Wpis z mikrobloga

Mireczki, prosiłabym Was o radę. Zamierzam wracać do kraju i zastawiam się jak rozegrać kwestię hajsu, którą mam w #uk na koncie. Nie potrzebuję wymieniać wszystkich funtów, które mam. Czy sensownym będzie otworzyć w Polsce konto walutowe i przelać ten hajs bezpośrednio? A może wypłacić i trzymać w Polsce w skarpecie? Chociaż trochę strach.. Co byście radzili? #emigracja #finan
  • 34
  • Odpowiedz
@szarlootka Nie wiem, ale mysle ze wyciagi sa ok jesli byly to transakcje pensja, payslipy tez nie zaszkodza, zwlaszcza jesli masz elektronicznie. Mial wejsc domiar podatkowy dla osob z polska rezydencja podatkowa, to na pewno tez warto sprawdzic, zeby w zlym momencie nie wrocic.
  • Odpowiedz
@kwiatosz: czyli jak przeleje z uk do Polski ponad 50k PLN to urząd skarbowy na pewno się doczepi? Czy jest jakaś inna możliwość by tego uniknąć? Przelać mniejszą kwotę, a resztę wziąć w gotówce?
  • Odpowiedz
@szarlootka Nie wiem czy doczepi, ale banki maja obowiazek informowac skarbowke o duzych przelewach. Nie wiem co mozna zrobic. Wiem, ze budowlancy zawsze chetnie przyjmuja gotowke, wiec posiadanie w gotowce nie utrudni wydania jesli celem jest cos zwiazanego z budowlanka :) Ale to juz tylko taki luzny pomysl, ja na unikaniu opiekunczego oka panstwa sie nie znam.
  • Odpowiedz
@kwiatosz: dzięki za pomocne słowa. Załóżmy, że prześlę prawie 20k funtów, zostanę zgłoszony gdzieś tam i panowie zechcą mnie skontrolować. W takim wypadku mając ze sobą umowę o pracę, jakieś payslipy i wyciąg bankowy z zatwierdzonymi przelewami z firmy wszystko powinno być ok, tak? Co myślisz?
  • Odpowiedz
@szarlootka Mysle ze tak. Ale tez mysle, ze jezeli zalapiesz sie na rezydenture podatkowa w roku przyjazdu to moga doliczyx domiar podatkowy z zarobkow z danego roku. Nie wiem czy to weszlo, takie byly plany ustawodawcy, zapytaj ksiegowego jak to bedzie. Absolutnie nie opieraj swoich dzialan jedynie na moich informacjach, bo moga byc niedokladne lub calkowicie bledne.
  • Odpowiedz
@szarlootka: jesli moge ci cos polecic to na twoim miejscu poczekalbym az kurs podbije znowu do ok 5zl za jednego funta i wtedy przelac cala kwote na polskie konto za posrednictwem kantorow online np. Currencyfair. Dostaniesz o wiele lepszy kurs jak w banku. Jesli potrzebujesz od razu kase czy jakas czesc to od razu przelewaj ale przez kantor online. Prowizja od przelewu to tylko 2funty nie zaleznie od kwoty. Cala transakcja
  • Odpowiedz
@szarlootka: Nie wiem czy dalej aktualne ale sprawdź sobie takie rozwiazanie:
zakładasz konto w aplikacji REVOLUT
ze swojego konta doładowywujesz konto REVOLUT (kartą swojego banku UK)
Zamawiasz kartę fizyczną do konta

Wydajesz swoje pieniądze bez posiadania konta w Polsce - płacisz PLN. Bardzo korzystne kursy. Możesz mieć taką walutę jaka Ci się podoba.
Jak potrzebujesz gotówki to wypłacisz sobie do 800zł miesięcznie bez prowizji.
  • Odpowiedz