Wpis z mikrobloga

A no więc tak moi drodzy. Jeśli jesteście bezrobotni, bądź planujecie być, a być może nawet nie wiecie, że będziecie i boicie się szukać pracy gdzieś dalej, niż mieszkacie, to ja wam powiem. Nie lękajcie się, albowiem jest program rządowy wspierający takich ludzi jak my. Jest coś zwanego bonem na zasiedlenie. Pod koniec posta będzie link do strony rządowej. Na czym to polega? Jeśli szukasz pracy dalej niż 80km od Twojego miejsca zamieszkania, możesz dostać 7 tysięcy złotych. Ba! Nawet 8! (zależy od urzędu). Chodzi o to, że musisz zarejestrować się jako bezrobotny, potem na profilowaniu (tak, jest takie spotkanie, zwykłe lanie wody) zakwalifikować się do profilu II. W necie se można poczytać na czym to polega. Ja w moim urzędzie z góry Pani powiedziałam, że chcę bon, więc tak mnie prowadziła przez pytania, że uzyskałam pożądany profil II. Następnie zaczęłam szukać pracy na swoją rękę. Znalazłam. I teraz jestem na etapie składania wniosku o bon. Co ważne, musi się to odbyć przed podpisaniem umowy o pracę. Po przyznaniu bonu podpisujemy umowę i wysyłamy ją do urzędu aby dopełnić formalności. Uwaga! Przez pierwsze pół roku od uzyskania bonu musimy być zatrudnieni na umowie o pracę! Nie znaczy to, że pracodawca nam musi dać umowę od razu na pół roku. Możemy zmienić pracodawcę, ale chodzi o zachowanie ciągłości zatrudnienia. Jeżeli tej ciągłości nie będzie, kasę będziemy musieli oddać! Więc może ktoś nas zatrudnić na umowę próbną na 3 miesiące, ale ważne, żeby potem też mieć ciągłość. Z tego co wyczytałam nawet nie musi być to co do dnia, ale w jakimś okresie krótkim trzeba podpisać kolejną umowę o pracę. http://psz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/bon-na-zasiedlenie
#praca #bezrobocie #pracbaza #porady
  • 266
1. W zeszym roku dostalem bon na zasiedlenie.
2. Trzeba być zatrudnionym na umowe o prace przez pół roku w ciągu nastepnych 8 miesięcy, a praca może być zmieniana wielokrotnie. Ważne, żeby suma sie zgadzała.
3. Można dostać ten bon jesli chce się otworzyć własną działalność poza miejscem zamieszkania.
4. Ja musialem spełnić jeden z dwóch warunków - 80 km do pracy lub min. trzy godziny drogi z miejsca zamieszkania (zameldowania) do
@cocieboli jak pracuje się mniej niż 6 miesięcy to nie oddajesz całości z tego co wiem tylko jakąś część tej kwoty. Zależy od tego jak długo pracowałeś. No i bodajże ma się ok 8-9 miesięcy na przepracowanie tych 6
@cocieboli: a taki scenariusz:
teraz mam umowę zlecenie w mieście 80+km, szukam lepszej pracy i na umowę o pracę to mogę jeszcze z tego skorzystać? A ile się czeka na zatwierdzenie bonu? Bo jak zakończę UZ to 2-3 dni i by mnie chcieli w nowej firmie na UoP.
@Husi później zerkne w papierki od swojego bonu bo i tak muszę się z tego niebawem rozliczyć :) ale jestem niemal pewien że masz być bezrobotny przez ileś tam czasu. Po 1, pomysl ile ludzi zwalniało by się z pracy, aby dostać bon i np wrócić spowrotem. Druga sprawa, samo przydzielanie statusu bezrobotnego trochę trwa, wniosków o bon też nie akceptują z dnia na dzień.
@cocieboli: Cholera, a pół roku temu się przeprowadzałem 200 km i przez jakiś czas ledwo wiązałem koniec z końcem i musiałem się zapożyczyć na start. Ehh... Ale bardzo wartościowy wpis, oby komuś się udało ;)