Wpis z mikrobloga

Często pisze się na Wykopie o George'u Sorosie przy pomocy określeń: kombinator, cinkciarz, wyzyskiwacz, cwaniak.

Jakiś czas temu obserwowałem gównoburzę w związku z pojawieniem się książki: George Soros Najniebezpieczniejszy człowiek świata, Andreas von Rétyi. Nie czytałem, ale temat zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem zacząc w nim grzebać. Wszystko dlatego, że wiele osób do kórych mam duży szacunek, uważa Sorosa za tytana intelektu, człowieka prawego, filantropa.

Przeczytałem m.in. fascynującą autobiografię Sorosa: Soros on Soros, George Soros.
https://www.amazon.com/Soros-George/dp/0553476718/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1506110869&sr=8-6&keywords=soros+on+soros
Co widzę? Człwieka o niezwykłej inteligencji, przezornego, inteligentnego, rozumiejącego z otaczającej rzeczywistości więcej niż większość ludzi. A także dobrze zarabiającego na owym rozumieniu i odpwoiednim podejściu do ryzyka.

Jeszcze ciekawsze jest to, że Sorosa można uważać za spadkobiercę myśli filozoficznej Karla Poppera, jednego z najwybitniejszych filozofów XX w., człowieka o myśleniu nietkniętym wieloma błędami obarczającymu ludzki umysł:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_Popper
W szczególności Soros promuję ideę Społeczeństwa Otwartego, zapoczątkowaną przez Popeera:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82ecze%C5%84stwo_otwarte

Moim zdaniem nie jest możliwym, aby człowiek tak bystry, tak dobrze rozumiejący zagadnienie proawdopodobieństwa - był reptilianinem, rotsczildem, czy inną mendą na usługach złowrogiego kapitalizmu.
Piszę o tym wszystkim żebyście wiedzieli, że pierwsza czy druga odpowiedź na temat dowolnego zagadnienia nie zawsze jest tą właściwą...
A autobiografię ogromnie polecam. Fascynująca lektura. Oby więcej takich ludzi jag G. Soros!

#ekonomia #finanse #gielda #filozofia #ksiazki #soros
  • 7
Jeszcze ciekawsze jest to, że Sorosa można uważać za spadkobiercę myśli filozoficznej Karla Poppera


@mojoakajojo: Z tym spadokobiercą to jednak grubo pojechałeś. Soros uczęszczał na zajęcia z filozofii u Poppera, gdy ten wykładał na LSE i to tyle. Zresztą od sir Karla Raimunda wziął głównie ideę otwartego społeczeństwa, a nie falsyfikacjonizm. Soros faktycznie podążył ścieżką spekulacji, tak jak jego mistrz, ale nie była to raczej spekulacja filozoficzna.
@shadowboxer: Hmmm... Wg. mojej najlepszej wiedzy idea otwartego społeczeństwa była jedną z najważniejszych dla Poppera. Soros włożył wiele wysiłku w jej propowanie.
Co do falsyfikacjonizmu - co wg. mnie jest jeszcze ważniejsze - Soros wykorzystał dorobek Poppera w swojej pracy na rynkach finansowych. Soros jest absolutnym mistrzem w wykrywaniu i eksloitowaniu ukrytych ryzyk na rynkach finansowych.
Kierując się takimi kryteriami uznałem Sorosa za spadkobiercę Poppera. Krzewienie idei i wykorzystywanie ich w
@mojoakajojo: Jeśli mam być szczery, społeczeństwo otwarte mimo niewątpliwie dobrych intencji Poppera nie jest wybitnie skonstruowaną koncepcją i ma się pod tym względem gorzej niż filozofia nauki Austriaka. W społeczeństwie otwartym za dużo kontrowersji wzbudziła totalitarna interpretacja Państwa Platona, a Popper raczej nie wybronił się z zarzutu mieszania prywatnych poglądów z uprawianiem filozofii.

Karl Popper nie był nigdy teoretykiem niepewności, modele turbulencji giełdowych, jakie znamy sięgają rodowodem o wiele wcześniej niż