Wpis z mikrobloga

2 352 - 1 = 2 351

Tytuł: Myszy i Ludzie
Autor: John Steinbeck
Gatunek: literatura piękna,
★★★★★★★★

Lennie i George podróżują po Californii szukając miejsc, gdzie potrzebne są ręce do pracy w dobie wielkiego kryzysu lat 30-tych. Pierwszy z nich, wielki przygłup z gorącym sercem jest swoistą kulą u nogi zdolnego i mikrego George'a, który obiecał kiedyś, że będzie go bronił i opiekował się nim cokolwiek by mu się nie przytrafiło.. Mężczyźni, wplatając się w wir wydarzeń muszą uciekać i najmują się do rancza, gdzie następuje główna akcja i finał historii. Jak potoczyły się losy dwóch przyjaciół na śmierć i życie? Steinbeck odpowiada na to i wiele innych pytań na zaledwie 120 stronach swojej przełomowej powieści.
Lekkość pióra od razu przypadła mi do gustu, co, jak później odkryłem, niezbyt spodobała się jego zagorzałym przeciwnikom po wręczeniu mu literackiej nagrody nobla, gdyż ich zdaniem pisał aż nazbyt prosto. Sama historia przedstawia życie i losy wieśniaków na bezdrożach Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu amerykańskiego snu, który coraz to bardziej doskwiera im i gorączkowo przypomina o sobie będąc nowotworem jak i motorem napędowym ich marnego życia.
Uniwersalność przekazu przypomina zupełnie Jądro Ciemności, które również zaliczam do grona ponadczasowych książek, jednak książka Steinbeck'a nie wyprzedziła swoich czasów- ona zakleszczyła je niczym w bursztynie, dając na nich jasny pogląd i zdanie, które możemy bez problemu odnieść do szarej rzeczywistości. Bo niby jakim cudem marzenie każdego z nas może zostać spełnione? Niby jakim sposobem ciężka praca do upadłego może dawać owoce w postaci spełnienia i szczęścia?
Bardzo cieszę się, że sięgnąłem po to dzieło tym bardziej, że z wielkiej trójcy "Na wschód od Edenu" i "Gron Gniewu" jest uważane za najmniej ambitne.

#ksiazki #czytajzwykopem #wkc #bookchallenge 3/24

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz Croudflup - 2 352 - 1 = 2 351

Tytuł: Myszy i Ludzie
Autor: John Steinbeck
Gatunek:...
źródło: comment_LdbfmdzNIUeTVaWjYlGtCqcDKQoVNkwk.jpg