Wpis z mikrobloga

Moje pierwsze w życiu profesjonalne płytki drukowane - do pracy inżynierskiej :)

Zamówione w Satlandzie na laminacie 2.0 mm. Warstwa opisowa jest dobrej jakości, powłoka lutownicza wytrzymuje grzanie grotem czy hotairem.

Wyzwaniem dla projektu była grzałka w formie długiej ścieżki, niestety obliczenia nie pokryły się w wykonaniem. Rezystancja ścieżki wyszła niemal dwukrotnie większa niż zakładałem, zastanawiam się czy po prostu nie przycięli kosztów na grubości osadzanej miedzi podczas metalizacji - zamiast 18 + 18 um musieli by dać 18 + 1 um, aby wyszła zmierzona rezystancja. Całe szczęście da się przeliczyć co nieco i będzie działać, tylko z mniejszą mocą.

O projekcie więcej powiem w kolejnym, drugim i ostatnim wpisie, gdzie wrzucę pytkę wraz z elementami elektronicznymi i mechanicznymi. Dzisiejszy wpis potraktujcie jako trailer :)

#elektronika #pcb #visherdev #diy
Visher - Moje pierwsze w życiu profesjonalne płytki drukowane - do pracy inżynierskie...

źródło: comment_s35A0gdtNYX2eykMLo28EitOocMXqV6j.jpg

Pobierz
  • 31
@przech: na dwóch, ale w sumie przypomniałeś mi że miałem zmniejszyć odległości między polygonem a wszystkim innym, wtedy masa bardziej by popłynęła i trzymało by na sześciu ( ͡º ͜ʖ͡º)

W sumie nadal się zastanawiam, czy w momencie jak mam np. trzy pary zasilania GND/VCC, to czy każdej powinienem niezależnie podciągnąć ścieżki wraz z kondensatorem odsprzęgającym, czy dopuszczalne (a może lepsze?) jest mostkowanie np. GND pod
Visher - @przech: na dwóch, ale w sumie przypomniałeś mi że miałem zmniejszyć odległo...

źródło: comment_Fkg0Eso0EGFDwagiI7MOkSDxwOJpGuye.jpg

Pobierz
@Visher: dużo zależy od tego co masz na drugiej warstwie. jak masz tam dużo masy, to przelotka przy pinie procka i pinie kondensatora jest ok. ale oczywiście im więcej połączeń masy tym lepiej, więc jak jest możliwość mieć też na topie połączenie to jak najbardziej warto.

czemu brałeś niestandardową grubość (2mm)?
@przech: hmm znowu mi o czymś przypomniałeś, miałem podziurawić płytkę łącząc plane'y masy :(

Grubość taka bo płytka jest produktem niemal że samym w sobie, nie będzie tu obudowy - po prostu chodzi tu o wytrzymałość. Cena ta sama, a 2 mm względem np. 1.4 mm robi różnicę. Przy tej długości płytki, łapiąc za krawędzie laminatu 1.4 i wyginając kciukami bez większej siły, spokojnie można odgiąć krawędzie względem środka o ok.