Wpis z mikrobloga

#programowanie #webdev #angular

Uczę się Angulara 4. Przerobiłem tutorial z oficjalnej strony. Ale nadal mam problem z dwiema rzeczami:
- walidacja formularzy,
- testy (jednostkowe i e2e).

Polecicie jakiś tutorial/artykuły, w których zawarte są te tematy? Albo macie pod ręką jakiś duży projekt opensource, żeby były w nim pisane walidatory i testy?

1.
Odnośnie walidacji formularzy, to znalazłem tylko to: https://angular.io/guide/form-validation
Ale tam jest bardzo mało. Nie wiem jak zaimplementować taką podstawową rzecz jak np. logowanie i że jak jest złe hasło/login, to powinno wyświetlić error. Jak dodać z metody (w której pytam API) coś do tego erros? Żeby potem móc się odwołać np.

*ngIf="name.errors.badLogin"
W ten sam sposób jak np. to jest domyślnie z wbudowanymi walidatorami:

*ngIf="name.errors.required"
Tam niby coś jest o customowych walidatorach (np. forbiddenNameValidator), ale nie potrzebuję tworzyć osobnego walidatora do rzeczy, które dotyczą tylko jednego componentu. Bo co, mam robić oddzielny walidator dla złego loginu, złego hasła, złego loginu i hasła itd? Przecież to sprawdzam tylko w metodzie w danym component.

Kolejna rzecz z walidatorami, to chyba problem w IntelliJ IDEA (lub WebStorm), że nawet w przykładzie z dokumentacji (pierwszy przykład kodu lub do ściągnięcia cały projekt na końcu) krzyczy mi błąd w tej linii:

*ngIf="name.errors.required"
Błąd:

Angular: Identifier 'required' is not defined. '__type' does not contain such a member
Tak samo w pozostałych (na screenie). A przecież to powinno działać, bo to standardowe walidatory. Chyba, że IntelliJ nie ogarnia.

2.
Druga rzecz, której nie umiem to pisać testów. Znalazłem tylko to: https://angular.io/guide/testing
Ale to dla mnie za mało.
- Z testami jednostkowymi (te testy componentów w *.spec.ts z Jasmine/Karma), to jeszcze jakieś przykłady są (chociaż dla mnie za mało).
- Ale co z testami e2e? Jak się wygeneruje projekt (z CLI), to jest możliwość ich uruchomienia. W tym artykule też wspominają, że są. Ale jak je pisać?
Pobierz mk321 - #programowanie #webdev #angular 

Uczę się Angulara 4. Przerobiłem tutorial...
źródło: comment_1oMHA1tg4kbbT8gEdz0nh8LsWhmqMYY0.jpg
  • 11
@ShogunSdz: wcześniej pisałem w AngularJS (wersja 1.x). Jak się nauczyłem, to klepało się aż miło. Mam nadzieję, że z Angularem 4 też tak będzie. Chociaż w 1 było trochę mniej magii niż w 2/4.


@veranoo: mam nadzieję, że tak będzie. Tylko z czego się uczyć? Po tym tutorialu i dokumentacji mam niedosyt. Materiałów w necie mało. Jak już coś na temat znajdę, to do wersji 2, ale tam są jakieś
@veranoo: własnie robię projekt i zderzyłem się z realnym problemem, którego nie potrafię rozwiązać (implementacja formularza logowania xD ). Najchętniej to bym poczytał kod jakiegoś projektu, ale nic sensownego nie mogę znaleźć (tzn. na Githubie coś tam jest, ale nie znalazłem nic z testami i/lub walidatorami poza tymi wbudowanymi).