Wpis z mikrobloga

Jaki silnik jest w Proxxon FBS240/E? Na 230V czy na np. 12V tylko w środku jest przetwornica 230/12V? Przyszła dzisiaj do mnie po serwisie gwarancyjnym (stwierdzili, że narzędzie jest zbyt zużyte (?) i nie przyjęli) więc w wolnym czasie rozbiorę ją i spróbuję naprawić. Gdyby to był problem elektroniki to super, gorzej jak silnik padł

#majsterkowanie #diy #antwitomajsterkuje
  • 31
@Jarek_P pewnego razu coś w środku "strzeliło" i błysnęło po czym zadziałały bezpieczniki w domu. Teraz nie uruchamia się wcale. Podejrzewam, że to elektronika. Jutro dam znać jak to w środku wygląda
@Antwito: w mojej mini-szlifierce (no-name) padł wirnik. Efekty były takie, że praca była bardzo nieregularna i w krótkiej chwili silnik się grzał (zwarcie w uzwojeniu wirnika). Musiałbyś przetestować uzwojenie wirnika mierząc rezystancję każdego z uzwojeń bezpośrednio na komutatorze.
@janznetu @500xa4 @John_archer @Jarek_P @hrumque @KokiX rozebrałem teraz i silnik wygląda ok. Najprawdopodobniej płytka jest uszkodzona, tylko co ciekawe, elementy wyglądają w porządku. Jedynie od strony ścieżek jest ślad nadpalony i braki w ścieżkach. Możliwe, że jakiś opiłek zrobił zwarcie i był powodem tej awarii? Ta elektronika jest przy samych otworach chłodzących
@KokiX właśnie na razie bym tego nie robił, bo jak się przyjrzysz na tym pierwszym zdjęciu to co najmniej w dwóch miejscach nie ma ścieżki :/ Najpewniej jutro spróbuję to jakoś polutować kabelkami. Tylko muszę znaleźć zdjęcie ścieżek żeby być pewnym co i jak
@Antwito: sprawdź silnik, podłącz go wprost do 230V bez regulatora. Dla bezpieczeństwa możesz go podłączyć przez szeregowo dołączona żarówkę 40-60W (tylko klasyczną, nie żadną energooszczędną!).
@Jarek_P @KokiX Panowie, miałem się brać za odlutowanie silnika i jego sprawdzenie i zauważyłem, że na płytce są diody prostujące oraz oznaczenia wyprowadzeń silnika + i -. Podpięcie pod 230V~ mogłoby być dosyć ryzykowne. Co ciekawe, jak przeglądam zdjęcia bebechów tego narzędzia z internetu to wygląda inaczej zarówno płytka jak i sam silnik. Mam nadzieję, że to po prostu nowsza wersja, a nie podróba...
@Jarek_P @KokiX, ciekawa sprawa. Wylutowałem dzisiaj wszystkie cztery diody i WSZYSTKIE są padnięte. Nie ma się co dziwić, że robiło zwarcie... Na dodatek ścieżki są tak wypalone. Zastanawia mnie, jakim cudem tak padły. Co mogło je uszkodzić? Są to diody 1n4007. Czy mogę wsadzić zamiast nich BA159?