Wpis z mikrobloga

HIPOGLIKEMIA REAKTYWNA, CZYLI KIEDY ZJEŚĆ WĘGLOWODANY PRZED TRENINGIEM

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest hipoglikemia reaktywna:
➡ W przypadku konsumpcji węglowodanów, w szczególności prostych w krótkim czasie przed podjęciem ćwiczeń (<60 minut) dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy w naszym osoczu.
➡ Następstwem jest zwiększona sekrecja insuliny przez trzustkę (szczytowe stężenie glukozy oraz insuliny przypada po ~20-40 minutach, ale uzależnione jest to np. od rodzaju węglowodanów, indywidualnych różnic)
➡ Insulina zwiększa rekrutację transporterów GLUT-4 (transportery glukozy) na powierzchni błony komórkowej mięśni, co ułatwia wychwyt glukozy
➡ Rozpoczęcie ćwiczeń potęguje wychwyt glukozy za pośrednictwem aktywacji niezależnej od insuliny, ale zależnej od wapnia (skurcz mięśni = uwalnianie jonów wapnia w komórce mięśniowej) puli transporterów GLUT-4, czego następstwem jest synergistyczny spotęgowany wychwyt glukozy
➡ Gwałtowny spadek stężenia glukozy zauważalny w ciągu pierwszych 15 minut ćwiczeń nie jest kompensowany zwiększonym wyrzutem wątrobowym glukozy, dlatego w niektórych wypadkach dochodzi do zjawiska hipoglikemii, ale negatywne objawy (ziewanie, zawroty głowy, zmęczenie) mogą pojawić się nawet w sytuacji, gdy stężenie glukozy jest wyższe niż arbitralnie przyjęty próg < 3,5 mmol/L
➡ Objawy hipoglikemii są prawdopodobnie w największym stopniu związane z ograniczoną dostępnością glukozy dla mózgu
Potencjalne rozwiązania dla osób, u których pojawiają się objawy hipogkliemii:
Konsumpcja węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym ~2-3 h przed rozpoczęciem ćwiczeń
Konsumpcja węglowodanów prostych <10 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń lub w trakcie rozgrzewki (pobudzenie układu współczulnego)
Unikanie węglowodanów ~90 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń
❗Każdy sportowiec jest inny, dlatego poszukaj odpowiedniego rozwiązania dla siebie lub swojego podopiecznego!
Jeukendrup, A. E. & Killer, S. C. The Myths Surrounding Pre-Exercise Carbohydrate Feeding. Annals of Nutrition and Metabolism 57(suppl 2), 18–25 (2010).
Bartłomiej Pomorski
#dietetykasportowa

https://www.facebook.com/dsportowa/videos/1274745062630856/

#mikrokoksy #gymscience
  • 3
  • 1
@harakiri888 co nie zmienia faktu ze z hipoglikemia reaktywna nalezy walczyc.
I praktyki u takich osob - jezeli cwicza rano sprawdza sie poranny posilek BT a pozniej picie jakiegos izotronika podczas treningu.
Jak po poludniu to ostatni posilek 2-3h przed i j.w.