Wpis z mikrobloga

Cześć mirki.
Ma ktoś może pod ręką jakieś artykuły, wzorce, koncepcje itp, na temat aplikacji webowych działających w czasie rzeczywistym?
Mam na myśli kwestie architektury takiego oprogramowania, problemów, czy przyjętych i sprawdzonych koncepcji.
Również odnośnie zabezpieczeń takich aplikacji.

Nie szukam artykułów gdzie jest napisane jak zrobić websocket, tylko interesuje mnie jak to wygląda na większą skalę, gdzie nie ma już prostej obsługi czatu, ale np. aktualizacja danych na stronie w czasie rzeczywistym w rozbudowanej aplikacji. Materiały mogą być skierowane na C# ale niekoniecznie. W końcu to architektura i teoretycznie powinna działać wszędzie.

#programowanie #csharp #aspnet #aspnetmvc #wzorceprojektowe
  • 8
@pepepanpatryk: Poszukaj artykułów o DDD, trójwarstwowym modelu aplikacji, CQRSie, Dependency Injection, wzorcu MesaageBus, mikroserwisach (i jak je łączyć, zarządzać błędami, wyłączeniami serwerów)

Jak zastosujesz chociaż część z tego (oprócz DI i 3 (lub więcej) warstw, bo to obowiązek), to będziesz miał spoko architekturę.
@pepepanpatryk: W sumie nie ogarnąłem, że chodzi Ci tylko o dane Real-Time.
MessageBus powinien pasować w tym przypadku.
W sumie do tego może przydać się też architektura oparta na agentach (Akka.NET) np. Jeśli masz dużo obliczeń do tych danych, ale niekoniecznie Ci na nich zależy (ciężko zapewnić bezpieczny przepływ danych w tej architekturze (co nie oznacza, że jest to niemożliwe)).