie w związku z czym zablokowali mi tenże kanał dostępu. Pani na infolinii powiedziała że mam sobie przeinstalować system i skontaktować się z bankiem wtedy odblokują mi konto.

Próbowałem uzyskać więcej informacji, np. na jakiej podstawie stwierdzili obecność tego oprogramowania, ale nie chciała udzielić takiej informacji. Powiedziała że dostała info o problemach z działu bezpieczeństwa i tylko mi go przekazuje.

Mirki Wtf? Dbam o bezpieczeństwo, zawsze sprawdzam czy loguje się po bezpiecznym protokole, przy większych przelewach weryfikuje nr konta z tym co przychodzi przez SMS z kodem dostępu itp itd

Mam się czego obawiać? Najgorsze jest to, że mam synchro iPhone z MacBookiem więc SMSy przychodzą mi też na maca, co za tym idzie - złośliwe oprogramowanie może to odczytać i wykonać dowolną operacje na moim koncie. Złapałem trochę stracha.

Nie mam na swoim OSX żadnego antywirusa, jestem świadomym użytkownikiem Internetu, do tej pory nie miałem żadnych problemów z bezpieczeństwem. Co teraz zrobić? Clean install nowego OSX? Przecież to nic nie da przy obecnej generacji robaków, one mogą zakorzenić się dużo głębiej niż dysk twardy. Skan jakimś antywirusem? A co jak to jest jakiś atak typu main in the middle pomiędzy mną a routerem?

Pomocy

#alior #osx #ios #macbook #bezpieczenstwo #iphone
  • 18
@JanekZdroj: Polecam zmienić bank mimo wszystko. U mnie nie oddali pieniędzy za kradzież pieniędzy z karty, przy czym mieli możliwość zablokowania przelewu (o co też wnioskowałem), bo szedł trzy dni do jakiejś gówno firmy w USA. Nie dość że kasa ukradziona, to zablokowali kartę i jeszcze kazali za nią zapłacić.
@xetrov: tak, to było moje pierwsze pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) oburzyłem się że chcą ode mnie dane weryfikacyjne skoro nawet nie wiem kto to do mnie dzwoni. Pani się ładnie przedstawiła, zadzwoniłem na infolinie i wszystko potwierdzili
@MichaelT128: Pytałem babki na infolinii skąd niby wiedzą ża akurat na moim komputerze jest złośliwe oprogramowanie? Przecież on się nie przedstawia w nagłówkach HTTP że jest robakiem. Jakieś bruteforce też odpada, bo po 3 nieudanych próbach zalogowania jest blok konta. Z resztą już po pierwszej nieudanej próbie dostałbym SMS.

Są też obrazki anty phishingowe

Jedyne co mi przychodzi do głowy co może zrobić taki robak to podmiana numeru konta na który
@JanekZdroj: sprawdź router w domu i ustawione dnsy, to samo w pracy.

Nie wiem z którego z trzech systemów bankowości korzystasz, zobacz co Ci zwraca polecenie: host domena.systemu.do.ktorego.sie.logujesz.

Zapytaj w banku którego dnia i z jakiego IP było logowanie kiedy stwierdzono, że możesz być zainfekowany. Data podpowie Ci czy logowałeś się z domu czy pracy.