Wpis z mikrobloga

Mirko, jak to jest z tą rejestracją samochodu? Kupiłem szrota za 1000zł od osoby która ma firmę więc podatek mi odpada, muszę coś zgłaszać do Urzędu Skarbowego?
OC ważne do kwietnia, trzeba zmieniać osobę która jest na kwitku czy mogę na tym bezkarnie jeździć?
No i pytanie czy muszę go przerejestrowywać? Niby bezkarnie można ale z drugiej strony nie można... Auto jest z innego powiatu więc blachy nie te co u mnie w mieście.
Piękny kraj, ach piękny, za mało biurokracji zdecydowanie.
#samochody #motoryzacja #prawo #rejestracja
  • 25
Kupiłem szrota za 1000zł od osoby która ma firmę więc podatek mi odpada, muszę coś zgłaszać do Urzędu Skarbowego?


@ktosiex: do 1000zł jest zwolnienie nawet jak byś nie miał faktury
OC nic nie musisz robić, pamiętaj że samo się nie przedłuży!
Przerejestrowanie, w sumie to chyba sankcji żadnych za przerejestrowanie nie ma...
Piękny kraj, ach piękny, za mało biurokracji zdecydowanie.


@ktosiex: Jaki, #!$%@?, maruda, ja #!$%@?. Pytasz się co masz zrobić, bo nie wiesz, ale już marudzisz, że za dużo biurokracji. Nienawidzę takiego skomlenia dla zasady. Wiesz co jest w tym najlepsze? Że nic nie musisz. Możesz jeździć tak jak jest i nikt Ci za to nic nie zrobi.
@ktosiex: Jeśli masz fakturę za samochód to nic więcej do US nie zgłaszasz.
Jeśli chodzi o OC - masz obowiązek zgłosić zmianę właściciela, a ubezpieczyciel ma prawo do przekalkulowania składek (i żądania ewentualnej dopłaty). Możesz teoretycznie jeździć na tym OC, ale prędzej czy później będziesz musiał przedłużyć i podać swoje dane - a wtedy i tak je przekalkulują (nie wszyscy ubezpieczyciele tak robią). Jeśli się nie mylę po zakupie auta masz
Ubezpieczalnię informuje zarówno zbywca jak i nabywca, przynajmniej tak mi jest ten temat znany (robiłem to w połowie listopada).


@mfind jak to jest? :P
ubezpieczalnie musi poinformować zbywca pojazdu


@Shajo: całość obowiązków spada na kupującego, sprzedający ma obowiązek zgłosić do urzędu miasta/wojewody/burmistrza, że zbył samochód, ale nic poza tym. A i tak za niedopełnienie tego nic mu nie grozi. A w US musi złożyć PCC, nawet jeśli nic nie zostanie mu naliczone, to druk złożyć trzeba.
@sebawo: chyba bzdury piszesz

W związku ze sprzedażą samochodu masz dwa obowiązki: jeden wobec urzędu, drugi wobec swojego ubezpieczyciela. Po pierwsze powinieneś powiadomić o sprzedaży samochodu właściwego starostę. Taki obowiązek wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym (Art. 78 ust. 2 pkt 1) . Ustawa określa też termin, w jakim powinieneś to uczynić. Na złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu masz 30 dni. Należy to zrobić w urzędzie, w którym miałeś zarejestrowany
Jeśli tego nie zrobisz to raczej nikt nie będzie Cię ścigał, ale przy jakiekolwiek kontroli będziesz miał kłopoty.


@dobry_programista: Nieprawda, nie wprowadzaj w błąd. Jest to martwy przepis, za który nie ma kary. Wystarczy z dokumentami wozić umowę lub fakturę, żeby móc w prosty sposób wykazać prawo własności. Wtedy nikt mu nawet pięciu minut nie zmarnuje.
@sebawo: > PCC w US złożyć trzeba na pewno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PCC trzeba złożyć jak kupisz samochód na umowę sprzedaży, a nie na fakturę. Jeżeli kupisz samochód do kwoty 1000 złotych to jesteś zwolniony z obowiązku składania PCC i płacenia podatku. Ciekawe jest, że nawet jak kupisz na allegro opony, czy telefon od osoby prywatnej powyżej 1000zł to też musisz złożyć PCC i zapłacić podatek.
@wasiuu: Niestety ale nie zgodzę się z Tobą. Istnieje w prawie art. 97 Kodeksu Wykroczeń, który przewiduje nałożenie mandatu za naruszenie innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym - i mój znajomy z tytułu tego artykułu dostał 100 zł mandat oraz został zabrany dowód rejestracyjny (za brak przerejestrowania w ciągu 30 dni, umowę przy sobie posiadał).
Nie jestem prawnikiem i nie zamierzam udowadniać jak jest a jak nie jest
@dobry_programista: @wasiuu: Sami zobaczcie po konwersacji, że nie jest to wszystko takie proste. Oczywiście, jeżeli ktoś jest posłusznym obywatelem i kupując auto o niskiej wartości płaci dużą część wartości auta państwu to wszystko jest zrozumiałe. Ale jak widać, jeżeli ktoś postanowi mieć auto tylko na chwilę i nie przerejestrowywać to nic nie wiadomo. Opinie sprzeczne...
@dobry_programista: Przeczytałem ten artykuł i stosowne fragmenty ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rzeczywiście masz rację, co nie zmienia faktu, że jest to ewenement. Nigdy się z tym nie spotkałem, nigdy o takim przypadku nie słyszałem, a miałem przez kilka lat trzy samochody, które nie były przerejestrowywane. W tym jednego starocia, który przyciągał kontrole jak magnes. Mój sąsiad nigdy nie przerejestrowuje aut, chyba ma taką zasadę, też nigdy nie wspominał o kłopotach.
Jeżeli ma fakturę VAT a firma od której kupował jest czynnym podatnikiem VAT to nic nie musi do US zgłaszać gdyż i tak to zostanie odnotowane w US w specjalnym programie. Poza tym to, że kupił za 1000zl to nie znaczy, że auto faktycznie tyle warte, więc jeśli nie ma faktury VAT jak wyżej to wtedy idzie się do US a oni szukają ceny rynkowej i od tej kwoty płaci się 2%
@Shajo prawda... Umowa kupna-sprzedaży i płaci się 2%, faktura VAT od firmy jeżeli jest podatnikiem VAT oczywiście musi być to przecież firma płaci podatek do US a nie my.

Co do telefonow to też racja, dużo osób przychodziło z tym US, ale pewnie drugie tyle olalo to.