Wpis z mikrobloga

@mruz12: masz w puszce 3 kable, z czego dwa zmostkowane. Z tego by wynikało, ze możesz włączać dwie pary świateł niezależnie, gdybys wyjął mostek. Czyli w puszce masz, nazwijmy to, przerywnik fazy, bez kabla neutralnego. Do sonoffa musisz mieć neutrala.
Mogę się tez mylić :)
via Android
  • 0
@trapist_e to niedobrze. Ale znalazłem też chyba ten kabel o którym mówisz: zolto-zielony. Wchodzi do puszki i zawraca z powrotem na górę. Mogę go jakoś wykorzystać? Nie ma tam żadnego połączenia.
2 zmostkowane kable to permanent power (czyli stałe zasilanie), pstrykając puszczasz napięcie na lampy z L1 (włącznik zwiera dwa zmostkowane kable z kablem na lampę.
Zółtozielony kabel to uziemienie.
Z tego co piszesz wnioskuję, że we włączniku powinien być jeszcze neutral.
via Android
  • 0
@trapist_e no to czekam. Tylko ktoś ten zolto-zielony przewód targal aż do puszki, żeby potem go ciągnąć na górę? Tego się pewnie nigdy nie dowiem. A jest możliwość żebym to jakoś na próbę podlaczyl (a może zadziała) i niczego nie spalił?
Dobrze rozumiem że do Nin powinien iść ten neutralny, Lin te dwa zmostkowane i Lout ten pojedynczy?
@mruz12: przewód ochronny to kable podłączone do prętów w ziemi, służy on temu, żeby uziemić od razu jakikolwiek prąd, jeśli się pojawi na jakiejś obudowie jakiegoś urządzenia, czyli żeby zniwelować go. Nie polecam nic podłączyć do niego.
Jak dla mnie, to jeden ze zmostkowanych to neutral, drugi to Lin, a ten pojedynczy to Lout. Ale poczekajmy na niego, bo nie do końca rozumiem co to jest ten permanent power i jak
@mruz12: angielski włącznik, angielskie puszki? Nie mam pojęcia dlaczego te kable są szare...

Wyjmij puszkę, zobacz czy w ścianie przypadkiem nie spiętych neutrali (powinny być 3 sztuki spięte razem).
Jak znajdziesz to podłaczasz tak:
Lin - 2 kable które siedziały w COM
Lout - pojedynczy w tym momencie w L1
Nin - 3 neutrale które powinny być za puszką
Jeżeli obudowa włącznika jest metalowa musisz też podpiąć uziemienie (zółtozielony kabel).
via Android
  • 0
@shaki24 Irlandia dokładnie.
W ścianie oprócz wiatru nie ma nic. Tylko spory zapas tego zolto-zielonego. Puszka plastikowa.
Jakieś pomysły? Mogę podłączyć bez tych neutralnych?
Radziłbym odpuścić, po prostu nie posiadasz w tym miejscu neutrala i bez wiedzy elektrycznej raczej sobie poradzisz.

Jeżeli się upierasz, to podpowiem najłatwiejsze (ale niezgodne z regulacjami) rozwiązanie:
musisz prześledzić dokąd biegnie ten żółtozielony kabelek uziemiający. Przepiąć go do neutrala, owinąć niebieską taśmą (by zaznaczyć, że to nie jest już earth tylko neutral) i wykorzystać go podpinając we włączniku do Nin.
Oczywiście odradzam tą opcję i robisz to w 100% na własną
via Android
  • 0
Sprawdziłem - włacznik ma szklaną szybkę, nie potrzebuje więc uziemienia.

Czyli mogę podlaczac?
Lin - te dwa zmostkowane
Lout - ten pojedynczy.
Zolto-zielonego nie tykam.
To jest Irlandia i tu nic nie jest zrobione że sztuka więc pewnie zanim bym się polapal gdzie on idzie to bym pół domu rozprul.
via Android
  • 0
@mruz12 podłączone ale nie działa. Brak podświetlenia na włączniku. Lampa tylko mignie jak wciskam szybkę. A tak to nic. Nawet jak stukam w przełącznik to nie działa. Dodatkowo ciekawostka - jak te dwa przewody nie są zmostkowane to nie mam światła w kuchni.
@mruz12 jesli przewody są peszlach to powinieneś móc dołożyć jeden przewód N z lampy, tam jest na 100%.
Co do Lin Lout to musisz się upewnić gdzie jest L na stałe. Bo albo jest to ostatni włącznik w obwodzie i zasilanie jest tam gdzie pojedynczy kabel, albo jest to włącznik tylko pod pojedynczą lampe i wtedy odwrotnie.
Ja bym rozłączył przewody i wtedy probówka sprawdził gdzie jest napięcie i to masz Lin.
via Android
  • 0
@melba napięcie mam w jednym z tych podwójnych. Ale nie mogę ich rozlaczyc bo nie będę miał światła w kuchni. Nawet jak podepne ten z napięciem do wlacznika to i tak nie działa.
via Android
  • 0
@melba na razie wszystko podłączyłem tak jak było. To nie mój dom i nie będę nikomu ścian rozpruwal. Może jutro zobaczę bo i tak będę poprawiał bo do jednej ze śrub gwint jest luźny i nie mogę odkręcić.
Ten pasiasty kabel ma tam sporo luzu bo mogłem go nawet kawałek wyciągnąć. Jeszcze zobaczę jak inne włączniki są podłączone.
Powiem Ci, że irlandzkie Janusz są jeszcze gorsze niż nasze. Jak brałem prysznic to