Wpis z mikrobloga

Jakie polecacie gry planszowe? Zależy mi na takich, gdzie można grać we dwie osoby (i nie jest nudno) i więcej osób. Fajnie by było jakby rozgrywka nie trwała mniej niż godzinę. Gry do myślenia, strategiczne, gdzie mniejsze znaczenie ma losowość. Jest tego tak dużo, że nie mogę się na nic zdecydować. Miło by było jakbyście napisali przy okazji dlaczego polecacie. Budżet do 150 zł. I gdzie najlepiej takie gry kupować?
#gryplanszowe #kiciochpyta
  • 97
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0: Aleplanszowki, AM76, Planszomania, Planszostrefa, jest sporo sensownych sklepów. Jeśli zależy ci na ucięciu maksymalnie ceny to popytaj o zniżki albo kupony rabatowe, sam mam po kilka procent w różnych miejscach. Do tego polecam jeszcze wyszukiwarkę i-szop.pl.
  • Odpowiedz
@Jednobrewy: Trzeba zwracać na to co ludzi piszą. W 99% od razu widać, ze to jest jedyna gra w jaką grali. Mi osobiście wstyd byłoby wypowiadać się o czymś znając jedną pozycje.

Moją pierwszą grą też był Talizman(dostałem od różowego) i też jaraliśmy się nią z kumplami przez jakieś 3 tyg. Po tym czasie dorwaliśmy lepsze, nowsze gry i no talizman się kurzy.
  • Odpowiedz
@Jednobrewy: A na allegro warto kupować czy lepiej sprawdzone sklepy?
@Melt: No właśnie ja znam sporo gier, ale dziecięcych (bo gram regularnie z siostrzenicami) i postanowiłam, że z niebieskim coś kupimy, ale wybór jest ogromny, ale będę wybierać między tymi czterema co podałeś. ;)
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0: Na Allegro nie ma sensu, zwykle mają drożej. Poza tym, moim zdaniem, są to mniej pewne miejsca niż sklepy. Sklepy zwykle ci wymienią uszkodzenia czy braki w grach, bo takie się zdarzają, na Allegro raczej nie. Jak mi powiesz co chcesz kupić to powiem ci, gdzie będie najlepiej.

@Melt: Tak samo jak widzę polecenia Smallworld czy Wysokiego napięcia. To są dobre gry, ale nie do grania na 2 osoby.
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0: Ja jak coś w necie kupuję to sprawdzam i-szopa, ceneo i cdp.pl(często są promki i mają darmową dostawę do kiosku). Jak chcesz zaoszczędzić 10-30zł to możesz kupić używki ma facebooku - Planszówkowy Bazar pod skrzydłami Pegaza. Jak znajdziesz coś tanio na allegro to bierz ;)
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0: Wyspa Skye jest spoko i można grać 2-5 osób. Trzeba trochę strategicznie pomyśleć, ale też trochę losowości jest, żeby rozgrywka nie była schematyczna. No i dość lekko się gra, jedna rozgrywka 30-45 min zależy od graczy.
  • Odpowiedz
@Jednobrewy: Dokladnie, same old story. Kolega kupił Small world jako pierwszą planszówkę. Pierwsza gra z różowym w dwie osoby - och ach, ale super! Jakiś czas później po kilku rozgrywkach w większym gronie - ta gra jest kiepska w 2 osoby i już nigdy tak nie zagramy :D
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0: zobacz faktycznie wyspę Skye jak chcesz grę w która nie gra się w nieskończoność. Im więcej osób tym dłuższą rozgrywka ale generalnie koło godziny
  • Odpowiedz
@Melt: @Jednobrewy: to ja się dołączę do pytania - poszukuje gry dla dwóch (i więcej) osób z łatwymi do zrozumienia zasadami, z niewielkim wpływem losowości, pożądany element współpracy między graczami.
Ostatnio grałem z różowym w Monopoly, wjechała mi na hotele, gra się skończyła, a uczucia bardzo mieszane - chciałbym tego uniknąć.
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0: polecam wysokie napięcie. Wprawdzie gralismy w kilka osób zawsze, ale we dwie tez się da. Losowość mała, zasady proste na tyle ze już przy pierwszej ogrywce może wygrać osoba grająca pierwszy raz, a gra przyjemna i wciąga na tyle ze graliśmy codziennie przez dwa tygodnie na wakacjach i nie nudziło sie nam. Jest na liście prezentowej dla niebieskiego, bo do tej pory graliśmy u znajomych.
  • Odpowiedz
@Kid_A: W jakim sensie współpraca? Pełna kooperacja, że wygrywają wszyscy albo nikt?
@zaba34: Właśnie dlatego Wysokie Napięcie nie nadaje się do grania we 2 osoby. Da się i nic więcej. A na "da się" szkoda czasu, skoro są setki gier dedykowanych dla dwojga :) W sumie nawet 3 osoby to jeszcze mało. Ogólnie gry licytacyjne muszą mieć 4+, żeby rozwinąć skrzydła.
  • Odpowiedz
W jakim sensie współpraca? Pełna kooperacja, że wygrywają wszyscy albo nikt?


@Jednobrewy: może źle to opisałem, chodzi mi o brak ostrej rywalizacji jak w monopoly, bardziej wyścig, niż pojedynek między graczami.
I tak jak pisałem, proste zasady, niewielka losowość, im więcej interakcji między graczami tym lepiej.
  • Odpowiedz
@abstrakcyjna0 Ticket to Ride, albo po polsku Wsiąść do Pociągu. Granie we dwójkę jest fajną zabawą, w więcej graczy rozgrywka zmienia się w podkładanie sobie świń, zwłaszcza jak się juz ogarnia mechanikę. Nie mówię, że to źle, wręcz przeciwnie, ale we dwójkę jest większy chill. Smallworld jak najbardziej, jeszcze jak. Z takich bardziej skomplikowanych są jeszcze Alchemicy. Gra ma z milion elementów i wariacji, dodatkowo używa sie w niej appki na telefon,
  • Odpowiedz
@Jednobrewy: @Melt: @abstrakcyjna0: a ja się nie zgodzę do końca, moim zdaniem pięć klanów najlepiej działa na dwie osoby natomiast terraformacja jest świetna, ale na początek może być nieco za trudna :)
moim zdaniem warto na początku sprawdzić np. baronię, 2-4 graczy, rozgrywka trwa ok. 45min, alhambrę (jest wersja planszowa i karciana, zasadniczo są między nimi małe różnice, gra na około 45-60minut), 2-6 osób lub dominiona- 2-4 osoby podstawka,
  • Odpowiedz