Wpis z mikrobloga

8 spraw sądowych - tak zaczął nam się pierwszy sądowy tydzień stycznia!
✔️Jedna ze spraw zaczęła się od nagrania, do którego dotarła Gazeta Krakowska, na którym prezes zarządzający krakowską Tauron Areną zastanawia się, jak przekupić strażaków, by dopuścili obiekt do użytku. Zainteresowanemu obywatelowi odmówiono dokumentów bezpieczeństwa pożarowego i warunków użytkowania obiektu. NSA podzielił nasz pogląd, że nie można utajniać informacji publicznej, powołując się na ewentualne zagrożenie terrorystyczne, gdy to z powodu nieprzestrzegania zasad ppoż w Polsce giną dziesiątki osób. Dodał też, że zapewnienie dostępu do dokumentów wzmacnia w obywatelach poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do instytucji Państwa.
✔️W przypadku Fundacji pro – prawo do życia NSA wskazał, że zasadzie jawności podlegają nie tylko władze publiczne, ale także podmioty, które gospodarują środkami publicznymi (a fundacja otrzymała środki z 1% podatku) i wykonują zadania publiczne, uchylił więc wyrok WSA w Warszawie, mówiący, że organizacja nie jest podmiotem zobowiązanym.
✖️W innej sprawie dotyczącej kredytów i pożyczek zaciąganych przez lubelską spółkę komunalną, jej sytuacji finansowej oraz nagród dla jej pracowników, NSA zaskoczył nas szkodliwym stanowiskiem, że wniosek o informację publiczną musi spełniać wymogi Kodeksu postępowania administracyjnego, czyli powinien być podpisany i uchylił wyrok WSA.

O tych i pozostałych sprawach (dotyczących: ugody z COVEC, rażącego naruszenie prawa przez prokuratora w Elblągu, ilości drewna pozyskiwanego przez nadleśnictwo w Opolu, nagród dla urzędników w Tarnobrzegu, ,,prywatnych" wniosków i umów o dofinansowanie projektów przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego), więcej w artykule:
https://siecobywatelska.pl/wygladal-pierwszy-sadowy-tydzien-sieci-watchdog-2018-r/
#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #jawnosc #krakow #lublin #tarnobrzeg #elblag
  • 27
@The_Riddler: Stąd, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie przewiduje takiego obowiązku. Wnioski o informację publiczną mogą być wysłane nawet anonimowo. Wniosek o informację publiczną nie jest takim samym wnioskiem jak te z kpa. My nasze wnioski wysyłamy mailowo, w treści wiadomości. Także w wygranych sprawach i tych, gdzie informacje uzyskujemy bezproblemowo, bez konieczności drogi sądowej.( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Watchdog_Polska: to ja się podepnę z takim pytaniem: jeżeli przez epuap zgłosiłem pewne nieprawidłowości w jednym z przedsiębiorstw (na podstawie ogłoszeń z facebooka, olx, brak klasyfikacji PKD, brak zarejestrowanej agencji zatrudnienia mimo prowadzenia takiej działalności) do Inspekcji Pracy to czy oni mają obowiązek w jakimś terminie mi odpowiedzieć? Bo w sumie miesiąc mija i jestem ciekawy co tam się dzieje.
W przypadku Fundacji pro – prawo do życia NSA wskazał, że zasadzie jawności podlegają nie tylko władze publiczne, ale także podmioty, które gospodarują środkami publicznymi (a fundacja otrzymała środki z 1% podatku) i wykonują zadania publiczne, uchylił więc wyrok WSA w Warszawie, mówiący, że organizacja nie jest podmiotem zobowiązanym.


@Watchdog_Polska: W przypadku Nadleśnictwa Opole sąd kazał udostępnić skany umów (z wyłaczeniem osób fizycznych). Czy takie informacje można też uzyskać od fundacji
@Jade: PIP to nie bardzo nasza domena, ale w tym przypadku reakcja instytucji powinna wyglądać podobnie. Powinni opowiedzieć bez zbędnej zwłoki i również w terminie dwóch tygodni. Wezwij ich jeszcze raz do załatwienia Twojego wniosku. Napisz tradycyjne pismo lub przez epuap (niestety, to pokazuje, że korzystanie z epuapu przez niektóre instytucje jest iluzoryczne). Dodaj, że pozwalasz sobie również zauważyć, że upłynął ustawowy termin i zgodnie z art. 149. Prawo o postępowaniu