Wpis z mikrobloga

Chciałbym zrobić sobie domowego NASa na bazie dysków 2,5 cala, który służby mi za bezpieczny magazyn na najważniejsze dane - zdjęcia, muzyka etc. (Akurat mam w domu wolne dwa dyski 250GB i chciałbym je do wykorzystać.)

Czy jest jakiś mini komputer, coś a`la Raspberry Pi, który pozwoliłby spiąć te dwa dyski do siebie w RAID 1 i po podłączeniu obsługiwać to z otoczenia sieciowego Windows lub jako FTP?
Interesowałoby mnie jakieś w miarę nisko kosztowe i nieenergochłonne rozwiązanie. Nawet chętnie zrobiłbym sobie sam do tego obudowę w ramach DIY.
Macie jakieś pomysły?
#komputery #nas #serwery #dyski
  • 8
@SonOfPizza: Tylko to jest rozwiązanie najprostsze i prawdę mówiąc chcę uniknąć.
Chciałbym zrobić coś samemu i w mniejszych pieniądzach i koniecznie na 2,5 cala. Ma być skala mikro i chce mieć z tego trochę frajdy :)
Są może jakieś płytki od chińczyków na ARM gdzie można wpiąć 2 dyski i wgrać jakiegoś lekkiego Linuxa?
@Razoer: Te płytki na ARM są słabe jeżeli chodzi o wydajność dla dysków. Banana Pi obsługuje SATA, ale ma chyba tylko jedno złącze, więc do RAID się nie nada, chyba że drugi podłączysz po USB, ale nie wiem jak z obsługą programowego RAID na ARM. Ale jeżeli chcesz, żeby to działało sprawnie to celuj w jakąś platformę mini-ITX i zainstalował na tym np. FreeNAS