Wpis z mikrobloga

Mireczki, prosiłabym Was o radę. Zamierzam wracać do kraju i zastawiam się jak rozegrać kwestię hajsu, którą mam w #uk na koncie. Nie potrzebuję wymieniać wszystkich funtów, które mam. Czy sensownym będzie otworzyć w Polsce konto walutowe i przelać ten hajs bezpośrednio? A może wypłacić i trzymać w Polsce w skarpecie? Chociaż trochę strach.. Co byście radzili? #emigracja #finan
  • 34
@patrol798: a czy przelew na takie konto walutowe ma stałą opłatę? Czy jest zależny od wielkości sumy? W jaki sposób się potem te pieniądze wypłaca jeżeli chciałabym wypłacić funty? Czy raczej przy wypłacaniu trzeba je przewalutwoać przez bank i wypłacić w złotówkach?
@szarlootka: tak jak odpisał @Vincenzo: Opłata za taki przelew może być rożna w zależności od banku. Nie jestem pewien tylko czy wysyłając taki przele me do Polski nie podlega on przewalutowaniu tak czy inaczej na Euro i znowu na GBP.
@szarlootka: Po co będziesz wypłacać? to ryzyko duże.

Przelej na moje konto i jak przyjedziesz do kraju to ja ci rozmienię na złotówki i przeleję spowrotem na twoje Polskie konto. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vincenzo: dzięki wielkie! a może się orientujesz czy jeżeli będę przelewać załóżmy 15 000 funtów to czy dostanę całą kwotę czy tak jak kolega wyżej pisał, zostanie ona przewalutowana na euro i potem na funty na moje polskie konto? Czyli byłabym stratna co nieco
@patrol798 @szarlootka Jezeli zrobisz przelew w funtach na konto wlutowe, to nie ma przewalutowania. Jesli zrobisz po prostu przelew do Polski, to bank angielski przewalutuje na zlotowki, a bank polski przewalutuje z powrotem na funty. W Lloyds te opcje sa wyraznie opisane podczas wykonywania przelewu, nie wiem jak w innych bankach.

Sprawdz czy taki przelew nie lapie sie na powiadomienie skarbowki (chyba 10k euro, ale nie pamietam dokladnie). Generalnie trzymaj papiery zeby
@kwiatosz: nie rozumiem pierwszych dwoch zdań - czym się różni pierwsza opcja od drugiej? Mam konto w Lloyds wlasnie. Pytam głownie z ciekawości bo ja głownie przelewam przez Transferwise ale warto wiedzieć na przyszłość jak to wyglada.
@patrol798 W pierwszej opcji wybierasz przelew w funtach - to znaczy wskazujesz, ze do banku w Polsce maja dotrzec funty. W drugiej opcji wskazujesz: wyslijcie X funtow do Polski, co oznacza, ze bank wysle zlotowki (i bo to waluta w Polsce). Poniewaz jednak konto odbiorcze jest w funtach bank w Polsce przewalutuje te otrzymane zlotowki na funty.