Wpis z mikrobloga

Hej mirki i mirabelki
Jak sądzicie przy procku FX 6300 wykręconym do 4,6Ghz dorzucać drugą gtx 1060 w SLI czy zostawić tak jak jest, sprzedać bez niej i iśc w ryzena 1700 i dopiero SLI albo też sprzedać jak jest bez wyciągania za tysiaka więcej bo grafika ma 3 dni a tam wrzucić gtx 1080 i wtedy myśleć nad SLI ? (chodzi o to by stosunek cena/jakość był jak najlepszy)

Aktualny spec:
-FX 6300 4,6Ghz (~540pkt cinebench r15 i stała temperatura poniżej 60 stopni)
-MSI 970A SLI Krait
-16 Gb 1600 (2400 OC)
-Corsair cx550
Grafiki:
-Gigabyte gtx 1060 3gb
-Asus gtx 750ti 2gb (dla wyjścia analogowego na drugi monitor i dedykowana do CUDA/kodowania obrazu na stream)

Przeznaczenie do streamowania i grania gdy jestem w domu oraz kopania Ethereum/Monero gdy jestem w pracy.

Swoją drogą, jakieś pomysły jakby tu schłodzić sekcję zasilania na M/B bo grzeje się biedna do 70+ stopni(przez chłodzenie DarkRock które odstaje i nie robi mu cyrkulacji powietrza), aktualnie pod radiatorem siedzi termopad a od dołu dmucha wentyl 120mm, rozważałem czy po drugiej stronie płyty nie przykleić radiatorków małych... Ktoś ma jakiś pomysł ?
#pcmasterrace
  • 7
@leon0xxx: Przecież 70 stopni to jest normalna temperatura na mosfetach, zwłaszcza przy takim OC.

VRM praktycznie zawsze jest cieplejsze od rdzeni CPU.

Jak już tak bardzo chcesz to kup sobie porządny radiator i wytnij piłką kształt, żeby stworzyć blok obejmujący sekcję zasilania.
@Amasugiru: Rzecz w tym że już ta płyta ma dosyć sporych rozmiarów radiator (Aktualnie TDP tak na oko 150W idzie na procek) chyba że jakiś większy by dało się wykombinować, akurat tutaj się nie orientuję więc zapytam.
Jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura na mosfetach bo z czego mi wiadomo są wrażliwe na duże temperatury ?
@leon0xxx: To zależy od komponentów (a płytę główną masz względnie dobrej jakości), ale dla większości temperatury rzędu 100 stopni to jest jeszcze w granicach poprawnego działania (aczkolwiek już nieco za gorąco). 70 stopni to jest bezpieczna temperatura.
@Amasugiru: No to dzisiaj 5ghz jeszcze spróbuję przycisnąć, póki co 0,12v dodałem i chodzi stabilnie ale już nieco powyżej czyli gdzieś 4,61Ghz w trakcie gry potrafi stracić responsywność albo na cinebenchu się zwiesić nawet przy podbiciu do 0,16...
Trochę robi mi to mindfuck, podbijać takty hyper threadingu i mostka północnego czy mostek północny overvoltować bo nie wygląda mi to na granicę krzemu...