Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #foki #zwierzaczki

Fokę pospolitą #!$%@? słaby węch, ale bardzo dobry słuch oraz doskonały wzrok. Foki potrafią spać na lądzie, unosząc się na powierzchni wody lub pod wodą (wynurzenie w celu zaczerpnięcia powietrza odbywa się automatycznie, prawie bezwiednie, bez przerywania snu). Lubią leżeć godzinami bez ruchu, wygrzewając się na słońcu. Są bardzo płochliwe, a zarazem ciekawskie. Często obserwują łodzie lub kąpiących się ludzi.

Foki nie mają małżowin usznych. Ich sutki i jądra także nie wystają poza ciało. Pod wodą wytrzymują nawet do 40 minut i mogą nurkować do 200 m, dzięki odpowiedniemu układowi krwionośnemu i oddechowemu. Szarytki morskie nurkują zazwyczaj na okresy od 4 do 10 minut z maksymalnym odnotowanym czasem około 30 minut. Zwierzęta nurkują w stosunkowo płytkich wodach o głębokości 60–100 m i dopływają do dna morza. Są w stanie zanurzyć się na głębokość rzędu 200 m, a poza Bałtykiem zarejestrowano zanurzenie szarytki na ponad 300 m na okres ponad 30 minut.
Młode foczęta w okresie karmienia tłustym mlekiem matki (40-50% tłuszczu) przybierają na wadze około 2 kg dziennie. Dorosłe samce mogą osiągać ciężar do 300 kg przy długości ciała do 3 m, dorosłe samice są mniejsze (do 2,5 m) i ważą maks. do 180 kg.

Foki szare w Bałtyku rodzą się zazwyczaj na lodzie lub, gdy go brak, na lądzie. Młoda foka pokryta jest gęstym, białym futrem zwanym lanugo. Pozostaje na miejscu urodzenia przez około 6 tygodni przesypiając ten czas, z krótkimi przerwami na posiłek. Przez cały czas karmienia (3 tygodnie) matka nie przyjmuje pokarmu tracąc na wadze do 25% ciężaru ciała. Po tym czasie na zawsze opuszcza młode. Foki pospolite rodzą się na brzegu, z dala od stada. Młode traci lanugo już w łonie matki, tak więc na świat przychodzi w 'dorosłej' szacie. W początkowym okresie samica jest wyjątkowo troskliwa o swoje potomstwo, w razie niebezpieczeństwa uderza młode płetwami, aby w ten sposób zepchnąć je do wody. Tam podtrzymuje foczkę swoim ciałem, chroniąc przed utonięciem i oddalając się od niebezpiecznego miejsca. Po okresie ssania młoda foka rozpoczyna samodzielne życie, pozostając jednak pod opieką matki jeszcze przez dłuższy okres.

Na wolności foki żyją ok. 20-25 lat, a w niewoli mogą osiągnąć wiek 30-40.

Szarytki morskie są poligamiczne. Samce gromadzą haremy liczące do 10 samic, jednak rzadko bronią do nich dostępu. Nie bronią także terytoriów. O samice rywalizują raczej poprzez gesty i wydawane dźwięki.
Halichoerus grypus - nazwa foki szarej w języku greckim oznacza morską świnię. Epitet gatunkowy grypus nawiązuje do „rzymskiego” kształtu nosa dorosłego samca - haczykowaty.
sinusik - #ciekawostki #foki #zwierzaczki 

Fokę pospolitą #!$%@? słaby węch, ale b...

źródło: comment_34sbQlSiohNMiEH6nxeXKTEzLbjprDxT.jpg

Pobierz