Wpis z mikrobloga

Każdy współczesny ekonomista "Makroekonomia"


@Majk_: ze współczesnych lewicowych ekonomistów czytałem Pikkietyego i Stiglitza, czy robię to źle? Oni mocno krytycznie oceniają globalizację (a tylko taki "otwarty" rynek możemy dziś oceniać).
Twoich autorów nie znam. Która książka oparta jest na danych statystycznych, bądź opisuje działania legislacyjne i praktykę polityczną? Nie chcę czytać propagandy.
@Amarantus_Ekspandowany: atesty i certyfikaty wszyscy muszą spełniać takie same. A jakaż to nie równość jest w dofinansowaniach i dotacjach? To że Polska czerpie z budżetu UE więcej niż wnosi w przeciwieństwie do krajów zachodnich?

a unia to tylko wierzchołek

Jakie sprytne uchylenie się. Najpierw była UE a teraz UE to tam chuuu chodzi o kogo innego ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Kolsky: gdzie ja wspominam o UE? to ty próbujesz naprowadzić na UE dyskusję, myśląc, że ta nie dyskryminuje swoich członków. Nie będę ci tłumaczył na czym polega dyskryminacja w podanych przypadkach, gdyż nie mam ochoty rozmawiać z kimś, kto tego nie ogarnia, spytaj na wykopie, może ktoś ci odpowie, ja za belfra robić nie zamierzam
To wynika z matematyki, tego nie da się w żaden sposób obalić. To jest niedyskutowane.


@Kolsky: no ale trochę powagi. jak ktoś sb stwierdzi że z można rozmnażać do woli produkty bo tak wynika z twierdzenia Tarskiego-Banacha o paradoksalnym rozkładzie kuli to też będzie ze niedyskutowalne i że matematyki nie przeskoczysz?

poza tym pytam bardziej o sytuacje w których to nie działa (ale dowód matematyczny też możecie dać, bo założenia też
@Croce: Tak, wolny handel jest korzystny dla krajów słabo rozwiniętych. Z kilku przyczyn.

Zakładając, że na początku dane państwo nie może eksportować dóbr wysoko przetworzonych, otwarcie dla niego innych rynków zbytu powoduje ustabilizowanie wolumenu produkcji, korzyści z procesu uczenia się i stanowi zaczątek przyszłej specjalizacji. Konsumenci z kraju słabeusza są przy okazji chronieni przed monopolizacją rynku ze strony krajowych podmiotów. Nawet jeżeli nie mamy do czynienia z państwem słabym, ale zasobnym
"To", czyli co? Wolny handel jako taki? Wolny handel, ale w wersji dla krajów słabszych?


@shadowboxer: to drugie. W sensie kiedy przestaje być tak że słabszy kraj zyskuje na takim otwarciu na wolny handel. i w szczególności czy np panika związana z CETA, która w pl była przez niektóre środowiska argumentowana tym że osłabi naszą gospodarkę była w jakikolwiek sposób uzasadniona

Teoria przewagi komparatywnej jest tylko jednym z argumentów za wolnym