Wpis z mikrobloga

FRANCIS BACON (1909-1992)

- Brytyjczyk/Irlandczyk, ekspresjonista
- przedstawiciel malarstwa figuratywnego
- była to opozycja do abstrakcjonizmu; prace bazowały na przestawianiu realnych obiektów, chociaż nie do końca realistycznie
- jego styl sprzeciwiał się kanonom piękna jak również popularnemu w tamtych czasach abstrakcyjnemu ekspresjonizmowi
- jako dziecko często chorował, astma, wiele alergii, głównie na zwierzęta
- jako nastolatek był zniewieściały i lubił przebierać się w damskie ubrania (z tego powodu został też wyrzucony z domu)
- nie radził sobie z tradycyjnym zarabianiem, często zwalniany dyscyplinarnie z różnych zakładów
- przez pewien czas tkwił w homoseksualnym półświatku, będąc na utrzymaniu bogatszych sponsorów
- póżniej podróżował po Europie, bez pieniędzy, często kradnąc i oszukując
- w czasie podróży zainteresował się malarstwem
- jego twórczość można podzielić na etapy z powtarzającymi się motywami:
- w latach 30 był to surrealizm zainspirowany pracami Picassa
- w latach 40 męskie głowy, pomieszczenia i figury geometryczne
- lata 50 portrety papieży, zwierzęta i samotne postaci
- lata 60 portrety znajomych, głownie tych z którymi pił i grał
- lata 70 autoportrety i motyw śmierci
- przełomowym w jego karierze był tryptyk „Trzy studia postaci na podstawie tematu Ukrzyżowania”
- w 1971 roku samobójstwo popełnił jego wieloletni przyjaciel, kochanek i model
- Bacon przez całe życie był uzależniony od alkoholu i hazardu
- jego prace były bardzo emocjonalne, surowe i pokraczne

galeria: http://francis-bacon.com

#malarznadzis
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - FRANCIS BACON (1909-1992)

- Brytyjczyk/Irlandczyk, ekspresjonista
- prze...

źródło: comment_jnjYy2DQb6mraJhmM2lyz556t5ZiEDen.jpg

Pobierz
  • 25
@garmil "Portret papieża Innocentego X według Velázqueza" 1953 r.

Dorzucam również wpis na temat tego, oraz innych obrazów, które były swoistą wariacją na temat portretu stworzonego przez słynnego portrecistę epoki baroku.
http://edusens.blogspot.com/2012/10/portret-innocentego-x.html?m=1
Istvan_Szentmichalyi97 - @garmil "Portret papieża Innocentego X według Velázqueza" 19...

źródło: comment_hAr5oGz9RJd36gM31IoZeuEnOeHKk68u.jpg

Pobierz
@garmil: Możesz mi proszę wyjaśnić co jest takiego wspaniałego w tych 3 obrazach? Nie znam się na sztuce, ale patrzę na to i jakoś mnie nie rusza. Czym taki obraz różni się od jakiejś absurdalnej wizji kogoś, kto umie malować i przeniesie to na papier?
@kthxb: Skoro nie znasz i nie umiesz jej czytać to po co się pytasz z prośbą żeby ci ktoś wytłumaczył? Po co w tematach artystycznych się wypowiadają ludzie którzy wprost mówią że się nie znają i nie rozumieją? bez żadnej znajomości historycznej dzieła, jego umiejscowienia na linii czasu w rozwoju malarstwa, jego wpływie, naśladownictwie... bez umiejętności czytania. Przeciez to z góry zakłada że ich wypowiedź jest kompletnie bezwartościowa. To tak jakbym
@garmil:

When I was young my father said to me:

"Knowledge is Power....Francis Bacon"

I understood it as "Knowledge is power, France is Bacon".

For more than a decade I wondered over the meaning of the second part and what was the surreal linkage between the two? If I said the quote to someone, "Knowledge is power, France is Bacon" they nodded knowingly. Or someone might say, "Knowledge is power" and
@garmil: Jeden z moich ulubionych malarzy, zaraz obok Picasso, czy van Gogh'a. W obrazach Bacona jest coś niesamowitego i koszmarnego jednocześnie. Szczególnie widać ten brutalizm, gdy patrzy się na oryginalny format jego prac.
Po raz kolejny użytkownik Garmil kłamie zeby przyciągnąć uwagę zapisując plotki i współczesne interpretacje na rowni ze szczegółami dotyczacymi jego twórczości. Był homofobem a na dodatek otwarcie występował przeciwko prostytucji. Ale o tym pisać.. Po co skoro plusy nie wpadną. Moze ktoś kiedyś na wykopie zrobi zbiór hohsztaplerow i napisze Garmil, bajarz i klamca wkręca sensacje lepiej niż Fakt
@furia_narasta: Po co miałbym się pytać jakbym znał i umiał czytać? Ciekawość jest wystarczają argumentacją. Tyle się napociłeś pisząc, a nie mogłeś napisać w kilku zdaniach nic o tych obrazach (zakładam, że coś wiesz). Co do tych Twoich przykładów, to ręce opadają. Ogromną ilość rzeczy fizycznych da się w prosty i ciekawy sposób przedstawić i powiedzieć dlaczego to jest takie ważne. Co do przykładu z kodem, to nie komentuję narzędzi jakich
@kthxb: To może ja spróbuję. Fajnie, że w tym wątku nazbierało się już dużo obrazów Bacona, bo to pomoże, a ja dorzucę jeszcze jeden, dość wczesny, nazywany zwykle po prostu "Obraz z 1946".

Kiedy ja się próbuję zastanowić, "o co chodzi" z danym malarzem, zwykle wychodzę od tego, co on "mi robi" i CZY on "mi robi". A Bacon robi mi to, że jest mi obrzydliwie. Czasem wręcz podnosi, jak się
LukaszLamza - @kthxb: To może ja spróbuję. Fajnie, że w tym wątku nazbierało się już ...

źródło: comment_j6ujuYjz7bn9rAUBtgrZ5tSvzMV12xiK.jpg

Pobierz
@LukaszLamza: Szkoda Twojego czasu. Naprodukowałeś się (z czego pewnie kilka osób skorzysta), ale tym pytającym chodzi dokładnie o to, o co pytają – „co w tym jest ładnego?” i „co to za sztuka, skoro ja bym też tak potrafił?”. Tak jak większość społeczeństwa jest głupia, tak również dla większości ładnymi obrazami są te, które wiszą w kwiaciarniach za 79,90 – jelonki, całujące się pary na tle zachodzącego słońca, gołąbki z